۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۰۵
کد مطلب : ۷۹۱۳۲
معاون اشرف غنی:

عقیم شدن روند صلح نتیجه برخورد دوگانه طالبان است

عقیم شدن روند صلح نتیجه برخورد دوگانه طالبان است
به گزارش بیان ما؛  «سرور دانش» معاون دوم رئیس جمهور افغانستان با انتشار پیامی به مناسبت فرارسیدن عید قربان گفت: طالبان پس از امضای توافقنامه با آمریکا عهدشکنی کرد و در تسلط بر بخش‌هایی از کشور نشان داد که هیچ تغییری در ماهیت و دیدگاه این گروه بوجود نیامده است.
وی با اشاره به نشست اخیر هیئت عالیرتبه جمهوریت با طالبان نیز اظهارداشت: متاسفانه این نشست نتیجه ملموس و روشنی را در پی نداشت و با صدور یک اعلامیه بی مفهوم و خنثی خاتمه یافت.
دانش افزود: عقیم شدن روند صلح و مذاکرات میان دو طرف نتیجه برخورد دوگانه طالبان و حامیان این‌گروه با روند صلح است. گروه طالبان تا کنون نه‌تنها به هیچ یک از تعهدات خود در قبال مردم افغانستان عمل نکرده است بلکه کارشکنی‌های گسترده و معناداری را در روند صلح انجام داده است.
معاون رئیس جمهور افغانستان در ادامه اظهارداشت: طالبان در پی آن است که قدرت را از راه جنگ و خشونت به دست گیرد و از روند صلح مشروعیت کسب کند. تلاش‌های طالبان برای تصرف برخی از نقاط کشور و مراکز شهرستان‌ها نیز نشانه بارز از همین هدف این گروه است.
این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که هیئت‌های سیاسی افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحه این کشور و اعضای طالبان به ریاست «ملابرادر» معاون سیاسی این گروه پس از دو روز نشست و رایزنی در قطر در بیانیه‌ای بر ادامه مذاکرات و تسریع این روند برای دستیابی به صلح تاکید کردند.

بر اساس بیانیه پایانی این نشست، دو طرف بر لزوم تسریع مذاکرات توافق نمودند تا در اسرع وقت یک راه‌حل عادلانه و پایدار برای منازعه افغانستان بدست آید.
«شیرمحمد عباس استانکزی» عضو ارشد دفتر سیاسی طالبان در قطر پیش از این گفته بود که این گروه خواستار انحصار قدرت نیست و می‌خواهد از طریق مذاکرات صلح یک نظام اسلامی قوی در افغانستان بوجود آید.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما