۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۰
کد مطلب : ۶۶۴۵۱

مأرب یمن؛ تلاش ائتلاف سعودی برای بقا با وعده‌های مالی یا تحریکات مذهبی

مأرب یمن؛ تلاش ائتلاف سعودی برای بقا با وعده‌های مالی یا تحریکات مذهبی
به گزارش بیان ما، جنگ یمن در لحظات سرنوشت‌سازی به سر می‌برد و عملیات مأرب در آستانه پیروزی و آزادی شهر به دست ارتش و کمیته‌های مرکزی قرار گرفته است. در این میان ائتلاف سعودی تلاش دارد با تمامی ابزارهای نظامی، سیاسی و تبلیغاتی مانع این پیروزی شود. 
سلاح «تحریک مذهبی»
به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، در کنار توجه به تحولات میدانی و پیشروی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی در یمن، باید به یک کارزار بسیار مهم دیگر نیز توجه داشت. سعودی‌ها مهم‌ترین سلاح خود را یعنی تحریک مذهبی و تحریک تفاوت‌های عقیدتی میان مناطق مختلف یمن را به میان کشیده‌اند و هر زمان در میدان نبرد شکست می‌خورند به این روش پناه می‌برند. این شیوه امروز در عملیات مأرب نیز تکرار می‌شود و عوامل سعودی شعارهایی از قبیل «دفاع از مکه مکرمه و صاحبه پیامبر(ص)» سر می‌دهند. در کنار این، وعده‌های مالی نیز به وفور داده می‌شود و از این رو نباید از پیدا شدن سر و کله تروریست‌های داعش در مأرب و جنگ علیه دولت ارتش و انصارالله تعجب کرد. یا اتفاقی نیست که گروهک القاعده تصمیم گرفته است استان مأرب را مرکز اصلی خود قرار دهد و رهبرانش علیه انصارالله یمن فراخوان دهند.
از این رو شاهد هستیم که ائتلاف سعودی به افراد خود مأموریت داده است که قبائل مأرب را به جنگ با ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تحریک کنند و از هر راهی از قبیل تشویق و ارعاب بهره ببرند. برخی افسران و فرماندهان سعودی به روابط تاریخی عشیره خود با قبائل یمنی اشاره می‌کنند تا از این باب وارد شوند. در این میان هیچ رئیس قبیله‌ای حق بی طرفی ندارد و اگر قبیله‌ای خواهان بی طرفی باشد، تهدید به بمباران هوایی می‌شود. از این روست که برخی رسانه‌های وابسته به دولت منصور هادی هر از گاهی از حمله هوایی ائتلاف سعودی به سمت یک گروه مسلح همسو خبر می‌دهند و آن را اشتباهی توصیف می‌کنند.
به نوشته الاخبار، توجه و اهتمام بالای سعودی‌ها به استان مأرب مسأله جدیدی نیست. بلکه از دهه‌ها پیش به بهانه حفظ «امنیت ملی» وجود داشته است. به طوریکه از دهه هفتاد قرن بیستم دولت سعودی به بسط نفوذ سیاسی خود در مأرب از طریق جذب دهها تن از اهالی این استان نفت خیز در مدارس دینی خود اقدام کرده و به برخی رهبران قبائل امتیازات ویژه‌ای داده است، به خصوص دو قبیله «عبیده» و «مراد» که بزرگانشان با برخی افراد خاندان سلطنتی سعودی روابط خوبی دارند. بنابراین این اولین بار نیست که ریاض از تحریک مذهبی علیه دشمنان خود بهره می‌برد. ریاض هر زمان که بخواهد صنعاء را تهدید کند یا چیزی به دست آورد، دست به این سلاح می‌برد و پیچیدگی‌های تاریخی میان قبائل با قدرت مرکزی در صنعاء را به میان می‌کشد. فرقی هم ندارد چه حکومتی در صنعاء بر سر کار باشد. آن‌گونه که در سال ۲۰۰۰ و در جریان ترسیم مرزها، قبائل را به اخلال در امنیت انرژی یمن و تخریب خطوط انتقال برق تحریک کرد.
جبهه صنعاء
اما در روبه‌رو و جبهه صنعاء، عملیات مأرب ابعاد مختلفی دارد و بخش‌‌های مختلفی مشارکت دارند. از لحاظ سیاسی اعضای دولت نجات ملی و افرادی از شورای سیاسی انصارالله حضور دارند و در بخش غیر نظامی، کمیته‌های آشتی و شورای قبائل و در بخش امنیتی، سازمان امنیت و اطلاعات و سازمان اطلاعات نظامی و وزارت کشور با تمامی زیر مجموعه‌های خود حضور دارند. ارگان‌های اصلی حاکمیتی از جمله شورای عالی سیاسی، دولت نجات ملی و پارلمان نیز فعالانه بخشی از عملیات مأرب را در دست گرفته و از طریق سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها اعلام می‌کنند که عملیات مأرب عملیاتی برای آزادی میهن است و همزمان هرگونه سخن طائفی‌گرایانه را رد می‌کنند. رهبران یمنی کانال‌های ارتباطی با بزرگان قبائل را باز کرده و از آن‌ها می‌خواهند به صنعاء بیایند. در نتیجه در ماههای گذشته شاهد ورود هیأت‌های مختلفی از مأرب به صنعاء و اعلام هم‌پیمانی با ارتش و انصارالله یمن بودیم. رهبران صنعاء همچنین موفق شده‌اند که از میان قبائل تازه جدا شده از ائتلاف سعودی، سه تیپ نظامی تشکیل دهند.
در این راستا، رسانه‌های همسو با ائتلاف سعودی نوشته‌اند که مسئولان دولت صنعاء با صدها افسر و مقام نیروهای منصور هادی ارتباط برقرار کرده و توانسته‌اند برخی از آن‌ها را به سمت صنعاء سوق دهند و موجب چند دستگی در میان شبه نظامیان ائتلاف سعودی شوند. منابع آگاه می‌گویند که شامگاه جمعه گذشته یک گردان از تیپ پیاده ۱۱۷، به طور کامل با تمامی تجهیزاتش به نیروهای دولت صنعاء پیوسته‌اند. همزمان تنش میان ائتلاف سعودی و برخی قبائل به علت سربازگیری اجباری از سوی ائتلاف افزایش یافته است.
اما یک موضوع مهم دیگر؛ «حسین العزی» معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن اخیرا در سخنانی گفته است: «اتفاقات ناگهانی مهمی قرار است در اردوگاه مزدوران رخ دهد. انقلابیونی که به خدمت وطن و مردمشان درخواهند آمد. این لحظه‌ای است که آن‌ها و مستضعفان انتظارش را می‌کشند و به زودی اتفاق خواهد افتاد.» اخیرا ۳۶ تن از افسران و مقامات دولت مستعفی طی درگیری‌ها کشته شده‌اند و مقامات دولت هادی احتمال می‌دهند که کشته شدن این تعداد در نتیجه یک نفوذ امنیتی از سوی نیروهای دولت صنعاء بوده باشد.
امپراتوری رسانه‌‌ای 
روزنامه الاخبار در بخش پایانی گزارش خود می‌نویسد که در طول جنگ، یمن با یک امپراتوری رسانه‌ای بزرگ وابسته به کشورهای متجاوز رو به رو بوده است. رسانه‌هایی که از تمامی ابزارهای فنی و تکنولوژی پیشرفته برای ارتباط‌گیری با مخاطبان هر دو طرف جنگ بهره می‌برند و این مسأله می‌طلبد تا نیروهای دولت صنعاء هوشیارانه در قبال جنگ روانی و تحریک مذهبی عمل کنند و همزمان از شبکه‌های اجتماعی و تکنولوژی‌های در دسترس در این جنگ روانی بهره ببرند.
چه بسا در این میان تهدید اصلی در مقابل انصارالله، اختلاف داخلی میان خود و حزب «کنگره مردمی» وابسته به «علی عبدالله صالح» باشد که در صورت بی توجهی، می‌تواند موجب چند دستگی و گرویدن بسیاری از اعضای آن به اردوگاه ائتلاف سعودی شود. هرچند پس از موفقیت صنعاء در اتفاقات موسوم به «فتنه ۲۰۱۷» رهبران انصارالله توانستند بسیاری از فرماندهان و نیروهای ائتلاف را به سوی جذب کنند و با شعار «با چشم و سر از شما در کشورتان استقبال می‌کنیم.» موجب چند دستگی در میان ائتلاف سعودی شوند تا جایی که به گفته «ابو علی الحاکم» رئیس سازمان اطلاعات دولت صنعاء، تا کنون ۲۰ هزار نفر از افسران و سربازان وابسته به ائتلاف، به دولت صنعاء پیوسته‌اند.
منبع: خبرگزاری فارس
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما