۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۹ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۱
کد مطلب : ۷۹۱۹۴
یک کارشناس مسائل بین‌الملل:

مذاکرات برجام قربانی سخنان روحانی شد/ قانون هسته‌ای توان تیم مذاکره‌‌کننده را بالا برد

مذاکرات برجام قربانی سخنان روحانی شد/ قانون هسته‌ای توان تیم مذاکره‌‌کننده را بالا برد
به گزارش بیان ما؛   خبرگزاری مهر گفت‌وگویی با فؤاد ایزدی کارشناس مسائل سیاسی انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

قانون هسته‌ای توان تیم مذاکره‌ را بالا برد

- قانون راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها سبب خیر برای تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان شد.

- اگر شما به گزارش چند هفته پیش نیویورک تایمز نگاه کنید، زمانی که ایران غنی سازی ۶۰ درصد را شروع کرد طرف آمریکایی، ایران را جدی گرفت.

- از این جهت، قانون مجلس غیر از خیر برای مذاکره کنندگان ما چیز دیگری نداشت و توانمندی تیم مذاکره کننده ایرانی را بالا برد.

برجام از ابتدا مشکلات جدی داشت

- این که می‌بینید رئیس جمهور و برخی از مقامات قوه مجریه، مدتی است از ادبیات این چنینی استفاده می‌کنند، به دلیل درگیری‌ها و دعواهای سیاسی داخلی است.

- البته یک بخشی از آن نیز طبیعی است به هر حال اگر ما برای یک پروژه هشت سال وقت گذاشتیم و معلوم شود که این پروژه، پروژه خوبی نبود؛ فرد یا باید اذعان کند مشکل خودش است یا فرافکنی بکند!

- واقعیت امر این است که برجام از ابتدا مشکلات جدی داشت و همین مشکلات نیز باعث شد که ترامپ این توانمندی را پیدا کند و به راحتی از برجام خارج شود. بایدن نیز الان ۵ ماه است که رئیس جمهور آمریکا شده است و به خاطر همین مشکلات برجام است که اینگونه برخورد می‌کند.

مسئولین به‌خاطر درگیری‌های سیاسی داخلی مشکلات را مرتبط با داخل می‌کنند

- به جای اینکه مقامات ارشد قوه مجریه، واقعیت‌های موجود را بیان کنند و مقصر اصلی را برجسته کنند، به خاطر درگیری‌های سیاسی داخلی می آیند و مشکلات را مرتبط با عده‌ای در داخل می‌کنند.

- ماه‌های گذشته آقای روحانی می‌گفت مذاکرات تمام شده است. ما به توافق بسیار نزدیک هستیم و مشکلات حل شده است. به شدت در مورد روند مذاکرات مثبت صحبت می‌کرد، اما زمانی که از مقامات آمریکایی می‌پرسیدند، می‌گفتند که نه همچنین خبرهایی وجود ندارد.

آمریکا گفت چیزی به نام لغو تحریم وجود ندارد

- ایران اعلام کرده بود که لغو تحریم همراه با راستی‌آزمایی را می‌خواهد، اما آمریکایی‌ها گفتند که ما لغو نداریم! ما تعلیق داریم که آن هم برای آن دسته از تحریم‌هایی است که خودمان تشخیص می‌دهیم.

- همچنین راستی آزمایی را نیز قبول نداریم! و زمانی که از مقامات امریکایی می‌پرسیدند، می‌گفتند ما به توافق نزدیک نیستیم! چرا آقای روحانی اینقدر مثبت صحبت می‌کرد؟!

اولین قربانی اظهارات روحانی، تیم مذاکره کننده است

- این‌که شخصی بعد از اثبات و معلوم شدن این موضوع که این توافق شدنی نیست، بخواهد داخل کشور را متهم بکند و فرافکنی کند، به نظر من این عملکرد خوبی نیست. این به تیم مذاکره کننده ضربه می‌زند و همچنین ضربه زده است.

- اولین قربانی نیز تیم مذاکره کننده است. وقتی رئیس جمهور می‌گوید، مشکلات مذاکرات در داخل ایران است، آن طرف غربی در پای میز مذاکره می‌گوید شما برای چه آمده اید با ما مذاکره می‌کنید بروید و مشکلاتتان را در داخل کشور خودتان حل کنید.

برجام آن چیزی نبود که تبلیغ شده بود

- گزارش ظریف تکرار بخشی از همان حرف‌های مثبت در مورد برجام بود که این به نفع کشور نبود چون شما انتظارات را نسبت به برجام بالا بردید.

- در عمل نیز برجام قرار نبود این انتظارات را به آن نقطه که باید برساند، برساند و فقط یک سرخوردگی ایجاد شد. چون تبلیغ در مورد برجام زیاد شد و در عمل نیز برجام آن چیزی نبود که تبلیغ شده بود و این خوب نبود.

اعترافات ظریف در خصوص بی‌مهری به برخی کشورها در زمان برجام مهم است

- اعترافاتی که در آن گزارش در رابطه با بی مهری با خیلی از کشورها که با ایران کار می‌کردند وجود دارد بسیار مهم است.

- خیلی خوب بود همان موقع که بی مهری‌ها انجام می‌شد این حرف‌ها زده می‌شد. نه الان که دو هفته به پایان دولت باقی مانده است.

- زمانی که فردی مثل آقای ظریف پایین آن را امضا می‌کند این می‌تواند برای اصلاح کمک کند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما