۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۳
کد مطلب : ۵۶۰۴۶

زمان آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا/واکنش به راهپیمایی ۱۳ آبان

زمان آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا/واکنش به راهپیمایی ۱۳ آبان
سخنگوی وزارت بهداشت، در ارتباط با وضعیت بیماری کرونا، ساخت واکسن، ایجاد در محدودیت های جدید، مشکلات بیمارستان ها و...، توضیحاتی ارائه داد.
به گزارش بیان ما - سیما سادات لاری، روز سه شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، به سوالات خبرنگاران در ارتباط با بیماری کرونا، دارو، واکسن، پروتکل‌های بهداشتی، محدودیت‌های کرونایی و…، پاسخ داد.
وی در ارتباط با آخرین وضعیت ساخت واکسن ایرانی کرونا، گفت: نتایج آزمایش‌های حیوانی خوب بوده و پیش بینی می‌شود تا آخر پاییز اولین آزمایش بر روی نمونه انسانی انجام شود.
سخنگوی وزارت بهداشت، ادامه داد: البته ساخت واکسن کرونا زمان بر است و قرار نیست به یکباره همه بتوانند از این واکسن استفاده کنند. بنابراین، پیش بینی می‌شود حداکثر ۲۰ درصد جمعیت به واکسن دسترسی داشته باشند.
لاری با اشاره به واکسن آنفلوانزا، افزود: هنوز موردی از ابتلاء به آنفلوانزا در کشور گزارش نشده و همچنان در تلاش هستیم تعداد بیشتری واکسن وارد کنیم.
وی ادامه داد: بهترین رعایت، همان استفاده از ماسک و پروتکل‌های بهداشتی و…، است.
لاری در مورد افزایش تست کرونا، گفت: مشکل مهم در این بین، پیگیری وضعیت افراد مثبت است.
وی از اتصال آزمایشگاه‌های دولتی و خصوصی به سامانه کرونا خبر داد و افزود: از طریق سامانه ماسک، بیماران مثبت ردیابی می‌شوند.
لاری با عنوان این مطلب که هنوز شاهد سیر صعودی بیماری در کشور هستیم، گفت: کنترل این بیماری فقط با وزارت بهداشت نیست و همه باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم کرونا را کنترل کنیم.
وی با تاکید بر تغییر سبک زندگی در ایام کرونایی، افزود: انتظار می‌رود مردم با تغییر سبک زندگی، از این نوع زندگی خود لذت ببرند.
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به مشکلات کادر درمانی در زمان افزایش تعداد بستری‌ها، گفت: پرسنل بیمارستان‌ها جدا از مردم نیستند و هنگامی که درگیر بیماری می‌شوند و به مرخصی استعلاجی می‌روند، باید در قرنطینه بمانند و این مشکلات، کار ما را سخت‌تر می‌کند.
لاری با عنوان این مطلب که فعلاً برای این بیماری نه دارو وجود دارد نه واکسن، افزود: این بیماری مدت‌ها با ما خواهد بود و بهتر است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به زندگی خودمان ادامه دهیم.
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به محدودیت جدید کرونایی، گفت: اینکه بخواهیم همه مشاغل را ببندیم، با توجه به مشکلات اقتصادی، شدنی نیست و سیاست ما ایجاد محدودیت‌ها، شهرستان به شهرستان است.
وی ادامه داد: فعلاً بر روی ۴۳ شهرستان متمرکز شده‌ایم و در تهران هم این محدودیت‌ها به طور جدی دنبال و تا آخر آبان اعمال می‌شود.
سخنگوی وزارت بهداشت، با اشاره به سرد شدن هوا و افزایش آلاینده‌ها گفت: از محیط زیست خواسته‌ایم نسبت به کنترل صنایع آلاینده به شدت نظارت کند.
لاری در مورد سناریو وزارت بهداشت برای ماه‌های آتی، گفت: واقعاً با مقالاتی که ما می‌بینیم با تغییر فصل این بیماری شیوع زیادی پیدا می‌کند. اگر نخواهیم پروتکل‌ها را رعایت کنیم، شرایط خوبی نخواهیم داشت. آمارهای فوتی تکان دهنده بود و همین مسائل باعث شد تصمیمات جدیدی اتخاذ شود. لذا، ا نتظار داریم تصمیمات با شرایط بحرانی مطابقت داشته باشد.
وی یا اعلام اینکه ۶۹۴ بیمارستان کشور درگیر بیماران کرونایی شده‌اند، افزود: حدود ۳۱ تا ۳۲ هزار نفر از ۱۳۳ هزار نیروی پرستاری کشور مبتلا به کرونا شده‌اند. یعنی اینکه ۲۵ درصد نیروهای پرستاری خودشان کرونایی شده‌اند و این مسئله با توجه به کمبود نیرو، مشکلات را تشدید می‌کند.
لاری با عنوان این مطلب که برای یک تخت آی سی یو نیاز به ۳ پرستار است، گفت: تا ۱۵ مهر ۹۹، ۳۱۶۵ پرستار به مرخصی استعلاجی رفته بودند.
وی با اشاره به درگیری ۶۹۴ بیمارستان کشور با بیماری کرونا، افزود: ۲۶ هزار و ۹۶۹ تخت عادی، ۵۹۰۰ تخت ویژه و ۱۸۶۸ تخت ایزوله در این بیمارستان‌ها برای بیماران کرونایی اختصاص یافته است.
سخنگوی وزارت بهداشت، در ارتباط با وضعیت اعتبار یک میلیارد یورویی صندوق توسعه ملی برای کرونا، گفت: نکته‌ای که در این خصوص مطرح است، اینکه قرار است بیمه بیکاری نیز از این محل پرداخت شود که با این احتساب، سهم وزارت بهداشت حدود ۷۹۰ میلیون یورو می‌شود که تا کنون ۴۶۴ میلیون یورو آن پرداخت شده است.
وی در خصوص راهپیمایی ۱۳ آبان، اظهار داشت: قطعاً این راهپیمایی نباید برگزار شود، مگر اتفاق دیگری بیافتد.
لاری با اظهار تأسف از مراسم تجمعی در مشهد، افزود: متأسفانه نمی‌دانیم چه کسی مجوز این تجمع را داده است، اما در این شرایط نباید چنین تجمعاتی شکل بگیرد.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما