ویتامین D خطر مرگ و میر را در بیماران کرونایی کاهش می دهد

5 مهر 1399 ساعت 12:21


تحقیق جدید نشان داد؛
 
ویتامین D خطر مرگ و میر را در بیماران کرونایی کاهش می دهد
یک تحقیق جدید نشان می دهد وجود ویتامین دی کافی در بدن بیماران کووید۱۹ بستری شده در بیمارستان از خطر عوارض شدید مانند هیپوکسی و مرگ و میر می کاهد.
به گزارش  بیان ما - به نقل از مدیکال اکسپرس، تحقیقی جدید نشان می دهد میان بیماران کووید۱۹ که در بیمارستان بستری هستند و در بدنشان به میزان کافی ویتامین دی وجود داشت، خطرات ابتلا به عوارض جانبی شدید از جمله بیهوشی، هیپوکسی (کاهش سطح اکسیژن بدن) و مرگ و میر کاسته می شود. علاوه برآن سطح یک نشانگر التهابی (پروتئین واکنش پذیر C) در خونشان کمتر و سطح لنفوسیت ها (یک نوع سلول ایمنی که به مبارزه با عفونت کمک می کند) در خون این افراد بالاتر بود.
مایکل هالیک استاد دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون در این باره می گوید: این تحقیق با شواهدی مستقیم نشان می دهد سطح کافی ویتامین در بدن انسان می تواند از بروز عوارض شدید از جمله طوفان های سیتوکینی (آزاد شدن انبوهی از پروتئین ها در خون) و در نهایت مرگ ناشی از کووید۱۹ جلوگیری کند.
برای انجام این تحقیق از ۲۳۵ بیمار مبتلا به کووید۱۹ که در بیمارستان بستری بودند، نمونه خون دریافت و سطح ویتامین دی آنها اندازه گیری شد. در مرحله بعد شدت بیماری آنها از جمله بیهوش شدن، سختی تنفس در نتیجه هیپوکسی و مرگ در محیط کلینیکی رصد شد.
همچنین نشانگر التهابی پروتئین واکنش پذیر سی خون این بیماران نیز تجزیه و تحلیل شد. سپس محققان تمام این شاخص ها را در بیمارانی که ویتامین دی خونشان کم بود با دسته ای که سطح این ویتامین در خون آنها کافی بود، مقایسه کردند.
پژوهشگران متوجه شدند بیماران بالای ۴۰ سالی که سطح ویتامین دی خونشان کافی بود، در مقایسه با بیمارانی که کمبود ویتامین دی داشتند یا سطح این ویتامین در خون آنها کافی نبود، ۵۱.۵ درصد کمتر احتمال داشت بر اثر عفونت ناشی از کووید-۱۹ فوت کنند.
به گفته هالیک این پژوهش نشان می دهد سطح کافی ویتامین دی در خون نه تنها به مبارزه با عواقب ناشی از آلوده شدن به ویروس کرونا کمک می کند، بلکه به عوارض ناشی از آلوده شدن به سایر ویروس ها که باعث ابتلا به بیماری های تنفسی می شود از جمله آنفلوانزا نیز کمک می کند. 
پژوهش مذکور  در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.


کد مطلب: 54181

آدرس مطلب: http://www.bayanema.ir/news/54181/ویتامین-d-خطر-مرگ-میر-بیماران-کرونایی-کاهش-می-دهد

بيان ما
  http://www.bayanema.ir