۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۲۴
کد مطلب : ۱۰۶۸۱
علی شمس

تأثیرات سفر ولایتی به روسیه در معادلات ایران با کشورهای اروپایی و آمریکا

علی شمس
تأثیرات سفر ولایتی به روسیه در معادلات ایران با کشورهای اروپایی و آمریکا
با توجه به خروج شرکت‌های اروپایی از صنعت نفت و گاز کشور و تحریم خرید نفت ایران از طرف آمریکا و کشورهای اروپایی، روسیه می‌تواند جایگزین خوبی باشد.

به گزارش بیان ما به نقل از خبرگزاری فارس از ابرکوه، سفر ولایتی به روسیه را می‌توان یکی از راه‌کارهای دولت جمهوری اسلامی در راستای مقابله با اقدامات سرشار از خباثت دولت آمریکا و اتحادیه اروپا در رابطه با ضربه زدن به اقتصاد و امنیت کشور دانست.
با توجه به خروج آمریکا از برجام و همکاری نکردن دولت‌های اروپایی در جهت اجرایی کردن آن و ندادن تضمینی محکم و متقن به ایران برای بهره‌مند شدن از منافع برجام، دولت به این جمع‌بندی رسیده است که دیگر از اروپا آبی برای ایران گرم نخواهد شد.
رئیس‌جمهور سفیه آمریکا به دنبال تحریم نفت ایران است تا اصلی‌ترین درآمد کشور را دچار چالش کرده و از افزایش قیمت نفت در بازار جهانی جلوگیری کند نیازمند کشوری است که بتواند این کمبود بازار را جبران کند؛ چرا که از نظر موقعیت استراتژیکی هیچ کشوری توان افزایش تولید روزانه حدود 2 میلیون بشکه نفت را ندارد.
یکی از موضوعات مهم برای دولت آمریکا و به ویژه شخص ترامپ حضور ایران در منطقه و به ویژه کشور سوریه است که اگر ترامپ بخواهد این حضور را دچار چالش کند باید دست به دامان روسیه شود، زیرا تنها کشور هم‌پیمان ایران در سوریه، روسیه است.
لذا نقش روسیه در ایجاد چالش برای ایران بسیار مهم و حیاتی است. در همین راستا بنا بر پیشنهاد مقام معظم رهبری و به درخواست رئیس‌جمهور، نامه‌ای از طرف وی و همچنین مقام معظم رهبری توسط دکتر ولایتی به رئیس‌جمهور روسیه ارسال شد تا قبل از دیدار ترامپ با رئیس‌جمهور روسیه از مواضع دولت روسیه در این دیدار اطمینان حاصل کند.
ولایتی نتیجه این سفر را خوب ارزیابی کرده و همکاری‌های دوجانبه در زمینه استفاده از انرژی اتمی صلح‌آمیز، مسائل مربوط به طرح مشترک حمل‌ونقل و همچنین طرح‌های نفتی را از جمله مباحث مطرح شده در این دیدار عنوان کرد.
روسیه نیز اعلام کرده است که در توسعه صنعت نفت و گاز ایران تا 50 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند. با توجه به خروج شرکت‌های اروپایی از صنعت نفت و گاز کشور و همچنین تحریم خرید نفت ایران از طرف آمریکا و کشورهای اروپایی، در شرایط فعلی روسیه می‌تواند جایگزین خوبی برای این شرکت‌ها و کشورها باشد.
با توجه به سابقه آمریکا و کشورهای اروپایی همچون آلمان، انگلیس و فرانسه در ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی و تضییع حقوق ملت ایران، بهتر است نظام استراتژی خود را پیرامون ارتباط با غرب بعد از خروج آمریکا از برجام و همچنین شیطنت کشورهای اروپایی در دادن تضمین‌های لازم برای ادامه برجام بدون آمریکا تغییر داده و متناسب با اقدامات غیر دیپلماتیک و غیراخلاقی آن‌ها شیوه‌ای مناسب برای خنثی کردن اهداف پلید این کشورها اتخاذ کند.
نکته آخر اینکه مسئولین دولتی باید با توجه به سوابق روسیه در برخورد با ایران در طول دوره‌های مختلف چه قبل و چه بعد از انقلاب تمهیدات لازم، برای ارتباطات مالی و اقتصادی با روسیه را اندیشیده تا منافع لازم برای جمهوری اسلامی ایران حاصل شود.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين