۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۱
کد مطلب : ۶۲۶۴۹

واکنش‌ها به اظهارات نخست وزیر موقت استرالیا درباره حمله به کنگره آمریکا

معاون نخست‌وزیر استرالیا و رهبر موقت کنونی این کشور روز سه‌شنبه، حمله هفته گذشته جمعیت طرفدار ترامپ به کنگره را به اعتراضات عدالت نژادی "جان سیاه‌پوستان ارزش دارد" تابستان گذشته در آمریکا تشبیه کرد.
به گزارش بیان ما به نقل از هیل، "مایکل مک‌کورمک" که در حال حاضر که اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا در تعطیلات به سر می‌برد در حال خدمت به عنوان رهبر محافظه‌کار استرالیا است، روز دوشنبه اظهار کرد: شورش مهلک ناشی از ادعاهای اثبات‌نشده دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، شبیه به شورش‌های نژادی است که سال گذشته در این کشور شاهد بودیم.
بر اساس آسوشیتدپرس، گروه‌های بومی و حقوق بشر سراسر استرالیا مک‌کورمک را بابت اظهاراتش محکوم کردند و از وی خواستند عذرخواهی کند.
با این وجود، مک‌کورمک‌ روز سه‌شنبه چندین بار در تلویزیون و رادیو ظاهر شد تا نشان دهد بر موضع خود باقی است.
بر اساس آسوشیتدپرس، وی به خبرنگاران گفت: عفو بین‌الملل و دیگران- و من قدردانی می‌کنم که افراد زیادی وجود دارند که از این اظهارات رقیق‌القلب شده‌اند و ابراز خشم می‌کنند- اما باید بدانند جان‌هایی که در حمله به کنگره از دست رفت هم ارزش داشتند.
وی افزود: همه جان‌ها ارزش دارد. مردم نباید به اعتراض بروند و جان خودشان را از دست بدهند.
اظهارات مک‌کورمک همچنین مورد انتقاد گروه‌های مدافع قرار گرفت و "نولان هانتر"، رهبر حقوق بومی عفو بین‌الملل استرالیا گفت مک‌کورمک در حال ادامه بی‌اعتنایی خود به معنای "جان سیاه‌پوستان ارزش دارد" و چگونگی تأثیر آن بر جمعیت ما در استرالیا است.
هانتر روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت: بی‌اعتنایی به مسائلی که بر مردم بومی در استرالیا تأثیر می‌گذارد، دلیل آن است که ما از بقیه جهان عقب هستیم و کودکان ۱۰ ساله را حبس می‌کنیم و چرایی آن است که کودکان بومی ۲۷ مرتبه بیشتر از همسالان غیربومی خود امکان دارد به زندان بیافتند.
"کریس براون"، قانون‌گذار ارشد اپوزیسیون نیز خواستار عذرخواهی مک‌کورمک شد و به خبرنگاران گفت: آن افرادی از سراسر جهان که در اعتراض مسالمت‌آمیز جنبش "جان سیاه‌پوستان ارزش دارد" شرکت کردند، سزاوار بهتر از این هستند که اعمال آن‌ها توسط نخست‌وزیر موقت استرالیا به خشونت و وحشی‌گری که هفته گذشته در کنگره آمریکا شاهد بودیم، تشبیه شود.
وی افزود: اینکه نخست‌وزیر موقت کلمات "همه جان‌ها ارزش دارد" را برای بی‌اهمیت کردن جنبش "جان سیاه‌پوستان ارزش دارد" به کار ببرد، فراتر از زننده است.
طبق داده‌های دولت استرالیا، بومیان و مردم جزایر تنگه تورس، بیش از ۳ درصد کل جمعیت استرالیا را تشکیل می‌دهند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما