۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۱
کد مطلب : ۶۷۶۲۵

چگونه با والدینمان دوست باشیم؟ /راهکارهای روابط پایدار با والدین

چگونه با والدینمان دوست باشیم؟ /راهکارهای روابط پایدار با والدین
برای ایجاد یک رابطه پایدار با والدین مهمترین رکن واقع‌بین بودن است. در ارتباط با ایشان همیشه واقع بین باشید.

1توقع نداشته باشید که بهترین دوستان ابدی یکدیگر باشید
 • اگر کودک یا نوجوان هستید توقع بهترین دوست بودن پدر یا مادرتان غیرواقعی است. انجام این کار وقتی‌که آن‌ها هر روز مشغول مراقبت و تربیت شما هستند دشوار است. امید به داشتن یک رابطه مثبت که در آن می‌توانید به پدر و مادرتان تکیه کنید واقع‌گرایانه تر است. همین‌طور خوب است اگر زمان بیشتری را با هم بگذرانید.
هرچه بزرگ‌تر شوید درمی­یابید که رابطه شما دارد به یک دوستی واقعی تبدیل می­شود. اما وقتی کوچک‌تر هستید چنین توقعی نداشته باشید.

2. حد و مرزهای صحیح تعیین کنید.
هر چه زودتر روی قوانین دوستی تان تصمیم‌گیری کنید تا از بروز عوارض جلوگیری شود. مهم نیست چقدر با والدین‌تان صمیمی هستید هر دوی شما باید بر مرزهای شخصی خود تاکید کنید. این‌ها راهکارهایی است که به هر دوی شما کمک می‌کند تا در رابطه‌ی خود احساس آرامش و راحتی داشته باشید:
 • با والد خود بنشینید و درباره مرزها و حدود خود صحبت کنید.
  اگر بزرگسال هستید مثلاً می‌توانید حدودی را بیان کنید  تا والدین تان پیش‌از آمدن به منزل شما تماس بگیرند.
  والدین فرزندان بزرگسال گاهی از روی نیت خیر دخالت و اعمال فشار می‌کنند اگر والدین شما پا را از مرزهایشان فراتر می‌گذارند یا به گونه‌ای رفتار می‌کنند که شما را آزرده می‌کند محترمانه آنان را آگاه کنید
                  چطوری با مشکلات خانوادگی کنار بیاییم؟

3.خطاهای پدر و مادرتان را بپذیرید
 بر خلاف دوران کودکی متوجه می‌شوید که والدین تان آن سوپر قهرمانی که یک روزی فکر می‌کردید نیستند. پدر و مادر هم انسانند یعنی آن‌ها هم اشتباه می‌کنند و خطاهایی دارند. اگر می‌خواهید دوستی با والدین تان را گسترده‌تر کنید باید این کمبودها را بپذیرید.

4انتظار یک‌طرفه بودن رابطه را داشته باشید
شما ممکن است آرزوی یک دوستی واقعی را با والدین تان داشته باشید اما این دوستی می­تواند هرگز برابر و به یک انداره نباشد. حتی وقتی فرزند بزرگسال می‌شود تفاوت قدرتی میان والدین و فرزندان وجود دارد که شباهتی به سایر دوستی‌های­تان نخواهد داشت.
 • مثلاً وقتی رازهای تان را با والدین تان در میان می‌گذارید ممکن است دیگر درباره همه‌چیز به شما اعتماد نکنند این‌موضوع مناسب است چراکه اعتماد به فرزندان معمولاً منجر به استرس بی‌مورد می‌شود
  همچنین بر خلاف سایر دوستانتان والدین شما ممکن است با گفتن این‌که تصمیم یا رفتارتان ناپذیرفتنی است شما را کوچک کنند، حتی بااینکه یک بزرگسال هستید.
۵. زندگی‌ها و علایق جداگانه را حفظ کنید
 برای این‌که والدین و فرزندان دوستی موفقی داشته باشند باید محدودیت‌هایی در رابطه گذاشته شود. نه شما و نه والدین تان هیچ کدام نباید برای اجتماعی شدن به‌طور کامل به دیگری وابسته باشید. این رابطه را به‌عنوان یک پاداش به‌علاوه سایر روابطی که با دوستان هم‌سن تان دارید در نظر بگیرید.
 • برای این‌که هیچکدام از والدین و فرزندان گرفتار نشوند هر یک باید زندگی اجتماعی مستقل و علایق جداگانه خود را حفظ کنند
  اگر سایر روابط خود را مورد غفلت قرار می‌دهید یا حال روحی و اعتمادبه‌نفس شما کاملاً وابسته به رابطه با والدین­تان است ممکن است در یک رابطه گرفتارانه با والدین خود قرار داشته باشید.
  اگر احساس می‌کنید که یک رابطه گرفتارانه با والدین خود دارید وقت گذراندن به‌تنهایی را تبدیل کنید و با سایرین ارتباط بگیرید. اگر واقعاً با این‌موضوع درگیر هستید با یک مشاور ملاقات کنید.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما