۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۳
کد مطلب : ۶۶۳۴۴

رئیس‌جمهور آرژانتین نامزد دریافت صلح نوبل شد

رئیس‌جمهور آرژانتین نامزد دریافت صلح نوبل شد
به گزارش بیان مابه نقل از خبرگزاری رویترز، قانونگذاران بولیوی رئیس جمهور آرژانتین را به دلیل کمک به اوو مورالس نامزد دریافت جایزه صلح نوبل معرفی کردند.
دولت آلبرتو فرناندز روز شنبه گفت که کمیته نوبل پیشنهاد گروهی از نمایندگان بولیوی برای نامزدی رئیس جمهور آرژانتین برای دریافت جایزه صلح نوبل به دلیل برخورد قاطعانه و شجاعانه که باعث نجات جان رئیس جمهور سابق بولیوی شد، پذیرفت.
پس از آنکه مخالفان دولت بولیوی به رهبری کارلوس مسا ادعای تخلف گسترده‌ای در انتخابات اکتبر ۲۰۱۹ را مطرح کردند، مورالس از سمت خود به عنوان رئیس جمهور استعفا داد و تحت فشار ارتش، بولیوی را ترک کرد. مورالس این تحولات را کودتا علیه خود خواند. به دنبال وی بیشتر مقامات ارشد بولیوی استعفا دادند. در آن زمان ژانین آنز، معاون دوم سنا و از مخالفان دولت مورالس قدرت در این کشور را در اختیار گرفت.
آنز ترتیب رأی گیری جدید ریاست جمهوری را در ۱۸ اکتبر سال ۲۰۲۰ داد. در این انتخابات لوئیس آرس از حزب مورالس پیروز شد. مورالس بعد از این پیروزی اعلام کرد مردم بولیوی از طریق دموکراسی و نه کودتا موفق به بازیابی قدرت سیاسی شدند و آن را "پیروزی بزرگ مردم" خواند. مورالس پس از تقریباً یک سال تبعید در مکزیک و آرژانتین، در نوامبر سال ۲۰۲۰ به بولیوی بازگشت.
منبع:  باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما