۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۰
کد مطلب : ۶۸۸۰۳

توئیت سخنگوی وزارت خارجه چین درباره توافق با ایران

توئیت سخنگوی وزارت خارجه چین درباره توافق با ایران

به گزارش بیان ما، صفحه رسمی سخنگوی وزارت خارجه چین در توئیتر نوشت: «در ژانویه ۲۰۱۶ چین و ایران بیانیه مشترکی در مورد ایجاد مشارکت استراتژیک جامع صادر و توافق کردند که به یک برنامه همکاری جامع برسند. به همت مشترک آنها، برنامه همکاری جامع چین و ایران در ۲۷ مارس امضا شد.»
سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه افزود:  این به دو طرف کمک خواهد کرد تا از پتانسیل همکاری در اقتصاد، فرهنگ و سایر زمینه ها استفاده و مسیر همکاری های طولانی مدت را ترسیم کنند، بنابراین مشارکت استراتژیک جامع باعث ارتقاء منافع دو ملت  می‌شود.
وزرای امور خارجه ایران و چین روز  گذشته در محل وزارت امور خارجه سند همکاری‌های ۲۵ساله ایران و چین را امضا کردند.
این سند با عنوان رسمی «برنامه همکاری‌های جامع ایران و چین» ثبت شده است و حوزه‌های سیاسی، امنیتی، دفاعی، فرهنگی، کشاورزی، اقتصادی، علمی، جهانگردی، نفت و انرژی، زیرساخت‌های مخابراتی و فناوری ارتباطات، تجارت، بهداشت و سلامت و... را شامل می‌شود.
در برخی از بندها صحبت از تسهیل سرمایه‌گذاری و فاینانس است و برخی از بندها از حمایت‌های متقابل سیاسی در مجامع بین‌المللی می‌گوید. در حوزه نظامی و دفاعی موضوعاتی همچون آموزش، انتقال فناوری‌های دفاعی، مبارزه با تروریسم و رزمایش مشترک آمده است. از نکات بسیار مهم این سند می‌توان از توافق بر سر تجارت با ارزهای ملی یاد کرد.
منبع:مشرق
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما