۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۰
کد مطلب : ۶۵۹۵۶

راز موفقیت دولتها در افزایش سلامت اجتماعی

راز موفقیت دولتها در افزایش سلامت اجتماعی
به گزارش بیان ما، ابراهیم صادقی‌فر در کنفرانس آنلاین ملی امور اجتماعی در برنامه هفتم توسعه گفت: حوزه سلامت و نیروی انسانی اهمیت بالایی دارد و سلامت نیز ابعاد گسترده‌ای دارد، اما آنچه که برای ما بسیار حائز اهمیت است، بحث سلامت روان و سلامت اجتماعی است که سعی می‌کنیم سیاست گذاری کاملی در این زمینه ها داشته باشیم و به جد پیگیر برنامه هایمان باشیم.
وی ادامه داد: بحث سلامت اجتماعی نوعی بهداشت روانی و جمعی است که در صورتی که تحقق پیدا کند شهروندان و نیروی کار جامعه که گروه هدف ما هستند، از انگیزه و شادابی کافی برخوردار خواهند بود و پر واضح است که افراد سالم از نظر اجتماعی ظرفیت‌های تعامل سازنده تری را در جامعه و محیط کار تجربه می‌کنند لذا سلامت روانی بیشتر جنبه‌های فردی سلامت است و برای ما بسیار مهم است و برنامه های مفصلی داریم و اخیرا نیز تفاهم‌نامه ای با دکتر حاتمی امضاء کردیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در ادامه به اهمیت حوزه سرمایه اجتماعی در سلامت اجتماعی اشاره و اظهار کرد: سرمایه اجتماعی به صورت شبکه ای از روابط میان افراد، در جامعه ویژه یا محیط کار باعث می شود که جامعه عملکرد بسیار موثرتری داشته باشد و در غیاب سرمایه اجتماعی سایر سرمایه ها اثربخشی خود را تاحدودی زیادی از دست می‌دهند. سرمایه اجتماعی است که می تواند از طریق تشویق افراد به همکاری و مشارکت در تعاملات اجتماعی معضلات و موضوعات اجتماعی را حل و رشد و توسعه و تعالی به ویژه در حوزه پایداری اقتصادی و سیاسی و فرهنگی را امکان‌پذیر کند، لذا همه ما مکلفیم که سرمایه اجتماعی را مراقبت کنیم.
وی با بیان اینکه سرمایه اجتماعی در کنار سرمایه اقتصادی و انسانی بستری را فراهم می کند تا بتوانیم به موفقیتهای آتی دست پیدا کنیم، گفت: جوامعی که از سرمایه اجتماعی غنی هستند حمایت و اعتماد عمومی بالاتری را به عنوان منبع در اختیار دارند و همین موضوع بر سلامت آنها تاثیر می گذارد.
وی افزود: سلامت اجتماعی به عنوان یک مقوله سلامت فقط یک دولت یا دانشگاه یا سازمان یا یک نهاد اجتماعی کشور نمی تواند پاسخگوی آن باشد و این چالش ملی نیازمند یک عزم و مشارکت آحاد جامعه است و دولتی می تواند در حوزه سلامت اجتماعی موفق باشد که مشارکت همگانی را بالا ببرد. از این روست که می گویند که سرمایه اجتماعی اهمیت بالایی دارد. 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، رفاه و تامین اجتماعی افزود: ما در معاونت نیز در بخش‌های مختلف سفیران سلامت و رابطان سلامت، خانه‌های بهداشت و مشاوران بهداشت روان و و.. را در خدمت گرفتیم تا بتوانیم اندکی به بحث حوزه سلامت اجتماعی بپردازیم. 
وی گفت: در گذار شتاب توسعه و جنگ، آسیب‌های اجتماعی سیر صعودی داشته و بسیار نگران‌کننده بوده، از این رو درخواست دارم که شاه کلید برنامه هفتم باید این باشد که نگوییم که هزینه برای سلامت اجتماعی بلکه بگوییم سرمایه گذاری برای سلامت اجتماعی و تلاش کنیم که این کلید واژه را در ادبیات برنامه هفتم جا بیاندازیم.
ادامه دارد 
منبع:ایسنا
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما