۰
تاریخ انتشار
شنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۵
کد مطلب : ۸۳۲۶۸

مدیر پروژه واکسن فخرا: آمادگی تولید ماهانه ۵ میلیون واکسن را داریم

مدیر پروژه واکسن فخرا: آمادگی تولید ماهانه ۵ میلیون واکسن را داریم
به گزارش بیان ما؛ کریمی مدیر پروژه واکسن فخرادرباره زمان پیش بینی شده برای ورود این واکسن به شبکه واکسیناسیون عمومی، گفت: ما آمادگی لازم را داریم و تولیدات لازم را انجام داده و در سردخانه ها نگهداری می کنیم و منتظر هستیم مراحل اداری طی شده و هر زمانی که وزارت بهداشت اعلام کرد تحویل آن ها دهیم.  
 مدیر پروژه واکسن فخرا درخصوص ورود این واکسن به فاز سوم کارآزمایی بالینی  اظهار داشت: این واکسن از هفته گذشته با کسب مجوز کمیته اخلاق و همچنین مجوز سازمان غذا و دارو، کارآزمایی مرحله سوم را آغاز کرده و از روز شنبه به طور گسترده این کار انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه مرحله سوم روی 40 هزار نفر انجام خواهد شد، افزود: در فاز اول 135 داوطلب داشتیم و در فاز دوم این تعداد به 500 نفر افزایش پیدا کرد. در دو فاز اول به دنبال بررسی ایمنی بخشی واکسن بودیم که با موفقیت به انجام رسید و در فاز سوم به دنبال بررسی اثر بخشی آن هستیم.
مسئول پروژه واکسن فخرا گفت: وضعیتی که واکسن در فاز اول و دوم داشت نشان داد که این واکسن جزو واکسن های کاملاً بی خطر هست و عارضه ای جدی در آن مشاهده نشد و نتایج آن بعد از آنالیز به سازمان غذا و دارو ارسال شد و بعد از هر مرحله مجوز ورود به فاز بعد را گرفتیم که نشان می‌دهد این واکسن یکی از بی خطرترین واکسن ها بوده است.
کریمی با بیان اینکه واکسن فخرا ایمنی زایی مناسب را در افرادی که مورد آزمایش قرار گرفتند ایجاد می‌کند، گفت: واکسن فخرا توانست به میزان کافی آنتی‌بادی‌هایی را در بدن افراد ایجاد کند که این آنتی بادی ها می تواند ویروس کرونا را خنثی کند. خوشبختانه نتایج در فاز اول و دوم بسیار خوب بود و اکثر داوطلبین ما توانستند آنتی‌بادی ایجاد کنند که این آنتی بادی می‌تواند ویروس را خنثی کند.
وی پلتفرم واکسن فخرا را بر اساس ویروس کشته شده اعلام کرد و افزود: ما این ویروس را به تولید انبوه و بعد از آن غیر فعال کرده و آن را فرموله کردیم و بعد از خالص سازی، در افراد داوطلب و کاندید دریافت واکسن استفاده می شود . 
کریمی در خصوص صدور مجوز اضطراری برای واکسن فخرا، تصریح کرد: در دولت گذشته وزیر بهداشت آقای نمکی اعلام کرده بودند که واکسن‌های تولید داخل بعد از طی دو مرحله اول و دوم و وارد شدن به مرحله کارآزمایی بالینی سوم مجوز دریافت اضطراری خواهند گرفت. در دولت جدید نیز آقای دکتر عین الهی هفته پیش اعلام کردند که واکسن های داخلی که فاز 1 و 2را با موفقیت پشت سرگذاردند، بلافاصله مجوز مصرف اضطراری را دریافت خواهند کرد و متعاقب آن  با نامه نگاری که با ایشان داشتیم، ایشان دستور لازم را به سازمان غذا و دارو برای مجوز اضطراری دادند. 
وی درباره زمان پیش بینی شده برای ورود واکسن فخرا به شبکه واکسیناسیون عمومی، گفت: ما آمادگی لازم را داریم و زیرساخت تولید ما از مرداد ماه شروع شده و تولیدات لازم را انجام داده و در سردخانه ها نگهداری می کنیم و منتظر هستیم مراحل اداری طی شده و هر زمانی که وزارت بهداشت اعلام کرد تحویل آن ها دهیم.  
کریمی ادامه داد : ما همزمان کار تولید را شروع کرده ایم و به طور متوسط ماهانه یک ملیون دوز تولید می کنیم و امید داریم بتوانیم به سرعت وارد سبد واکسیناسیون عمومی شویم. 
وی با بیان این که حدود 500 هزار دوز واکسن آماده داریم و حدود 3 میلیون دوز نیز در حال طی کردن مراحل است، افزود: خط تولید را از قبل داشتیم و برای تولید واکسن فخرا تنها آن را به روز رسانی کردیم.
کریمی با بیان اینکه زیرساخت‌های تولید واکسن در وزارت دفاع موجود بوده و با استفاده از همان زیرساخت‌ها توانستیم به ظرفیت تولید یک میلیون دوز واکسن در ماه برسیم، افزود: برای افزایش هم از روز اول این برنامه را داشتیم و در کنار خط تولید موجود یک خط تولید دیگر را پیش بینی کردیم و مجوزهای لازم را از سازمان غذا و دارو گرفتیم و کاخانه تولید انبوه  را که حدود 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ایجاد کردیم. هفته پیش نیز وزیر محترم دفاع از این زیرساخت بازدید کردند و امیدواریم آبان ماه این کارخانه وارد مدار شود و با وارد شدن این خط تولید، به تولید 5 میلیون دوز واکسن در ماه می رسیم.
 کریمی با بیان اینکه مسئولین نیروهای مسلح همکاری‌های کامل را برای تولید واکسن فخرا را داشته‌اند، گفت: مسئولان نیروهای مسلح با پشتیبانی شبانه روزی کار را پیش بردند و توانستیم به مرحله فاز سوم برسیم. پس از بررسی بالینی واکسن کرونا در فاز سوم حتماً به همه داوطلبین واکسن تزریق خواهیم کرد، و بر اساس تصمیم های گرفته شده قرار است که واکسن فخرا با یک واکسن دیگر قیاس شود، بنابراین همه داوطلبینی که در فاز سوم وارد شوند حتماً واکسن دریافت خواهند کرد.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما