۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۵
کد مطلب : ۸۳۵۲۰

عراق ایران را شریک قدرتمند خود بشناسد/ همسایگان ایران با غرب تفاوت دارند

عراق ایران را شریک قدرتمند خود بشناسد/ همسایگان ایران با غرب تفاوت دارند
به گزارش بیان ما؛ حسین کنعانی مقدم دبیرکل حزب سبز و کارشناس مسائل سیاست خارجی  درباره ابعاد مختلف سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به ایران گفت: یکی از مهم ترین مسائلی که دولت عراق با آن مواجه است این است که شریک استراتژیک خود که جمهوری اسلامی است را در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، دفاعی و سایر حوزه ها بشناسد، البته دولت آقای الکاظمی سعی کرد با نشست بغداد به سمت کشورهای اروپایی حرکت کند، اما خود عراقی ها هم می دانند که همسایه قدرتمندی مثل ایران شریک اصلی استراتژیک آن ها خواهد بود؛ این نشست ها کمک می کند تا مفاد قراردادها مشخص شود و هم بتوان آن ها را پیگیری کرد.
وی ادامه داد: در این سفر درباره لغو روادید بین دو کشور تصمیم‌گیری شد و درباره کریدر ترانزیتی ایران و عراق در مرز شلمچه تصمیمات مهمی اتخاذ شد که قطعا عملیاتی می شوند.
کنعانی مقدم درباره مسائل مالی بین ایران و عراق نیز اشاره کرد: بحث منابع مالی ایران در عراق به مرحله خوبی رسیده است و تامین امنیت مرزهای ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفته و مبارزه با تروریست نیز جزو مواردی است که همیشه و به طور مستمر دنبال می شود. دولت عراق باید تصمصم خود را بگیرد، با اینکه شاید آقای الکاظمی در ماه های بعدی دیگر نخست وزیر عراق نباشد اما همکاری هرچه بیش تر عراق با ایران می تواند به ثبات حاکمیت عراق کمک کند.
کارشناس مسائل منطقه درباره عدم استفاده دولت قبل از ظرفیت همسایگان نیز بیان کرد: یکی از بزرگ ترین اشتباهات آقای روحانی این بود که تمامی تخم مرغ های خود را در یک سبد گذاشت و همه مشکلات را در به نتیجه رسیدن برجام مشروط کرده بود، به این خاطر از کشورهای همسایه که پتانسیل بسیار بالایی دارند استفاده نش،د برای مثال فقط کشور عراق حدود ۳۰ میلیارد دلار قابلیت صادرات دارد و از مهم ترین کشورهای منطقه برای ما محسوب می شود، اما دیدیم که هیچ استفاده ای از کشورهای همسایه نشد و برجام هم به نتیجه نرسید.
کنعانی مقدم در پایان گفت: مدل اقتصادی برجام نفت در برابر غذاست و این از ابتدا هم بارها به آقای روحانی تذکر داده شد که از ظرفیت های همسایگان استفاده شود.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما