۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۴:۵۲
کد مطلب : ۷۲۰۳۶
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران:

می‌خواهند فضای جامعه را با انتشار فایل صوتی ظریف دوقطبی کنند

می‌خواهند فضای جامعه را با انتشار فایل صوتی ظریف دوقطبی کنند
به گزارش بیان ما؛ عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در خصوص پیامد‌های انتشار فایل صوتی وزیر امور خارجه گفت: من معتقدم در خصوص این مسئله سلسله اتفاقاتی رخ خواهد داد، به همین خاطر دعوت من از همه دلسوزان این است که نسبت به این مسائل هوشمندانه‌تر عمل کنند و به‌گونه‌ای عمل نکنند که در میدان نادرست و طراحی‌شده توسط بدخواهان بازی کنند. در خصوص فایل صوتی آقای ظریف نیز قطعاً باید بعد از انتخابات بحث‌های نظری شکل بگیرد؛ اما در شرایط کنونی باید به مسائل دیگری نیز اهمیت بدهیم در غیر این صورت در میدانی حضور خواهیم یافت که با جهت‌گیری ما را وارد انتخابات می‌کند و معلوم است این به‌نفع چه‌کسانی خواهد بود.

وی در خصوص رخ‌دادن سلسله اتفاقات ذیل انتشار فایل صوتی وزیر امور خارجه گفت: من تعحب می‌کنم چطور مطلبی را که آقای عبدی در خصوص احمدی‌نژاد در توییتر منتشر کرد هیچ رسانه‌ای پوشش نداد و به آن نپرداخت، با وجود اینکه اصلاً این ماجرا قبل از بازار داغ بحث‌ها بر سر فایل صوتی به‌وجود آمد. آقای عبدی در توییت خود گفته بود: "آقای احمدی‌نژاد بحثی را مطرح کردند اما چرا جواب او را نمی‌دهید؟" اما سیاسیون اصلاً به آن توجه نکردند. آقای عبدی در حال ایجاد ظرفیت برای احمدی‌نژاد است و این خیلی مهم است.

سلیمی نمین با تأکید بر اینکه احمدی‌نژاد دارد به‌زعم خودش به‌سوی یک فتنه حرکت می‌کند خاطرنشان کرد: آقای احمدی‌نژاد تاکنون ادعاها و دروغ‌های زیادی من‌جمله بحث ترورش را مطرح کرده است و وقتی آقای عبدی برایش توئیت می‌زند؛ یعنی صراحتاً فرصت دیده‌شدن برای احمدی‌نژاد فراهم می‌کند. من از آقای عبدی که یک عنصر عاقل‌تر میان اصلاح‌طلبان تندرو است انتظار بیشتری داشتم‌، به ذهن من اصلاً این نمی‌رسید که زمانی جریان تندروی اصلاح‌طلب، آقای احمدی‌نژاد را پشتیبانی کند.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران ادامه داد: فایل صوتی نیز با هدفی منتشر می‌شود که جریان عاقل‌تر اصلاحات دستش بسته شود‌. بین آقایان تاج‌زاده و کرباسچی بحث‌هایی مطرح شد که هر عنصر عاقلی آن را بخواند، تاج‌زاده را جز یک عنصر جنجالی که مورد قبول اصلاحات هم نیست ارزیابی خواهد کرد، آدم سرخودی که می‌خواهد اراده خودش را تحمیل کند، پس وقتی اصلاح‌طلبان دست کسانی مثل تاج‌زاده را خالی ببینند؛ احساس نگرانی می‌کنند و در نتیجه تصمیم بر جنجال‌آفرینی می‌گیرند تا بتوانند میان این جنجال‌ها حرکت کنند.

   
وی افزود: امثال آقای تاج‌زاده اگر فضا، فضای آرامی باشد هیچ حرفی برای زدن ندارد، پس این‌ها یک فضای جنجالی می‌خواهند و متأسفانه بعضی اصول‌گرایان نیز این فضا را برایشان مهیا می‌کنند. ما باید خیلی هوشمندی داشته باشیم، چرا که در این اتفاقات سرنوشت جریانات تندرو مشخص خواهد شد. آقای احمدی‌نژاد هم برای همین دست و پا می‌زند چرا که می‌داند بعد این انتخابات محو خواهد شد.

سلیمی نمین ضمن تأکید بر این موضوع که جریانات تندروی اصلاح‌طلب در این انتخابات محو خواهند شد گفت: در این برهه حساس باید دقت زیادی داشت، چرا که ممکن است این جریانات با یکدیگر پیوند بخورند اما من پختگی لازم را در برخورد با این مسائل نمی‌بینم. من هنوز اطلاع ندارم این صوت چگونه از کشور خارج شده است، اما شما این را می‌توانید ببینید که بین تیپ‌های آقای تاج‌زاده و رمضان‌پور ارتباطات تشکیلاتی وجود دارد، یعنی آقای رمضان‌پور که امروز یک رسانه سعودی را اداره می‌کند، زمانی یکی از عناصر اصلی اصلاح‌طلب بوده است؛ به همین خاطر به‌راحتی می‌‌توانید ارتباطات بین آنها و فایل صوتی را مشاهده کنید، چرا که فایل صوتی آقای ظریف اولین بار از رسانه او پخش می‌شود. ما ولو اینکه اطلاعات کمی داشته باشیم اما باید این را بدانیم که چه‌کسانی می‌خواهند فضای انتخابات را به‌گونه‌ای کنند که آدم‌های کم‌وزن خوششان می‌آید.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در ادامه تصریح کرد: آدم‌های استدلالی در یک فضای آرام سیاسی جلو می‌آیند، اما وقتی فضا التهابی شد این آدم‌ها کنار می‌روند و جایشان آدم‌های جنجالی و بی‌هویت می‌آیند، مثل خانم فائزه هاشمی که خودشان به گروهی پول می‌دهند که اقدامی علیه او انجام دهد جنجال راه بیفتد و رأی بیاورند.

وی در خصوص ایجاد فضای دوقطبی پس از انتشار صحبت‌های فایل صوتی آقای ظریف نیز گفت: هنوز فضای دوقطبی در جامعه شکل نگرفته است؛ اما هدفشان دوقطبی کردن جامعه هست. در زمان حاضر زمینه ایجاد دعوا را فراهم آورده‌اند و ما هم اصلاً نباید وارد این دعوا شویم و میدان‌داری کنیم.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در پاسخ به این سؤال که راهکار برون‌رفت از شرایط چیست گفت: نباید بگذاریم آدم‌های کم‌وزن چه اصول‌گرا و چه اصلاح‌طلب میدان‌دار شوند. وقتی فضا آرام و منطقی باشد، ما از مسائل اساسی جامعه دور نمی‌شویم و انتخابات در مسیر رشد مردم حرکت خواهد کرد و جامعه به‌لحاظ فکری ارتقاء خواهد یافت.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما