۰
تاریخ انتشار
جمعه ۱۹ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۷
کد مطلب : ۸۳۱۶۸

بازار خلوت لوازم‌التحریر در آستانه مهرماه

مِهر بی‌مهر برای لوازم‌التحریرفروشان/ کرونا جوهر لوازم‌التحریر را خشکاند
به گزارش بیان ما؛  هرساله  تابستان که روزهای آخر خود را سپری می‌کرد، دانش آموزان حال و هوای بازگشایی مدارس را داشتند و بازار لوازم التحریر هم روزهای پر کاری را سپری می‌کرد، روزهایی که هرکدام از فروشگاه‌های لوازم التحریر تلاششان براین بود تا با فروش خرید اجناس مختلف داخلی و خارجی مشتری بیشتری را جذب کنند و رنگ و لعاب لوازم التحریر در فروشگاه هایشان جذابیت خاصی را برای مشتری فراهم کرده بود.
همه چیز خوب پیش می‌رفت اما از روزهایی که کرونا آمد علاوه بر اینکه برتمامی مشاغل ضربه وارد کرده است اما کرکره برخی از مشاغل از جمله لوازم التحریر را پایین کشیده است آنگونه که برخی از فعالان در این صنف واحد صنفی خود را تعطیل کردند  چرا که با شیوع کرونا و همه گیری آموزش مجازی تقاضا برای خرید دفتر و خودکار و مداد را پایین آورد و به تعبیری دیگر چراغ برخی از فروشگاه‌های لوازم التحریر را خاموش کرد.
از اواسط تابستان فروشندگان لوازم التحریر در بازار بیرجند به قول خودشان دیگر وقتی برای سر خاراندن نداشتند و از همان ابتدای صبح و بعد از بالا کشیدن کرکره مغازه، موج موج خانواده‌ها به همراه کودکانشان برای خرید لوازم التحریر سال جدید روانه بازار می شدند تا مایحتاج ضروری درس و کتاب دانش آموزان خود را تامین کنند.
 سایه وحشتناک کرونابر کسب و کار فروشندگان لوازم التحریر  
ولی  سال تحصیلی سال گذشته هم بازار فروش لوازم التحیر کساد بود  وامسال هم تا اینجای کار  کرونا کاسبی و کسب و کار آنها را حسابی کساد کرد و سایه وحشتناک این ویروس بر کسب و کار فروشندگان لوازم التحریر باعث شده است که سطح درآمدهای آنان به میزان قابل توجهی کاهش یابد و نتوانند دخل و خرج خود را با همدیگر تطبیق دهند.
گزارش میدانی خبرنگار ما از بازار لوازم التحریر و مغازه‌های این حوزه صنفی نشان می دهد که بسیاری از این واحدها از کسادی کسب و کار خود حسابی گله مند هستند.
یک فروشنده لوازم التحریر در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: لوازم التحریر موجود در بازار خریدار ندارد و از آن جایی که بیرجند از نظر وضعیت شیوع کرونا قرمز است و احتمال اینکه کلاس‌ها به صورت مجازی باشد زیاد است و مردم تا این لحظه تمایلی برای خرید لوازم التحریر برای سال تحصیلی جدید ندارند.
وی با تاکید براینکه قیمت لوازم التحریر نسبت به قبل افزایش کمی داشته است اما این افزایش قیمت در مقابل دیگر اجناس و کالاها جزئی است  افزود: مردم همچنان تمایلی برای خرید ندارند و در هر مغازه و یا فروشگاه لوازم التحریر در سال‌های پیش تعداد بسیاری فروشنده به صورت پاره وقت تمام وقت مشغول به کار بودند اما امسال اندازه حجم نیروی انسانی سال‌های قبل خبری نیست چرا که انگیزه ای برای کار نیست.

دیگر فروشنده لوازم التحریر هم با بیان اینکه  شرایط در بازار وسایل هنری هم هنوز بدتر است آنگونه که جنس‌های خارجی به صورت رسمی وارد نمی‌شود گفت: البته نیازهای اولیه مانند مداد، خودکار، دفتر ر ا برندهای ایرانی پاسخ می‌دهند اما هرچه به مهرماه نزدیکتر می‌شویم بازار لوازم التحریر همچنان سرد است.
وی اظهار داشت: کمبودی در لوازم التحریر ایرانی نیست خودکار، دفتر و بسیاری از لوازم التحریر دیگر ایرانی است اما افرادی که سلیقه آنها فانتزی است سمت جنس خارجی می‌روند هرچند اجناس فانتزی ایرانی هم در بازار موجود است.
 هنوز خبری از خریدهای عمده نیست 
یکی از فروشندگان در مورد شرایط بازار لوازم‌التحریر  به خبرنگار  ما گفت: جنس خارجی عملا از بازار گم شده‌ است. قبلا لوازم‌التحریری که مخصوص رشته‌های گرافیک و نقاشی بود بازار خوبی داشت اما الان دو مشکل دارند؛ هم به‌سختی پیدا می‌شود هم خیلی گران است. قیمت یک ورق کاغذ گلاسه‌ ویژه طراحی که دو سال پیش 5 هزار تومان بود الان به 20‌ هزار تومان رسیده‌ است.
اصغری افزود:در هر مغازه  ویا فروشگاه لوازم التحریر که نگاه کنی در سال‌های گذشته تعدادی فروشنده حضور داشتند اما امسال نیروها کمتر شدند چرا که  چراغ لوازم التحریر  به زور روشن نگه می‌دارند.
رئیس اتحادیه لوازم التحریر و کتاب فروشان بیرجند هم در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: امسال قیمت لوازم التحریر 3 تا 4 برابر افزایش قیمت داشته اما خرید وفروش کاهش دارد.
راستگو مقدم با بیان اینکه اگر وضعیت بازار لوازم التحریر به همین روال ادامه یابد 30 درصد واحدها این صنف ریزش پیدا می‌کنند و تعزیل خواهند شد افزود: فروش لوازم التحریر بسیار کاهش یافته است آن گونه که درآمد حاصل شده جوابگوی چک ها و هزینه‌ها بیمه و قبوض برق و آب نیست.
وی با تاکید براینکه در صورتی که امسال مدارس بازگشایی نشوند لوازم التحریرها همچنان بی مشتری می مانند افزود: بیشتر فروشندگان لوازم مورد نیاز مغازه شان را از شهر‌هایی مثل تهران و مشهد تهیه می‌کنند و امسال حتی خود فروشندگان اصلی با ما تماس می‌گیرند تا لوازمشان را به فروش برسانند، اما بازار لوازم التحریر به قدری راکد است که نیاز به خرید جدید نیست.
 استفاده از لوازم التحریر 70 درصد کاهش یافته است 
راستگو مقدم افزود: فعالیت مدارس به صورت مجازی در دو سال گذشته بر بازار لوازم التحریر تأثیر به سزایی داشته است به طوری که استفاده از لوازم التحریر 70 درصد کاهش یافته است.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم التحریر و کتاب فروشان بیرجند تصریح کرد: قیمت‌ لوازم التحریر و کتاب در حال حاضر در ثبات تقریبی است اما با توجه به قیمت بالای دلار، ارزانی‌ در این صنف رقم نخواهد خورد.
راستگو مقدم با بیان اینکه با توجه به تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی از سال گذشته تاکنون کمترین فروش و بیشترین ضرر شامل حال صنف ما شده است گفت: دوسال است حتی کتاب‌های درسی هم فروش و توزیعشان از لوازم التحریر گرفته شده و دولت این کار را انجام می‌دهد.
وی از بی توجهی به صنف لوازم التحریر گلایه کرد و اظهار داشت: با وجود ضرر زیاد که به این صنف وارد شده است هنوز هیچ تسهیلات ویا کمکی به ما داده نشده است به عبارتی دیگر کرونا پای لوازم التحریری‌ها و کتاب فروشی‌ها را فلج کرده و این موضوع داد فروشندگان این صنف را در آورده است.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما