۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۲
کد مطلب : ۵۸۴۵۶

انتقاد ترکیه از رزمایش دریایی یونان، فرانسه، امارات مصر و قبرس


وزارت دفاع ترکیه برگزاری رزمایش پنج جانبه در شرق مدیترانه که در آن یونان و قبرس نیز حضور دارند را «تحریک آمیز» خواند.
انتقاد ترکیه از رزمایش دریایی یونان، فرانسه، امارات مصر و قبرس
 به دنبال برگزاری رزمایش دریایی بین قبرس، یونان، فرانسه و امارات در شرق مدیترانه، وزارت دفاع ترکیه این اقدام را تحریک‌آمیز خواند.
به نوشته روزنامه «دیلی صباح» وزارت دفاع ترکیه یکشنبه با اشاره به برگزاری این رزمایش، آن را تحریک‌آمیز خواند. وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده که ائتلاف منطقه‌ای با قدرت‌های دیگر بر مبنای خصومت با ترکیه  لحاظ می‌شود. در همین رابطه نیروی دریایی یونان فیلمی را از برگزاری این رزمایش با نیروی دریای مصر منتشر ساخته است.
مصر بتازگی نیز رزمایشی را با نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه برگزار کرد. این دو کشور از جمله حامیان ژنرال خلیفه حفتر در ترکیه هستند در حالی که ترکیه حامی دولت تحت حمایت سازمان ملل متحد در لیبی است.
به نوشته این منبع خبری، این رزمایش پنج جانبه تا ششم دسامبر (یکشنبه ۱۶ آذر) در شرق مدیترانه ادامه خواهد داشت.
چندی قبل «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه در اظهاراتی متعهد شد که کشورش همچنان بر سر مناقشات  در دریای مدیترانه  به قبرس و یونان پاسخ خواهد داد.  رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی  خود در مجلس کشورش گفت: «ما به یونان و دولت قبرس که نمی‌توانند وعده‌های خود در اتحادیه اروپا و ناتو را محقق سازند، در عمل پاسخی که سزاوار آن هستند خواهیم داد.» 
 روابط  ترکیه بویژه با یونان مدتی است که بر سر مسئله ورود مهاجران و پناهجویان از خاک ترکیه به یونان  و اقدام آنکارا در اعزام کشتی‌های حفاری به شرق مدیترانه  به تیرگی گرویده و دو کشور همدیگر را به نقض حریم هوایی و دریایی هم متهم می‌کنند
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما