۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۰
کد مطلب : ۸۳۳۴۲

دلالی مجوز تردد؛ شگرد جدید سودجویان برای درآمدزایی/ بازی با جان مردم به بهانه «کار ضروری»!

دلالی مجوز تردد؛ شگرد جدید سودجویان برای درآمدزایی/ بازی با جان مردم به بهانه «کار ضروری»!
به گزارش بیان ما؛ با شیوع کرونا و قدرت گرفتن تدریجی این بیماری، ناتوانی در کنترل تردد هایی که به گفته کارشناسان موجب گسترش بیماری در سراسر کشور می شود،  هزینه های فراوانی به کشور تحمیل کرد.

با تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا در دولت قبل، وظیفه راهبری ستاد و  راهبرد سیاست ها و مصوبات آن به شخص رئیس جمهور، (حجت الاسلام حسن روحانی) محول شد.   

ستاد مقابله به موازات درمان بیمارانی که هر روز به شمار آنان افزوده می شد، همزمان موظف با انجام ماموریتی به مراتب حیاتی تر از درمان بیماران شد که این ماموریت کنترل و کاهش رفت و آمدها در سطح جامعه با هدف مهار بیماری بود.

در این راستا ستاد ملی مقابله با کرونا مهمترین برنامه ای که برای این منظور چاره اندیشی کرد، محدودیت تردد بین شهری و بین استانی بود. در واقع این چاره اندیشی مهمترین اقدام و پاشنه آشیل سیاست ها دولت قبل برای مهار و ریشه کنی کرونا به حساب می آمد.

بر این اساس ستاد مقابله با کرونا در آستانه تعطیلی های مناسبتی، همچون نوروز و... با کمک و همراهی بسیاری از ارگان ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی از جمله پلیس راهور ترددهای جاده ای و بین شهری و با همیاری پلیس راهنمایی و رانندگی تردد در سطح شهر و مبدا و مقصد سفرهای شهری و ایضا تردد های شبانه را آغاز کرد.

در این میان  فرمانداری ها موظف به نظارت و مامور صدور مجوز های تردد برای مسافرانی شدند که هیچ راهی برای به تعویق انداختن یا کنسل کردن سفر خود نداشتند و مسافرت آنان حتمی و قطعی بود.

اما از آنجایی که پزشکان و صاحب نظران علوم آزمایشگاهی ترددها را عامل تکثیر ویروس کرونا و ازدیاد بیماری می دانستند، بارها تاکید شد که مردم مدتی از مسافرت پرهیز کنند تا مانع از گسترش زنجیره انتقال کرونا شوند. اما هر بار متاسفانه بعد از هر مناسبت و تعطیلی به یکباره آمار مبتلایان و جان باختگان کرونایی افزایش پیدا می کرد.

حتی در آخرین محدویت تردد که پلیس راهور و سایر یگان های ناجا تمام همت خود را صرف ممانعت از سفر کردند باز هم آمار سفرها متحیر کننده و عجیب بود که به گفته پزشکان راز پیک پنجم کرونا هم به این سهل انگاری در کنترل تردد ها باز می گشت.

در مجموع دولت دوازدهم در حوزه کنترل تردد ها و محدودیت های سفر بین شهری و بین استانی ناکام ماند.

اما با آغاز دولت سیزدهم و به رغم زمان کوتاهی که از تصدی بهرام عین اللهی در وزارت بهداشت می گذرد، اقدامات ارزشمندی در تمام حوزه ها به ویژه در حوزه تامین واکسن انجام گرفته است. در دولت جدید هم قوانین منع تردد کماکان مانند گذشته برقرار است؛ اما نکته نگران کننده در اعطای مجوزهایی است که مانند گذشته توسط فرمانداری صادر می شود.

چرا که برخی اخبار حاکی از ظهور پدید دلالی در حوزه صدور مجوزهاست که گویا از چشم مراجع قانونی دور مانده است.

اخبار یاد شده حاکی از آن است که دلالان فروش مجوز تردد با رایزنی هایی که با برخی افراد در فرمانداری ها انجام می دهند، به ازای دریافت مجوز یک تا یک و نیم ماهه تردد مبالغی بین 200 تا 600 هزار تومان دریافت می کنند.

بی تردید عدم شفافیت در صدور مجوزها و نبود چارچوبی معین و مشخص منجر به ظهور پدیده دلالی شده است؛ چرا که به واسطه عدم شفافیت در صدور مجوز ها و از سویی عدم تعیین شرایطی خاص برای احراز نیاز افرادی که به واقع مشمول تردد در زمان اعلام محدودیت ها هستند، این خلاء قانونی را به وجود آمده و دلالان فروش مجوز تردد از این خلا به نفع خود استفاده کرده اند.

با وجود آنچه گفته شد، ستاد مقابله با کرونا باید شرایط اعطای مجوز تردد را سفاف‌تر به عموم مردم اعلام کند و از سویی دستگاه های نظارتی با ورود به این موضوع، دست دلالان را از جیب مردم و سلامت جامعه قطع کنند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما