۰
تاریخ انتشار
جمعه ۱۳ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۶
کد مطلب : ۶۹۲۳۷
آیت‌الله اعرافی:

گناهان بشر فراتر از علل طبیعی در جهان اثر می‌گذارد

گناهان بشر فراتر از علل طبیعی در جهان اثر می‌گذارد
به گزارش بیان ما؛ آیت‌الله علیرضا اعرافی با اشاره به شبهات و دیدگاه‌های نادرست کرونا و بلایای طبیعی اظهار داشت:در ایام موج سهمگین کرونا و بلای جهانی قرار داریم که این اتفاق شبهات و دیدگاه‌های افراطی را در عالم بشر رقم‌زده است.
وی افزود: در منطق اسلام، دیدگاه منجی در مورد بلایا وجود دارد، یکی از نکات مهم رابطه علل مادی و طبیعی با علل فراطبیعی بلایاست.
مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: حوادثی که در جهان رقم می‌خورد، علل مختلف طبیعی و غیرطبیعی دارد، نگاه اول بر اساس منطق ظاهرگرایانه و حس‌گرایانه، عامل مؤثر بر عالم در قوانین علمی و فیزیکی منحصر بدانیم.
امام‌جمعه قم بیان کرد: رویکرد دیگر می‌گوید آنچه مؤثر در طبیعت است یک سری عوامل پنهان و غیبی دارد، اما در منطق اسلامی این دو نگاه ناقص است.

مدیر حوزه‌های علمیه عنوان کرد: بشر توانایی تحقیق و بررسی در جهان دارد و عالم تحت تأثیر عوامل حسی و مادی است و ازنظر قرآن، پدیده‌ها، معلول علل طبیعی‌اند و قرآن آن را نفی نمی‌کند، اما حذف علل غیبی را قبول ندارد.
آیت‌الله اعرافی خاطرنشان کرد: در منطق اسلام تقابل علل طبیعی و غیرطبیعی وجود ندارد و هر دو در عالم اثر می‌گذارند و در طول هم قرار دارند و در این منطق قرآنی، همه حوادث، آیاتی است که تکیه‌بر قدرت برتری زده است.
وی اظهار داشت: جهان در برابر عالم غیب ذره‌ای است، افرادی فکر کردند جریان علمی بشر در برابر جریان ملکوتی است و به‌خصوص در کرونا چنین تصوراتی شکل گرفت، درحالی‌که جریان علمی در مقابل جریان ملکوتی و عالم غیب نیست و هرکدام سر جای خود و در طول هم قرار دارند و از یکدیگر تأثیر می‌پذیرند.
عضو فقهای شورای نگهبان گفت: این عالم در جهان وسیعی قرار دارد و نباید تقابلی بین دنیا و عالم غیب تصور نشود، انسان با عالم طبیعت در ارتباط است و ما علل طبیعی را قبول داریم چراکه عالم تحت قوانین طبیعی اداره می‌شود، اما انسان هم در این عالم اثر دارد و خوبی‌ها و بدی‌های انسان در جهان پرتو می‌افکند.
استاد حوزه علمیه افزود: بنا بر آیات و روایات، فسادی که در زمین ظاهر شد به دلیل رفتارهای ناشایست بشر است و رفتارهای ناشایست و گناهان بشر فراتر از علل طبیعی در جهان اثر می‌گذارد و این موضوع، نفی‌کننده عوامل طبیعی نیست.
آیت‌الله اعرافی عنوان کرد: درواقع شخصیت انسان نیز بر روی عوامل طبیعی اثر می‌گذارد، بنابراین باید از قوانین علمی تبعیت کنیم، اما از تأثیر رفتار بر طبیعت غفلت نورزیم.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: کرونا، تلنگری را به بشر وارد کرد، این بلا برای همه بشر ناگوار بود و همه بشر باید این بلا را معالجه کند و ما نیز قوانین بهداشتی را رعایت کنیم، اما درعین‌حال با نگاه دیگری به بیان حادثه بپردازیم.
امام‌جمعه قم بیان کرد: بشر امروز و جریان غربی معاصر پیشرفت‌هایی دارد، اما این تمدن بشری روی دیگری دارد و آن سختی‌ها و ناگواری‌هایی است که برای جهان به وجود آورد.
وی خاطرنشان کرد: بلایا باید بشر را بیدار کند، دوری از خدا و اصالت دادن به عالم ماده و گسترش فساد در عالم و یکه‌تازی قدرت‌های استعماری در جهان و تبعیض‌ها و ترورها و تحریم‌ها در بدترین شرایط کرونایی و نژادپرستی و هزینه‌های هنگفت نظامی در جهان و نزاع‌هایی که بین خود قدرت‌های جهانی، همگی بلایی است که جریان غرب ایجاد کرده است.
آیت‌الله اعرافی اظهار داشت: باید بشر به بازنگری تمدن جدید بپردازد، کرونا یک درس بزرگ بود و با مدیریت خوب و صحنه حضور جهادی، دل از غرب بکنیم، ما تجربه غرب را مهم می‌دانیم، اما نباید تجربه‌های خوب خود را از یاد ببریم.
مدیر حوزه‌های علمیه گفت: ما باید روی پای خود بایستیم و از زورگویانی که در کرونا، تحریم روا داشتند دل بکنیم، آنانی که در روز روشن، فرمانده مقاومت را ترور کردند، ما باید برای خیزش معنوی و بازگشت تمدن اصیل، از کرونا درس بگیریم.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما