کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

واکسن فایزر؛ فناوری درمانی با بودجه پنتاگون/ فایزر چگونه از کودکان نیجریه‌ای به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده کرد؟

20 دی 1399 ساعت 21:42


 
 
 
کمپانی آمریکایی فایزر که اولین واکسن کووید-۱۹ را تولید کرد، سال ۱۹۹۶ یکی از داروهایش را روی کودکان نیجریه‌ای آزمایش کرد.

به گزارش بیان ما - رهبر انقلاب در سخنرانی روز گذشته خود (۱۹ دی‌ماه ۱۳۹۹) نکاتی را درباره واکسن کووید-۱۹ خاطرنشان کردند؛ از جمله تأکید بر حمایت از واکسن ایرانی و ممنوعیت واردات واکسن از آمریکا و انگلیس. واکسنی که در حال حاضر در تمام دنیا خبرساز شده، واکسن آمریکایی-آلمانی «فایزر-بیوان‌تک» است که عموماً به «واکسن فایزر» شهرت پیدا کرده است. مشرق پیش از این گزارشی درباره تخلفات فایزر و سابقه این کمپانی آمریکایی در تبلیغات دروغ درباره محصولاتش و حاوی توضیحات مختصری درباره نحوه عملکرد واکسن این کمپانی منتشر کرده است که می‌توانید آن را از این‌جا بخوانید.
در گزارش پیش رو به بهانه صحبت‌های رهبر انقلاب بخش دیگری از پشت پرده واکسن فایزر و فعالیت‌های این غول داروسازی آمریکایی را مرور خواهیم کرد. آن‌چه در ادامه می‌خوانید خلاصه گزارشی تحت عنوان «واکسن آزمایشی کووید-۱۹ فایزر؛ آن‌چه به شما نمی‌گویند» به قلم «جانی ودمور» خبرنگار پژوهشی وِلزی است.
لازم به ذکر است که مشرق صرفاً جهت اطلاع نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه سیاسی کشور از رویکرد‌ها و دیدگاه‌های محافل رسانه‌ای غربی این گزارش را منتشر می‌کند و دیدگاه‌ها، ادعا‌ها و القائات این گزارش لزوماً مورد تأیید مشرق نیست.
فناوری درمانی با بودجه‌ی «دارپا»؛ «پیام‌رسان آران‌ای» چیست؟
جنگ اطلاعاتی بر سر واکسن وارد فاز جدیدی شده است و رسانه‌های جریان اصلی مانند کرکس دارند بالای سر ما دور می‌زنند تا بر سر هر گزارشی که [ایمنی یا تأثیرگذاری این واکسن‌ها را زیر سؤال ببرد]فرود بیایند، به آن برچسب بزنند، و آن را به عنوان «اطلاعات غلط» رد کنند. به‌زودی قوانینی در پارلمان‌های سراسر جهان وضع خواهد شد که هر کس را که دچار «سوءبرداشت در ملأعام» درباره هر بخشی از فرآیند‌های پیچیده‌ی بیولوژیکیِ مربوط به فناوری‌های جدید و تجربیِ ساخت واکسن کووید-۱۹ شود، مجرم معرفی خواهند کرد.
به طور خاص، به نظر می‌رسد موفقیتِ برنامه‌ی آزمایشیِ واکسیناسیون عمومی با واکسن‌های ام‌آراِن‌اِی [mRNA یا پیام‌رسان آراِن‌اِی]مبتنی بر ناتوانی عموم مردم از بیان موثرِ نگرانی‌ها و مخالفت‌هایشان است. رسانه‌های جریان اصلی اگرچه به محض این‌که کسی درباره نحوه کار واکسن‌های ام‌آران‌ای اشتباه می‌کند، اشتباه او را افشا می‌کنند، اما اطلاعات دیگری درباره این واکسن، به جز همان خط رسانه‌ای رسمی دولت‌هایشان، ارائه نمی‌دهند؛ دولت‌هایی که می‌خواهند روشی را آزمایش کنند که قبلاً هرگز [برای استفاده روی انسان]مجوز دریافت نکرده است. [واکسن فایزر نیز فرآیند‌های عادی تأییدیه واکسن را طی نکرده، بلکه صرفاً «مجوز اضطراری» از دولت آمریکا دریافت کرده است.]بسیاری از کمپانی‌های دارویی‌ای که درباره واکسن‌های ویروس کرونا تحقیق می‌کنند، از روش‌های قدیمی استفاده می‌کنند. با استفاده از مقداری ویروس، سیستم ایمنی بدن شما را ملایم و آهسته آلوده می‌کنند و به بدن شما زمان لازم را می‌دهند تا به طور طبیعی خود را مقابل آن بیماری مقاوم کند. اما تولید این نوع واکسن‌ها فرآیندی آهسته و طاقت‌فرساست. این در حالی است که پیشتازان کنونی در رقابت برای واکسیناسیون گسترده جهانی علیه کووید-۱۹، کمپانی‌های دارویی‌ای هستند که از روش کاملاً جدیدی استفاده می‌کنند که قبلاً هرگز آزمایش نشده است.
«ناتان واردی» نویسنده مجله آمریکایی فوربس، در ویدیویی تحت عنوان «چرا فایزر دارد روی یک درمان اثبات‌نشده برای کووید-۱۹ قمار می‌کند؟»، می‌گوید: «[فایزر]می‌خواهد سلول‌های بدن شما را هک کند تا تبدیل به «کارخانه‌های تولید دارو» بشوند. با این حال، واردی اذعان می‌کند: «مشکل این رویکرد این است که تا کنون هرگز محصولی با استفاده از ام‌آران‌ای مجوز دریافت نکرده است.» تحقیقات علمی مختلف در زمینه کاربرد‌های درمانی بالقوه با استفاده از ام‌آران‌ای هنوز در مراحل ابتدایی هستند، اما این روش پیشاپیش راه‌حلی بالقوه برای درمان سرطان و بیماری‌های عفونی، جایگزینی پروتئین، و