۰
تاریخ انتشار
شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۲۵
کد مطلب : ۶۹۳۴۹

توصیه ظریف به لودریان؛ به تحریم‌های غیر قانونی آمریکا پایبند نباشید

توصیه ظریف به لودریان؛ به تحریم‌های غیر قانونی آمریکا پایبند نباشید
به گزارش بیان ما؛ وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر شنبه به وقت تهران از تماس با همتای فرانسوی خود و توصیه به وی در  زمینه اتخاذ موضعی سازنده در قبال برجام خبر داد.

«محمد جود ظریف» وزیر خارجه ایران در توییتی بدین منظور نوشت: «امروز در تماس تلفنی با  "ژان ایو لودریان" وزیر امورخارجه فرانسه از او خواستم تا در نشست آینده در وین، موضع سازنده‌ای در قبال برجام نشان دهد. من از فرانسه خواستم تا به تعهدات خود در این توافقنامه احترام بگذارد و به تحریم‌‌های غیرقانونی اعمال شده از سوی ایالات متحده  پایبند نباشد.»

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه خبر داد که صبح شنبه با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران تلفنی گفت‌وگو کرده است.

وی گفت: «من از آغاز مجدد گفت‌وگوها درباره موضوع هسته‌ای در وین استقبال کردم. من بر نقش سازنده‌ای که تروئیکای اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) درباره آغاز مجدد چنین گفت‌وگوهایی ایفا کردند،‌ تاکید کرد که این اقدام در ادامه تلاش‌های قاطعی است که فرانسه، آلمان و انگلیس برای حفظ برجام از سال 2017 داشته‌اند.»

روز جمعه وبگاه «آکسیوس»  به نقل از یک دیپلمات‌ غربی نوشت که نمایندگان سه کشور اروپایی در نشست روز جمعه موضع سرسختانه‌تری در قبال ایران در مقایسه با موضعی که دولت بایدن تا کنون داشته اتخاذ کرده‌اند. (جزئیات بیشتر)

آکسیوس نوشت که نمایندگان سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس از «سید عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه ایران خواسته‌اند که با تعامل مستقیم با آمریکا موافقت کند و گفته‌اند که پیشنهاد‌های دولت بایدن بسیار معقول است. دیپلمات‌های غربی گفته‌اند که نماینده فرانسه به صورت ویژه‌ای اصرار داشته و به عراقچی گفته که موضع ایران طرد کننده و غیر مفید است.

وزیر خارجه ایران بعد از پایان نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام در گزارشی توییتری درباره این نشست نوشت: «در نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام، ایران، اتحادیه اروپا، سه کشور اروپایی به اضافه ۲ کشور (چین و روسیه) موافقت کردند که مذاکرات حضوری را سه شنبه هفته آینده در وین از سر بگیرند. هدف: سریعاً نهایی‌کردن رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای، از طریق طراحی مسیر رفع تمام تحریم‌ها و پس از آن توقف تدابیر جبرانی از سوی ایران.»

وزارت خارجه آمریکا  نیز خبر داد که این کشور در نشست روز سه‌شنبه آتی در وین اتریش برای بحث درباره بازگشت دوجانبه به برنامه جامع اقدام مشترک حضور خواهد یافت.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما