۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۶
کد مطلب : ۷۵۶۷۲

فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن فخرا با ۵۰۰ داوطلب اجرا می‌شود

فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن فخرا با ۵۰۰ داوطلب اجرا می‌شود
به گزارش بیان ما؛   احمد کریمی مدیر پروژه واکسن ایرانی فخرا صبح امروز چهارشنبه ١٩ خرداد ماه در مراسم آغاز فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی فخرا اظهار کرد: فرآیند تحقیق و توسعه واکسن فخرا از اسفند ۹۸ در سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در زمان حیات شهید فخری زاده با راهبری و مدیریت ایشان آغاز شد که به جهت اهمیت این پروژه شهید والامقام و مقام محترم عالی وزارت نظارت مستقیم بر انجام پروژه داشتند. جایشان در این مراسم بسیار خالی است.
وی ادامه داد: همانطور که مستحضرید واکسن فخرا از نوع واکسن‌های کشته شده و غیرفعال است که در بستر سطح ۳ ایمنی تولید می‌شود. بذر واکسن با غربالگری از میان ۳۵۰۰۰ نمونه بیمار ایرانی ایزوله گردیده و شناسنامه دار شده است.
مدیر پروژه واکسن ایرانی فخرا گفت: تولید این محصول در زیر ساختی با ظرفیت دو میلیون دوز در سال آغاز گردید که با بهینه سازی فرایند‌ها به ۱۰ میلیون دوز در سال ارتقاء یافت. ما امیدواریم با توسعه کارخانه‌ تولید صنعتی واکسن تا پایان تابستان این ظرفیت به چند برابر ظرفیت فعلی افزایش یابد.
وی ادامه داد: فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن فخرا با موفقیت با ۱۳۵ نفر داوطلب به انجام رسید. در این فاز سه گروه غلظت باالی واکسن، غلظت پایین واکسن و واکسن نما وارد مظالعه شدند که بی خطری واکسن فخرا محرز شد، هر دو غلظت واکسن سیستم ایمنی را تحریک کرد. ایجاد آنتی بادی‌های نوترالیزان در خون داوطلبین نشان داد که این واکسن قابلیت خنثی سازی ویروس را دارد. بیشترین تحریک سیستم ایمنی در تزریق غلظت باالی واکسن و فاصله تزریق ۱۴ روز مشاهده شد.
کریمی بابیان اینکه فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن فخرا با ۵۰۰ نفر داوطلب انجام خواهد شد، افزود: بر اساس نتایج فاز اول غلظت بالا و فاصله تزریق ۱۴ روز انتخاب شده است. جهت کاهش مراجعه حضوری داوطلبین نرم افزاری طراحی شده که از طریق موبایل یا کامپیوتر وضعیت خود را ثبت می‌کنند و همکاران ما در مرکز به صورت لحظه‌ای به بررسی موضوع پرداخته و در صورت لزوم اقدام متناسب را انجام خواهند داد.
مدیر پروژه واکسن ایرانی فخرا افزود: در این بخش بر خود واجب می‌دانم از همراهی ملت غیور ایران که با استقبال کم نظیر خود از شرکت در کارآزمایی بالینی واکسن فخرا موجب دلگرمی گروه فخرا شدند تقدیر و تشکر کنیم همچنین، از پشتیبانی و حمایت‌های همه ارکان وزارت دفاع به ویژه مقام محترم عالی وزارت امیر حاتمی که در تمامی طول پروژه حامی ما بودند سپاسگزاریم.
وی ادامه داد: ازپشتیبانی و پیگیری‌های ستاد کل نیرو‌های مسلح، همچنین حمایت و همکاری بی شائبه معاونت آماد و پشتیبانی وزارت دفاع، معاونت منابع انسانی و اداره کل بهداشت و درمان، هیئت مدیره و مدیر عامل محترم سازمان تامین اجتماعی نیرو‌های مسلح، مدیرعامل محترم سازمان صنایع دفاع و همکاران ایشان
کریمی اظهار کرد: در بهره برداری از مرکز کارآزمایی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، دانشگاه جامع امام حسین (ع) و دانشگاه علوم پزشکی ایران کمال امتنان را داریم. از شرکت‌های دانش بنیان کشور که در کمک به این پروژه و بومی سازی تجهیزات و مواد مورد نیاز نقش ویژه‌ای داشته و ما را یاری می‌کنند قدردانی می‌کنیم.
وی ادامه داد: تشکر ویژه از خانواده‌های معزز و محترم شهدای هسته‌ای پرافتخار کشور را داریم. کسانی که در ادامه راه شهدا با حضور در این مجلس یاور محققین این عرصه شده و در شروع فاز ۱ با تزریق به فرزند شهید فخری زاده و امروز در شروع فاز دوم با تزریق به همسر شهید رضایی نژاد در آغاز راه واکسن راه شهدا را ادامه دادند.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما