۰
تاریخ انتشار
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۰
کد مطلب : ۵۸۳۷۰

انتخاب نماینده ایران در کمیسیون مستقل دائم حقوق بشر اسلامی سازمان همکاری اسلامی

انتخاب نماینده ایران در کمیسیون مستقل دائم حقوق بشر اسلامی سازمان همکاری اسلامی

در چهل و هفتمین نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، نماینده ایران به عنوان عضو کمیسیون مستقل و دائم حقوق بشر اسلامی برگزیده شد.
 
به گزارش بیان ما - در جریان چهل و هفتمین نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که به مدت دو روز از هفتم آذرماه ۱۳۹۹ در نیامی پایتخت نیجر برگزار شد، نماینده جمهوری اسلامی ایران با آرای نمایندگان کشورهای حاضر، به عضویت کمیسیون مستقل و دائم حقوق بشر اسلامی (IPHRC) که از نهادهای مستقل سازمان همکاری اسلامی محسوب می‌شود، برگزیده شد.
این انتخاب در شرایط حاضر که متأثر از نفوذ کشور میزبان بر دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی و ممانعت این کشور از ایفای نقش موثر جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای عضو است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. 
در انتخابات مزبور از بین ۱۸ کشور آسیایی عضو، «حسین رضوانی» با کسب آرای برتر در بین سایر نامزدهای عضویت در این کمیسیون به همراه نمایندگان ترکیه و افغانستان برای یک دوره چهار ساله ( ۲۰۲۱ الی ۲۰۲۴) انتخاب شد. کشورهای بنگلادش و ازبکستان دیگر نامزدهای تصدی عضویت در این کمیسیون بودند که موفق به کسب آرا بالاتر نشدند. 
انتخاب نماینده کشورمان در کمیسیون دائم حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی در پی تلاش‌های دیپلماتیک و رایزنی‌های گسترده‌ای که از پیش از اجلاس از سوی اداره کل حقوق بشر و زنان وزارت امور خارجه و در جریان برگزاری اجلاس از سوی هیأت نمایندگی کشورمان از اداره کل صلح و امنیت بین‌المللی وزرات امور خارجه به انجام رسید، محقق شد.  
در این انتخابات، از گروه‌های عربی و آفریقایی نیز هر یک سه نماینده به عضویت کمیسیون در آمدند. از گروه عربی کشورهای عربستان، مصر و مغرب، از گروه آفریقایی کشورهای بنین، نیجریه و نیجر انتخاب شدند. 
کمیسیون مستقل و دائم حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی نهاد مستقل کارشناسی سازمان با ظرفیت مشورتی است که موجودیت آن در سال ۲۰۱۱ در جریان اجلاس یازدهم سران کشورهای اسلامی تصویب و در سال ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد. 
مقر این کمیسیون در جده عربستان است. 
این کمیسیون حول موضوعات حقوق بشر بویژه در حوزه‌های حقوق زنان و کودکان، حق آموزش، حق توسعه، مقابله با اسلام هراسی، دفاع از حقوق اقلیت‌های مسلمان در کشورهای غیر اسلامی فعالیت دارد.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما