۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۱۷
کد مطلب : ۸۳۲۸۷

ادعای وال‌استریت‌ژورنال: آژانس انرژی اتمی و ایران به توافق رسیدند

ادعای وال‌استریت‌ژورنال: آژانس انرژی اتمی و ایران به توافق رسیدند
به گزارش بیان ما؛  نشریه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال در گزارشی ادعایی از سفر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به ایران خبر داد و مدعی شد تفاهمی میان این مقام ارشد بین‌المللی و تهران در زمینه نظارت بر تجهیزات هسته‌ای ایران، حاصل شده است.
این نشریه در ابتدا با بیان آن‌که گروسی در اوج مذاکرات گسترده روز‌های اخیر و با هدف تضمین تعهدات تهران، به ایران سفر می‌کند، نوشت: «سه منبع آگاه به مذاکرات اعلام کردند که سفر گروسی پس از حصول تفاهمی میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار می‌شود، این تفاهم به آژانس اختیار دسترسی به تجهیزات هسته‌ای ایران و نظارت بیشتر بر آن را خواهد داد.»
وال‌استریت‌ژورنال همچنین اعلام کرد: «اگر توافقی میان آژانس و ایران انجام شود، آمریکا و تروئیکای اروپایی، مذاکرات درباره قطعنامه محکومیت ایران در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به تعویق خواهند انداخت.»
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد که دیدار گروسی با مقامات ایران عصر فردا (یکشنبه) انجام خواهد شد و مدیرکل آژانس به محض بازگشتش به وین، اتریش در کنفرانسی خبری مسائل را اطلاع‌رسانی خواهد کرد.
پیش‌تر رویترز نیز اعلام کرده بود که رافائل گروسی امشب به تهران سفر می‌کند و فردا (یکشنبه) درباره احیای برنامه جامع اقدام مشترک با دیپلمات‌های ایرانی گفت‌وگو کند. در این سفر گروسی با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت‌وگو خواهد کرد.
مذاکرات جداگانه و غیرمستقیم بین آمریکا و ایران برای بازگشت هر دو طرف به تعهدات مرتبط با توافق هسته‌ای از ماه ژوئن متوقف شده است. واشنگتن و متحدان اروپایی آن، از دولت «ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور ایران خواسته‌اند به مذاکرات بازگردد.
نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی قرار است از روز دوشنبه ۲۲ شهریور تا جمعه ۲۶ شهریور در وین برگزار شود که مسئله برنامه هسته‌ای و قطع دسترسی آژانس به تأسیسات اتمی ایران یکی از مباحث اصلی آن خواهد بود.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما