۰
تاریخ انتشار
جمعه ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۴۰
کد مطلب : ۷۲۲۱۶

ابراز نگرانی ایران از درگیری‌های مرزی تاجیکستان و قرقیزستان

ابراز نگرانی ایران از درگیری‌های مرزی تاجیکستان و قرقیزستان
به گزارش بیان ما؛ سعید خطیب زاده افزود: ما ضمن تقدیر از تدابیر عاجل سران دو کشور که منجر به توقف این درگیری ها شده است، اطمینان داریم ادامه مذاکرات دو کشور منتهی به حل و فصل مسالمت آمیز هرگونه اختلاف مرزی خواهد شد.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در خاتمه تاکید کرد:جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود برای مساعدت به پیش برد مذاکرات طرفین و همچنین ارائه تجربیات حقوقی و فنی خود در این زمینه را اعلام می دارد.
روز پنج‌شنبه درگیری مسلحانه‌ای بین نظامیان تاجیکستان و قرقیزستان در نقطه مرزی دو کشور در گرفت. این مناقشه از آنجا آغاز شد که پیش از آن درگیری بین ساکنین محلی در منطقه‌ای مرزی که در خصوص مالکیت آن اختلاف وجود دارد، بوجود آمده بود. نیروهای مرزبانی کمیته دولتی امنیت ملی قرقیزستان، طرف تاجیکستانی را به تحریک درگیری‌ها متهم کرده است. بعد از آن، با گفتگوی نخست وزیران دو کشور، قرقیزستان و تاجیکستان موفق شدند در خصوص برقراری آتش بس از ساعت 17 عصر (به وقت محلی) به توافق برسند. نیروهای هر دو طرف متعهد شدند که نیروهای خود را به مکان‌های استقرار قبلی خود بازگردانده و از تیراندازی به سمت طرف مقابل خودداری کنند.
دادستانی کل قرقیزستان تحقیقات قضایی درباره علت بروز این درگیری مسلحانه را از هم اکنون آغاز کرده است. طبق این اطلاعات، اقدام طرف تاجیکستانی گویای تحریک و تجاوز آنها به تمامیت ارضی این جمهوری است.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما