کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

بانک مرکزی: نقدینگی را کنترل کردیم، اما ۲ برابر شد/ حجم نقدینگی از ۳۱۰۰ هزار میلیارد تومان عبور کرد +نمودار

23 دی 1399 ساعت 17:17 

بیش از ۸۵درصد نقدینگی موجود در اقتصاد کشور در دوره دولت روحانی ایجاد شده است که البته بیش از نصف آن در دوره ۲۸ ماهه ریاست همتی بر بانک مرکزی ایجاد شده است.
به گزارش بیان ما - بانک مرکزی در گزارشی به تمجید از اقداماتش در مدیریت نقدینگی پرداخته است. در گزارش بانک مرکزی که با عنوان «تحلیل تحولات اقتصادکلان و اقدامات ضدتورمی بانک مرکزی در آذر ۱۳۹۹» منتشرشده، در چند جا بر موفقیت در مدیریت نقدینگی تاکید شده است.
بانک مرکزی در این گزارش فقط رشد نقدینگی را آورده و اشاره‌ای به حجم نقدینگی نکرده است.
بر اساس اعلام بانک مرکزی رشد دوازده‌ماهه نقدینگی، در پایان آذر معادل ۳۸.۳ درصد بوده است.
بدین ترتیب مشخص می‌شود که حجم نقدینگی در پایان آذرماه امسال از مرز ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان نیز عبور کرده و به عدد ۳۱۲۸ هزار میلیارد تومان رسیده است. احتمالا بانک مرکزی نسبت به عبور حجم نقدینگی از رقم ۳۰۰۰ میلیارد تومان احساس رودربایستی داشته و آن را در گزارش خود درج نکرده است.
این رقم عظیم نقدینگی، حاوی چند نکته مهم است که بانک مرکزی تمایلی ندارد افکار عمومی از آن باخبر باشند که در ادامه اشاره می‌شود:
۱- در ۱۲ماه منتهی به آذرماه  امسال ۸۶۶هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به اقتصاد کشور تزریق شده است. یعنی تقریبا دو برابر کل حجم نقدینگی در ابتدای دولت روحانی در سال ۱۳۹۲.
۲- حجم نقدینگی نسبت به زمان شروع به کار عبدالناصر همتی در بانک مرکزی (مرداد ۱۳۹۷) تقریبا دو برابر شده است. در آن زمان حجم نقدینگی ۱۶۴۶هزار میلیارد تومان بود.
۳- از ابتدای دولت روحانی تا قبل از ریاست همتی در بانک مرکزی، به طور متوسط ماهانه ۱۹۵۵۰ میلیارد تومان نقدینگی جدید در اقتصاد کشور ایجاد شد اما از ابتدای ریاست همتی تاکنون ماهانه ۵۲۰۰۰ میلیارد تومان خلق نقدینگی صورت گرفته است، یعنی ۲.۷ برابر بیشتر شده است.
۴- در ۹ ماه نخست امسال به طور میانگین هر روز ۲۳۷۹ میلیارد تومان نقدینگی جدید به اقتصاد کشور تحمیل شده است.
۵- از ابتدای ریاست همتی در بانک مرکزی به طور متوسط روزانه ۱۷۰۰ میلیارد تومان بر حجم نقدینگی افزوده شده است. این شاخص از ابتدای دولت روحانی تا قبل از ریاست همتی حدود ۶۵۰ میلیارد تومان در روز بود.

۶- بر اساس آمار فوق، بیش از ۸۵درصد نقدینگی موجود در اقتصاد کشور در دوره دولت روحانی ایجاد شده است که البته بیش از نصف آن در دوره ۲۸ ماهه ریاست همتی بر بانک مرکزی ایجاد شده است.
 


کد مطلب: 62536

آدرس مطلب: http://www.bayanema.ir/news/62536/بانک-مرکزی-نقدینگی-کنترل-کردیم-اما-۲-برابر-حجم-۳۱۰۰-هزار-میلیارد-تومان-عبور-نمودار

بيان ما
  http://www.bayanema.ir