۰
تاریخ انتشار
شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۲
کد مطلب : ۶۶۳۱۱

تورم نقطه‌ای بهمن ۴۸ درصد شد

تورم نقطه‌ای بهمن ۴۸ درصد شد

 به گزارش بیان مامرکز آمار ایران تورم بهمن ماه را اعلام کرد: نرخ تورم نقطه‌ای بهمن ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل دو درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش شش و 9 دهم درصدی به 66 و هشت دهم درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با کاهش دو دهم درصدی به 39 و هفت دهم درصد رسیده است.
منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در بهمن ماه ١٣٩٩ به عدد 48 و دو دهم درصد رسیده است. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 48 و دو دهم درصد بیشتر از بهمن ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند. این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری 47 و دو دهم درصد است که نسبت به ماه قبل یک و هفت دهم واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 53 و شش دهم درصد بوده که نسبت به ماه قبل سه و هشت دهم درصد افزایش داشته است.
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه بهمن ١٣٩٩ به دوونیم درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، هفت دهم واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب پنج و دو دهم درصد و یک و یک دهم درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری چهار دهم درصد است که نسبت به ماه قبل نیم درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣.٣ درصد بوده که نسبت به ماه قبل یک و شش دهم درصد افزایش داشته است.
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه بهمن ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به 34 و دو دهم درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، دو درصد افزایش نشان می‌دهد.
هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٣٤ و یک دهم درصد و ٣٥ درصد است که برای خانوارهای شهری یک و 9 دهم درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی دوونیم درصد افزایش داشته است.
گفتنی است، بانک مرکزی در ابتدای امسال از برنامه‌ریزی برای نرخ تورم کل سال99بین 22 تا 24 درصد خبرداد در حالی که اکنون که فقط یکماه تا پایان سال زمان باقی است این نرخ بیش از 34 درصد است. 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما