۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۹
کد مطلب : ۶۷۶۱۹

چگونه با والدینمان دوست باشیم؟/راهکارهای دوران بزرگسالی

چگونه با والدینمان دوست باشیم؟/راهکارهای دوران بزرگسالی
وقتی انسان به سنین بزرگسالی می رسد دوستی با والدین و رفع مشکلات و چالشها همواره با سختی هایی همراه هست.
راهکارهای ایجاد دوستی به‌عنوان یک بزرگسال

1.سرگرمی مشترک داشته باشید
سرگرمی مشترک یکی از رشته‌هایی است که پیوند دوستی را به‌هم گره می‌زند. اگر می‌خواهید با پدر یا مادر خود دوست باشید به سرگرمی‌ها و احساسات آن‌ها علاقه نشان دهید. این کار به شما اجازه می‌دهد که زمان بیشتری را به آنان بگذرانید و به شکل متفاوتی با آن‌ها تعامل داشته باشید
  • سرگرمی‌های والد خود را در نظر بگیرید یکی را که مورد علاقه شما هم هست پیدا کنید و با هم انجامش دهید برای مثال اگر پدر شما ماهیگیری دوست دارد شما هم می‌توانید یک قلاب ماهیگیری بخرید و به او ملحق شوید


  •  
2.آزادانه ارتباط برقرار کنید
یکی از جنبه‌های فوق‌العاده در دوستی توانایی بیان افکار، احساسات ،آرزوها و ایده‌های خود است. اگر رؤیای دوستی با پدر و مادر خود را دارید گفت‌وگو و مراوده راحت و آزادانه باید ممکن باشد.
  • با بیشتر به اشتراک گذاشتن افکار و نظرات خود با والدین تان شروع کنید برای مثال می‌توانید داستانی را که تابه‌حال هیچ‌وقت درباره آن صحبت نکرده‌اید بیان کنید یا نظر آن‌ها را در مورد مسائل سیاسی یا فلسفی بپرسید
3. والدین‌تان را وارد زندگی خود کنید 
تلاش کنید تا والدین‌تان را وارد زندگی خود و اگر فرزند دارید، فرزندانتان کنید. آنان را به مناسبت‌های خانوادگی دعوت کنید، نوه‌ها را برای دیدنشان پیش آن‌ها ببرید و یا یک سفر دسته جمعی را برنامه‌ریزی کنید.

۴. قابل اعتماد باشید
دوستی‌های خوب نیازمند همراهان قابل‌اتکا است به این معنا که شما نمی‌توانید در آخرین لحظه یک گردش خانوادگی را کنسل کنید یا کلا فراموش کنید که پاسخ تماس ازدست‌رفته والدین‌تان را بدهید. همسالان تان ممکن است این رفتارها را ببخشند اما والدین تان نه. نکته پایانی این‌که سعی کنید کسی باشید که پدر یا مادرتان روی او حساب باز می‌کند.

۵گوش شنوا باشید
گوش دادن فعال یکی از اجزای لازم برای یک دوستی سالم است. ممکن است گلایه کنید که تمام عمرتان را مشغول گوش دادن به والدینتان بودید که برایتان قانون وضع می‌کردند اما گوش دادن به‌عنوان یک دوست خیلی متفاوت‌تر از گوش دادن به‌عنوان یک کودک است.
  • سعی کنید واقعاً بفهمید که وقتی پدر یا مادرتان به شکلی مفسرانه صحبت می‌کند واقعاً چه می‌خواهد بگوید. به تجارب احساسی آن‌ها احترام بگذارید و سؤالات شفاف کننده بپرسید تا مطمئن شوید که پیام اصلی آن‌ها را گرفته‌اید.
6.به والدین‌تان مشورت بدهید و از آن‌ها مشورت بخواهید
دوستی  یک رابطه دوطرفه است به این معنا که نیازمند دادن و گرفتن است. احتمالاً برایتان عادی است که از طرف پدر و مادرتان نصیحت بشنوید اما اگر می‌خواهید دوست آن‌ها باشید باید به مشورت دادن به آن‌ها هم عادت کنید.
  • نمی‌دانید چه مشورت و راهکاری می‌توانید به آن‌ها بدهید؟ نسل جدید می‌توانند به والدین‌شان استفاده از تکنولوژی‌های جدید را یاد دهند.
    در حالت مشابه وقتی نیاز به راهنمایی دارید به والدین تان مراجعه کنید. بگذارید بدانند که شما صرفاً آن‌ها را برای حل مشکلات‌تان نمی‌خواهید بلکه از آن‌ها پیشنهاد و نظر می‌خواهید.
۷.محترمانه مخالفت کنید
همان‌طور که دعوا کردن با دوستان احساس خوبی ندارند ممکن است شما یا والدتان هم با یکدیگر مخالف باشید.هنگام ابراز مخالفت حمایت خود را هم نشان دهید تا برای اقتدار پدر و مادرتان در زندگی خود حرمت قائل شده باشید.
  • اگر با دوستتان مخالف باشید ممکن است بگویید "نه اشتباه می‌کنی" اما در مخالفت با پدر و مادر بهتر است بگویید "من مخالفم بابا" تا نظر خود را محترمانه بیان کرده باشید.
    در ابراز مخالفت با پدر یا مادر از تن صدای طبیعی به‌جای فریاد زدن استفاده کنید و اگر ناراحت و آزرده شدید از آنها فاصله بگیرید.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما