۰
تاریخ انتشار
شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۵۹
کد مطلب : ۵۵۳۳۲

آیا عادی‌سازی روابط عربستان با اسرائیل در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است؟

آیا عادی‌سازی روابط عربستان با اسرائیل در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است؟ به گزارش بیان ما به نقل از الف - درحالی که سیگنال‌های زیادی از تمایل سعودی‌ها برای صلح علنی با صهیونیست‌ها وجود دارد سوالات زیادی درباره زمان دقیق این اتفاق مطرح می‌شود.
به گزارش الف روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نوشت که عادی سازی با عربستان سعودی یک شبه اتفاق نمی‌افتد و قطعا بدون اشتباه هم نخواهد بود؛ اما سیگنال‌هایی که از جانب عربستان فرستاده می‌شود حاکی از آمادگی ریاض برای یک تغییر اساسی است.
در همین راستا «افریم قصیفی» خبرنگار روزنامه سعودی عرب‌نیوز مقیم نیویورک اظهار داشت که یهودیان بخشی از جامعه ما بودند اما آنها را نمی شناختیم.
پایگاه خبری شبکه المیادین در زمینه نوشت: گرایش برخی اعراب به سمت یهودیان نیازی به گفتن صهیونیست‌ها ندارد؛ بلکه تحولات ژئوسیاسی خاورمیانه و نیز تحولات داخلی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد.
به نوشته المیادین٬ آغوش عربستان سعودی برای غرب و به رسمیت‌شناختن یهودیان در خاورمیانه یک شبه باز نشد؛ بلکه از سالها قبل تماس‌های زیادی میان مسئولان سعودی و آمریکایی و شرکت‌هایی که باب ارتباط مردم خاورمیانه با یهودیان در منطقه و خارج از آن را باز می‌کرد وجود داشت.
المیادین افزود: با این وجود در میان همه گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه کدام کشور عربی پس از امارات و بحرین به قطار عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی خواهد پیوست؛ طبق شاخص‌ها احتمال کمی وجود دارد که این کشور٬ عربستان باشد. «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان و «محمد بن سلمان» ولیعهد کشورشان را برای چشم‌انداز ۲۰۳۰ آماده می‌کنند.
در این زمینه روزنامه سعودی الجزیره مقاله «محمد آل شیخ» که یکی از طرفداران عادی‌سازی میان امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی بوده و معتقد است که این توافق تنها در خدمت منافع امارات است را منتشر کرد.
آل شیخ در این مقاله در راستای سازش با صهیونیست‌ها صراحتا تاکید می‌کند که اسرائیل دیگر دشمن کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیست؛ درحالی که ترکیه و ایران دو خطر بزرگ در منطقه هستند. وی افزود که کشورهای خلیج فارس باید اقتصاد خود را متنوع از نفت کنند و  اسرائیل یک شریک همکاری بزرگ است که می‌تواند در مدرن‌سازی کشورهای عربی به آنها کمک کند.
اما موانع پیش روی عربستان در عادی‌سازی رسمی با رژیم صهیونیستی را در چند بعد می‌توان مورد بررسی قرار داد.
هرچند که محمد بن سلمان با اقدامات بی‌سابقه خود از بسیاری خطوط قرمز جامعه محافظه‌کار عربستان عبور کرد؛ اما  هنوز هم تابوهای حاکم بر نظام این کشور تحمل برقراری روابط رسمی با یهودیان صهیونیست را ندارد.
علاوه بر آن ابتکار صلح عربی در سال ۲۰۰۲ به عنوان مهم ترین قرارداد حل درگیری میان فلسطین و رژیم صهیونیستی با تاکید بر حمایت از حقوق فلسطینیان توسط عربستان مطرح شد؛ اما توافق عادی‌سازی با اسرائیل این ابتکار سعودی‌ها را کاملا نادیده می‌گیرد.
از سوی دیگر رقبای محمد بن سلمان در راه رسیدن به تاج و تخت پادشاهی منتظر یک اقدام مغایر با ملاحظات افکار عمومی عربستان از جانب وی هستند تا ملت عربستان را علیه ولیعهد تحریک کنند.
اما مهم‌تر از همه اینکه بزرگترین عامل نفوذ عربستان درمیان سایر کشورهای عربی و اسلامی قیمومیت آن بر حرمین شریفین است؛ بر این اساس صلح علنی با یهودیان صهیونیست این جایگاه عربستان را به شدت متزلزل خواهد کرد و همچنین از آنجایی که سعودی‌ها همواره ایران را بزرگترین دشمن خود می‌دانند نمی‌توانند با دست کشیدن کامل از مبانی اسلام اجازه دهند جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهمترین حامی آرمان و ملت فلسطین در مجامع جهانی شناخته شود.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين