۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۵۵
کد مطلب : ۵۴۳۳۱

داشتن تاکسی و فروش آن چه شرایطی دارد؟

 
 
داشتن تاکسی و فروش آن چه شرایطی دارد؟
برای افرادی که علاقمند به داشتن تاکسی و فعالیت در این حوزه را دارند و همچنین برای افرادی که تمایل به فروش تاکسی خود دارند، چه شرایطی تعیین شده است؟
 کلانشهر تهران با بیش از 100 هزار تاکسیران و حدود 80 هزار تاکسی، حدود 4.5 میلیون مسافر را به صورت روزانه در سطح شهر جا به جا می‌کند که این رقم به معنای سهم 22 درصدی این ناوگان در سفرهای درون شهری محسوب می‌شود. 
تاکسیرانی اگرچه یکی از مشاغل سخت محسوب می‌شود و متأسفانه حمایت قابل توجهی از تاکسیران ها وجود ندارد اما برخی افراد به دلایل مختلف تمایل دارند به عنوان یک تاکسیران در شهر فعالیت کنند اما لازم است از شرایط آن آگاهی داشته باشند. 
شرایط دریافت پروانۀ فعالیت با تاکسی مطابق مادۀ 6 آیین‌نامۀ اجرایی عبارت است از داشتن حداقل 23 و حداکثر 50 سال؛ داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم؛ داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت وظیفۀ عمومی؛ داشتن گواهی‌نامۀ معتبر رانندگی اتومبیل (پایۀ 2) که حداقل یک سال از تاریخ دریافت آن گذشته باشد؛ داشتن تأهل؛ تابعیت جمهوری اسلامی؛ نداشتن سوءپیشینه؛ عدم اشتهار به فساد اخلاقی؛ ارائۀ گواهی صحت بدنی و فکری و اعتیادنداشتن به مواد مخدر و مشروبات الکلی؛ محروم‌نبودن از حقوق اجتماعی یا اشتغال به رانندگی از سوی مراجع ذی‌صلاح؛ التزام به رعایت شئون اسلامی و نداشتن شغل دیگر.
در این بین افرادی که قصد فروش تاکسی خود را داشته باشند نیز باید از شرایط آن آگاهی داشته باشند؛ طبق قانون هرگونه نقل‌وانتقال به‌صورت وکالتی و… به‌جز نقل ‌و انتقال قطعی و تعویض پلاک در مراجع قانونی، باطل و غیرقابل‌ قبول است. همچنین تمامی تخلفات احتمالی خریدار روی پلاک فروشنده ثبت می‌شود و شما مسئول عواقب بعدی خواهید بود.
فروشنده ملزم است بدهی و جرائم مربوط به سازمان را پرداخت کرده و برگ تسویه‌حساب چاپی از سیستم سیما تاکسی، دارای مهر شرکت تاکسی‌رانی خصوصی را دریافت و به خریدار ارائه کند.
با عنایت به مادۀ 9 و 11 آیین‌نامۀ اجرایی سازمان، فعالیت با تاکسی فقط با پروانۀ هوشمند معتبر مجاز است. همچنین با عنایت به تبصرۀ بند 3 ذیل مادۀ 14 آیین‌نامۀ مذکور، تاکسی در طول مدتی که پروانۀ بهره‌برداری مربوط به آن باطل یا مضبوط است حق تردد ندارد و متخلف تحت پیگرد قرار می‌گیرد. بنابراین فروشندگان گرامی ملزم به انجام امور نقل‌وانتقال در شرکت‌های تاکسی‌رانی خصوصی تا دریافت نامۀ تعویض پلاک هستند.
طبق مادۀ 4 آیین‌نامۀ اجرایی سازمان درصورتی‌ که فعالیت شما در کاربری و خط معین محرز نباشد یا در صورت داشتن پرونده و رأی هیئت انضباطی، جابه‌جایی کاربری و خط تاکسی برای خریدار در اختیار سازمان است. همچنین طبق دستورالعمل‌های سازمان و برای جلوگیری از مشکلات بعدی، در صورت فروش تاکسی امکان خرید مجدد برای شما تا دو سال وجود ندارد.
منبع تسنیم
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين