کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

الزامات جدید مجلس برای توسعه فعالیت هسته‌ای ایران/ بازی یکطرفه تمام شد

11 آذر 1399 ساعت 15:31مجلس امروز کلیات و بخش‌هایی از جزئیات طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را با 251 رای مثبت به تصویب رساند؛ رئیس مجلس این مصوبه را پیغام پایان بازی یکطرفه برای دشمن قلمداد کرد.
 
به گزارش بیان ما - نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نخستین واکنش به ترور شهید محسن فخری‌زاده، روز یکشنبه هفته جاری با دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت موافقت کردند؛ در نشست صبح امروز سه شنبه (11 آذر ماه) هم کلیات و بخشی از جزئیات این طرح با 251 رای به تصویب نمایندگان رسید؛ قرار است بعد از ظهر امروز با ادامه بررسی جزئیات، تصویب این طرح به اتمام برسد.
در جریان بررسی جزئیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران با ماده 1 آن موافقت کردند. در جریان بررسی این ماده؛ حسینعلی حاجی دلیگانی پیشنهاد افزودن عبارت "جهت مسائل صلح آمیز" پس از عبارت "تصویب این قانون" را مطرح کرد که نمایندگان این پیشنهاد را با 144 رأی موافق، به تصویب رساندند.  
* غنی سازی 20 درصد اورانیوم و افزایش سالانه 500 کیلوگرم ظرفیت تولید
براساس ماده 1 اصلاح شده طرح مذکور؛ در راستای تامین شروط 9 گانه مقام معظم رهبری در خصوص توافق هسته ای ، سازمان انرژی اتمی ایران موظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، جهت مسائل صلح آمیز نسبت به تولید اورانیوم با غنای 20درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل 120 کیلوگرم آن را در داخل کشور ذخیره کند و همچنین سازمان مذکور موظف است نیاز کشور برای مصارف صلح آمیز به اورانیوم با غنای بالای 20 درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند.
در ماده 2 این طرح مصوب شد: در اجرای بند 3 قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران مصوب 1394 و در جهت تحقق ظرفیت یکصد و نود هزار سو غنی سازی، سازمان انرژی اتمی ایران، مکلف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی سازی و تولید اورانیوم غنی سازی شده با سطح غنای متناسب هر یک از مصارف صلح آمیز