۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۴
کد مطلب : ۷۹۰۴۲

ساخت بالگرد بدون سرنشین و زنده‌یاب برای نخستین بار در کشور

ساخت بالگرد بدون سرنشین و زنده‌یاب برای نخستین بار در کشور
به گزارش بیان ما؛  سیدحسام بوستانی  با اشاره به اینکه بعد از گذشت 3 سال از رونمایی طراحی و ساخت بالگرد بدون سرنشین و زنده یاب که با حضور معاون وزارت ارتباطات، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان نظام صنفی رایانه استان فارس برگزار شد، افزود: علی‌رغم قول‌های مساعدی از سوی مسئولان مبنی بر حمایت و پشتیبانی از این طرح تاکنون هیچ‌گونه خبری اعلام‌ نشده و بالگرد کماکان در یکی از کارگاه‌ها مشغول خاک خوردن و مستعمل شدن است.
طراح شیرازی بالگرد زنده یاب بدون سرنشین بیان کرد: بیش از 9 سال مشغول ارائه و طراحی انواع پرنده بدون سرنشین بوده و در این راستا، برای نخستین بار بالگرد حدود 3 سال پیش طراحی و در نمایشگاه بین‌المللی «الکامپ فناوری اطلاعات و ارتباطات» جزیره کیش در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت و با وجود استقبال، این طرح هنوز در بلاتکلیفی به سر می‌برد.
وی در مورد قابلیت بالگرد بیان داشت: ارسال قطعات مورد نیاز دکل‌های نفتی هنگام مواج و متلاطم بودن دریا که کشتی قادر به ارسال آن نیست، شناسایی افرادی که کشتی آنها دچار سانحه شده به دلیل داشتن سیستم حرارتی، نشستن روی سکو‌های نفتی و مقابله با هرگونه حوادث از دیگر قابلیت‌های این بالگرد است.
مسؤول مرکز شتاب‌دهنده بسیج دانشجویی فارس تصریح کرد: کم‌هزینه بودن در برابر هر پرواز بالگردی که 20 تا 40 میلیون تومان هزینه در برداشته، شناسایی متخلفان شکار در پهنه‌های حفاظت‌شده محیط‌ زیست، نصب مخزن 70 لیتری به مناطقی که در ارتفاعات دچار آتش‌سوزی شده و نیز تشخیص وضعیت جوی از دیگر مزایای بالگرد محسوب می شود.
بوستانی ضمن گلایه از خلف وعده مسؤولانی که قول مساعدت و همکاری داده‌اند، افزود: یکی از رسالت‌های کاربردی مرکز شتاب‌دهنده بسیج دانشجویی فارس که برای کشور به‌ویژه استان فارس ارزآوری دارد، ارائه طرح‌های زیرساختی و عام‌المنفعه است و در این راستا هنوز چشم‌انتظار وعده‌هایی مبنی بر تکمیل و در اختیار قرار دادن بودجه پژوهشی هستیم.
مسؤول مرکز شتاب‌دهنده سازمان بسیج دانشجویی استان فارس ادامه داد: عمده‌ترین استراتژی و رسالت این مرکز از انزوا خارج کردن نخبگان، محققان، پژوهشگران، مخترعان و مبتکران جوان است و در این مورد از تمام مسؤولان درخواست همکاری و حمایت راداریم.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما