۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۳
کد مطلب : ۶۹۵۸۳
فؤاد ایزدی:

آمریکایی‌ها به‌دنبال پیروزی کسی هستند که به آنها راحت امتیاز بدهد/نباید منافع ملی در علاقه دولتی‌ها به برجام گم شود/برخلاف نظر ظریف سند۲۵ساله نیاز ما را به FATF کمتر می‌کند

آمریکایی‌ها به‌دنبال پیروزی کسی هستند که به آنها راحت امتیاز بدهد/نباید منافع ملی در علاقه دولتی‌ها به برجام گم شود/برخلاف نظر ظریف سند۲۵ساله نیاز ما را به FATF کمتر می‌کند
به گزارش بیان ما؛ روزنامه فرهیختگان گفت‌وگویی با فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا درباره ابعاد مختلف مذاکرات وین انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه آمده است.

اگر طولانی‌تر و قوی‌تر کردن برجام در وین تکرار شود مذاکرات نتیجه‌ای ندارد

- دولت جدید آمریکا ادعا کرده می‌خواهد به برجام بازگردد. مقامات جمهوری اسلامی هم بیان کردند مانعی نیست و اگر آمریکا برگردد ما هم برمی‌گردیم. منتها در عمل هنوز اقدامی جدی از طرف آمریکایی‌ها ندیدیم.

- آمریکایی‌ها هیچ‌گاه بیان نمی‌کنند ما تحریم‌ها را بعد از توافق با ایران هم نگه می‌داریم منتها اینکه این توافق چه باشد دچار شک هستند.

- اگر همین داستان طولانی‌تر و قوی‌تر را که مقامات آمریکایی در سطح وزیر و رئیس‌جمهور طرح کردند مجدد در وین تکرار کنند، مذاکرات نتیجه‌ای ندارد.

آمریکایی‌ها به‌دنبال پیروزی کسی هستند که به آنها راحت امتیاز بدهد

- در این نکته شکی نیست که آمریکایی‌ها قطعا علاقه‌مند هستند در انتخابات ایران آدمی سرکار بیاید که به آنها راحت امتیاز بدهد. این هم کار خلافی در نگاه آن طرف نیست.

- آنها به‌وسیله اهرم‌های رسانه‌ای و اقتصادی خود سعی دارند به این هدف برسند.

آمریکا با آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده به‌دنبال تأثیرگذاری در انتخابات ایران است

- یکی از سبک‌های آمریکایی‌ها در این زمینه ایجاد فضا برای دوپینگ انتخاباتی است، به‌نحوی که قبل از انتخابات پولی آزاد شود و عده‌ای داخل کشور بگویند ما بودیم که پول را آزاد کردیم، زبان دنیا را بلد هستیم و ما باید رای بیاوریم تا بقیه پول‌ها را پس بگیریم.

- به‌طور خلاصه آمریکایی‌ها در نظر دارند قبل از اینکه خیلی نزدیک به انتخابات شویم قدم‌هایی بردارند که درنهایت بتوانند در انتخابات ایران تاثیرگذار باشند.

نباید منافع ملی در علاقه دولتی‌ها به برجام گم شود

- دولت برجام را برای خود یک فریضه می‌داند و هرروز درباره آن توسط مقامات ارشد صحبت می‌شود که خیلی به‌نفع منافع ملی کشور نیست.

- برجام مانند یک کالا در نزد طرف مقابل است. ما تعهدات خود را ذیل برجام انجام دادیم و طرف مقابل باید عمل کند و عمل نکرده است.

- اگر درباره کالای طرف مقابل هرروز صحبت کنید قیمت آن را افزایش می‌دهید. امید این است که در این علاقه دولتی‌ها به برجام، منافع ملی گم نشود.

فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها فراتر از دلال هستند/ خصومت اروپا با ایران کمتر از آمریکا نیست

- فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها فراتر از دلال هستند. آنها خود یک طرف دعوایند.

- مجموعه‌ای که یک طرف دعواست اگر میانجی شود، تعجب‌برانگیز است و جای سوال دارد.

- اروپایی‌ها حالت خصومتی که با ایران دارند کمتر از آمریکایی‌ها نیست و بعضا بیشتر هم هست و این هم جزء تجربیات برجام است که نباید فراموش شود.

- اعتماد بیش از حد به اروپایی‌ها قطعا در راستای منافع ملی کشور نیست.

برخلاف نظر ظریف سند۲۵ساله نیاز ما را به FATF کمتر می‌کند

- اگر همان زمان که رئیس‌جمهور چین کمی پس از امضای برجام، دقیقا زمانی که دولت به این قرارداد دل بسته بود، به ایران آمد و طرح سند راهبردی ۲۵ساله را داد به‌طور جدی‌تر با آن برخورد می‌شد، کشور خیلی جلوتر می‌افتاد.

- معتقدم یکی از روش‌های دور زدن سیستم بانکی که تحت نفوذ آمریکا وFATF است همین سند راهبردی است.

- اگر ایده بانک ایرانی-چینی راه بیفتد در آن روابط تجاری‌مان با چین مدیریت می‌شود؛ در این ایده دیگر نیازی به بانک‌های آمریکایی و دلار برای انجام مبادلات نداریم و در عوض به‌جای دلار می‌توان از ارزهای ۲ کشور استفاده کرد.

- خود چینی‌ها هم در تحریم‌اند و علاقه دارند از یوان دیجیتال که واحد پولی خودشان است، استفاده کنند. بنابراین برخلاف نظر آقای ظریف این سند، نیاز ما را به FATF کمتر می‌کند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما