۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب : ۷۵۶۸۱

آیا دریافت چک و سفته از کارگر به عنوان ضمانت قانونی است؟

آیا دریافت چک و سفته از کارگر به عنوان ضمانت قانونی است؟
به گزارش بیان ما؛  ناصر چمنی رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگران ایران ، درباره دریافت چک و سفته از کارگر به عنوان ضمانت توسط کارفرما اظهار کرد: دریافت این ضمانت نامه در قانون کار خلاف قانون است و الزامی وجود ندارد که چک یا سفته از کارگر در زمان شروع کار گرفته شود.
وی ادامه داد: با توجه به نداشتن همخوانی میان عرضه و تقاضا و افزایش بیکاری در جامعه و نبودن نظارت در این امر برخی از کارفرمایان با سوء استفاده از کارگر یا کارمند خلاف قانون عمل کرده و در زمان عقد قرارداد قوانینی به آن اضافه می‌کنند و این اتفاق زمانی به وجود می‌آید که صد‌ها نفر متقاضی برای یک شغل هستند.
وی افزود: کارگر ملزم به امضای قرارداد خلاف با قانون کار نیست و این امر مهم است تا در زمان عقد قرارداد از دادن هرگونه ضمانت مانند چک یا سفته خودداری شود، چرا که این ضمانت نامه‌ها به ضرر کارگر تمام می‌شود.
چمنی تصریح کرد: در ماده ۱۰ قانون کار مشخص شده که کارگر در قبال انجام کار حق و سهمی را دریافت می‌کند و کاملا در چند بند از آن یاد شده است که عقد قرارداد به چه صورتی باید انجام شود و در آن نیز هیچ صحبتی از دریافت چک یا سفته نشده است.
رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگران ایران گفت: متاسفانه به دلیل نبود نظارت کافی دریافت چک یا سفته از کارگر توسط کارفرما گرفته می‌شود، این امر مهم است تا در زمان عقد قرارداد روی آن قید شود که این ضمانت نامه کاری بوده و فقط به دلیل این است که زودتر از موعد قررداد ترک محل کار نکنم.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما