۰
تاریخ انتشار
شنبه ۲۶ تير ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۳۷
کد مطلب : ۷۸۹۵۰
وزیر خارجه روسیه :

لاوروف: مأموریت آمریکا در افغانستان شکست خورده است

لاوروف: مأموریت آمریکا در افغانستان شکست خورده است
به گزارش بیان ما؛ به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در پایان کنفرانس بین‌المللی «آسیای مرکزی و جنوبی: روابط منطقه‌ای، چالش‌ها و امکانات» که در تاشکند، پایتخت ازبکستان برگزار شد، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که مأموریت آمریکا در افغانستان شکست خورده است و این واقعیت را حتی مقامات واشنگتن درک می‌کنند.

لاوروف به خبرنگار این خبرگزاری گفت: «آمریکایی‌ها از افغانستان خارج شدند و همان‌طور که رئیس جمهور جو بایدن تأیید کرده است، به این دلیل که مأموریت خود را پایان‌یافته می‌دانند، مسلماً او سعی دارد وضعیت را در مثبت‌ترین شکل آن توصیف کند، ولی همه به‌خوبی می‌دانند که این مأموریت در واقع شکست خورده است و این مسئله را حتی خود آمریکایی‌ها آشکارا پذیرفته‌اند.»

در این رابطه، وزیر خارجه روسیه یادآور شد: «تروریسم در افغانستان هرگز از بین نرفته است و سازمان‌های تروریستی داعش و القاعده اکنون موقعیت خود را در این کشور تقویت کرده‌اند. تولید مواد مخدر در افغانستان به بالاترین رکورد خود رسیده است. در زمان حاضر 90 درصد مواد مخدر در کل جهان از افغانستان تأمین می‌شود و عملاً هیچ اقدامی برای مبارزه با این پدیده انجام نمی‌شود.»

لاوروف تأکید کرد که روسیه هیچ علاقه‌ای ندارد که هرج‌ومرج بار دیگر بر افغانستان حاکم شود، نه‌تنها برای اینکه نمی‌خواهد این هرج‌ومرج به کشورهای همسایه و متحد مسکو سرایت کند، بلکه از آن جهت که برای ملت افغانستان خیر و آرامش واقعی می‌خواهد.
به‌گفته وی، دولت روسیه همچنان به همکاری خود با ایالات متحده و دیگر کشورهایی که می‌توانند بر روند اوضاع در افغانستان تأثیر داشته باشند، ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد که به‌عقیده مقامات مسکو، نیازی به ابداع شکل جدیدی از مذاکرات یا توافق برای حل‌وفصل اوضاع در افغانستان نیست، بهترین راه برای کمک به حل این مشکل، ایجاد انگیزه در روند مذاکرات سیاسی است که مدتهاست در بن‌بست قرار دارد.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما