۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۲
کد مطلب : ۷۵۸۰۵

روحانی: روابط ایران با روسیه گسترده‌تر از قبل است

به گزارش بیان ما؛  در آیین افتتاح طرح‌های وزارت نیرو که به‌صورت ویدیو کنفرانسی برگزار شد، بهره‌برداری از 5 پروژه عظیم حوزه آب و برق در استان‌های هرمزگان ، ایلام و کرمانشاه با فرمان روحانی انجام شد.

روحانی در هفتاد و یکمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، فرمان افتتاح رسمی 5 پروژه بزرگ تولید برق و آبرسانی را در استان‌های هرمزگان، ایلام و کرمانشاه صادر کرد.
آغازعملیات اجرایی ساخت نیروگاه بخار سیریک با ظرفیت 1400 مگاوات در میناب، افتتاح واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام در بندرعباس، آبگیری سد مخزنی کنجانچم در ایلام، افتتاح 2 هزار و 750 هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی طرح گرمسیری در ایلام و افتتاح 4 هزار و پنجاه هکتار شبکه اصلی و زهکشی طرح گرمسیری در سرپل ذهاب طرح‌های هستند که امروز با فرمان رئیس جمهور افتتاح شد.
روحانی هم‌چنین طی سخنانی قبل از صدور فرمان آغاز عملیات اجرایی ساخت نیروگاه برق سیریک در شهرستان میناب استان هرمزگان، با قدردانی از تلاش‌های وزارت نیرو و همه دست‌اندرکاران حوزه آب و برق اعم از بخش دولتی و خصوصی برای به ثمر رسیدن پروژه‌های ملی در این بخش مهم در توسعه کشور، گفت: پروژه مهم نیروگاه برق سیریک بخاطر ارتباطات دوستانه و نزدیک بین ایران و کشور همسایه شمالی، فدراسیون روسیه از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی با اشاره به روابط خوب ایران و روسیه طی سال‌های گذشته، افزود: در 8 سال گذشته روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف توسعه پیدا کرده است که در همین رابطه از شخص آقای ولادیمیر پوتین رئیس جمهور محترم روسیه به دلیل همه تلاش‌هایی که در این مدت در بعد سیاسی، اقتصادی و منطقه‌ای انجام دادند تشکر می‌کنم.
رئیس‌جمهور افزود: ایران و روسیه همکاری‌های بسیار مهمی در زمینه سوریه و همکاری‌های مهم سه‌جانبه در زمینه آذربایجان و قفقاز داشته اند و همچنین همکاری‌های بسیار خوب در زمینه اورآسیا با روسیه و کشورهای عضو داریم و در زمینه رژیم حقوقی دریای خزر نیز قدم‌های بسیار مهمی با کشورهای دوست از جمله روسیه برداشته‌ایم.
روحانی همچنین به همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه مسائل نظامی و دفاعی و همچنین ساخت دو نیروگاه اتمی اشاره کرد و افزود: روابط ما با روسیه بسیار گسترده‌تر از قبل شده است و همچنین این روزها تلاش‌هایی با روسیه در زمینه احیاء برجام درحال انجام است و توسعه روابط با کشور مهم همسایه روسیه به نفع دو ملت و به طور قطع به نفع منطقه و مسایل جهانی خواهد بود.
وی با اشاره به توافق ایران و روسیه درمورد اجرای طرح‌های مشترک از جمله نیروگاه و راه آهن در ایران، اظهار داشت: خوشبختانه حرکت‌هایی در این راستا شروع شده است البته انتظار ما این بود که این پروژه کمی زودتر شروع شود، اما برخی مشکلات موجب شد این طرح‌ها با تاخیر آغاز شود.
وی هم‌چنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: متأسفانه این روزها در اظهارنظرها کسی از تلاش دولت برای آبادانی کشور و روستاها که کارهای بسیار بزرگی در زمینه آب، برق، گاز ، راه ، زیر ساخت های دیجیتال و همچنین اشتغال روستایی انجام گرفته، سخنی نمی‌گوید. در افتتاح های پنج‌شنبه که از ابتدای سال 99 آغاز و امروز هفتاد و یکمین افتتاح را در کشور شاهد بودیم، هدف اصلی این بود که به دنبا بگوییم نه جنگ اقتصادی می‌تواند ما را از تلاش برای آبادانی و توسعه کشور بازدارد و نه کرونا می‌تواند روند حرکت ما را متوقف کند.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اگر این خبیث (ترامپ) نبود، در طول این سال‌ها 14 هزار میلیارد دلار دیگر می‌توانست در زمینه آب و برق هزینه هزینه شود و افتتاح طرح‌های ملی در این حوزه امروز دو چندان می‌بود.
وی با بیان اینکه البته هنوز کار زیادی باید نسبت به حقوق زنان و عدالت جنسیتی در ایران انجام بگیرد، گفت: یکی از افتخارات این دولت این است که از ابتدای دولت تصمیم گرفتیم 30 درصد مدیریت کشور در اختیار زنان باشد زیرا معتقدیم این حق زنان ما است و به آنها احترام می‌کنیم البته نه فقط در ایام انتخابات. همیشه در طول تاریخ وظیفه داریم به خانم‌ها احترام کنیم آنها شخصیت‌های برازنده جامعه ما هستند.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه افتتاح مستمر طرح‌های عمرانی در هر هفته از آغاز سال 99 و در اوج دوران تحریم‌ها، اهمیت زیاد و پیامی معنادار داشته است، گفت: اجرای بخش بزرگی از آنچه تحت عنوان طرح مناطق گرمسیری در دست اجرا بود و نیز انتقال آب از جنوب کشور به استان‌های شرقی و شمال شرقی که بخشی از آن در 2 استان به ثمر رسیده و انتقال آب به 2 استان دیگر که در دست اجراست، ریل‌گذاری مناسبی برای ادامه مسیر توسعه کشور در دولت آینده خواهد بود.
روحانی با اشاره به در دست اجرا بودن 19 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی تولید برق، افزود: افتخار بنده این است که این طرح‌ها را در زمانی که توأمان با فشارهای ناشی از تحریم و کرونا مواجه بودیم، اجرا کرده‌ایم. در دولت تدبیر و امید وعده افتتاح 57 سد را داده بودیم که امروز پنجاه و ششمین سد افتتاح شد  و مقایسه این آمار با مجموع 19 سدی که تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور ساخته شده بود نشان‌دهنده عظمت و بزرگی کاری است که انجام داده‌ایم.
وی اظهار داشت: درحالی که تا سال 92 فقط یک میلیون نفر از روستائیان کشور به آب سالم و پایدار دسترسی داشتند، امروز این تعداد به 10 میلیون نفر رسیده و هر هفته 30 روستای جدید از آب پایدار و سالم بهره‌مند می‌شوند همچنین در حالی که تقریباً هیچ روستایی به اینترنت پرسرعت متصل نبود، امروز قریب به اتفاق روستاهای کشور از اینترنت پرسرعت بهره‌مند هستند و اگر این دولت هیچ کار دیگری جز ارایه این خدمات به روستائیان انجام نداده باشد باز هم خدمات بزرگی ارائه کرده است.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تأکید این دولت همواره بر تعامل سازنده بوده است، تصریح کرد: درست است که باید با تلاش و تکیه بر توانمندی‌های داخلی کشور را بسازیم، اما نمی‌توانیم در انزوا و بدون تعامل با جهان زندگی کنیم و در این میان ارتباط با همسایگان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
روحانی ادامه داد: با این حال در دولت تدبیر و امید روابط با همسایگان از جمله روسیه به شکل مناسبی گسترش پیدا کرده و امروز در عرصه‌های مختلف با این کشور روابط مطلوبی داریم و از سوی دیگر با روسیه و چین در مذاکرات وین برای عبور از تحریم‌ها هماهنگی و رایزنی تنگاتنگی داریم.
وی تاکید کرد: همانطور که در سال 94  تحریم را شکاندیم باز هم در سال 1400 تحریم را می‌شکنیم، مردم بدانند که در قدم‌های آخر شکست تحریم هستیم و آمریکا ناچار است تحریم‌ها را بردارد.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما