تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۲
جالب است ۰
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت از شناسایی و دستگیری کلاهبرداران اینترنتی با ترفند ارسال پیامک‌های جعلی فیشینگ و سوء استفاده از مدارک هویتی شهروندان در فضای مجازی خبر داد.
عاملان کلاهبرداری با سامانه ثنا دستگیر شدند
به گزارش بیان ما؛  سرهنگ داود معظمی گودرزی در تشریح این خبر گفت: در پی مراجعه تعدادی از شهروندان به پلیس فتا پایتخت مبنی بر برداشت غیرمجاز از حسابشان بعد از دریافت پیامک جعلی سامانه ثنا و ابلاغ قضائی و یا کلاهبرداری به نام آنها از اشخاص دیگر، موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.

سرهنگ گودرزی خاطر نشان کرد: در این ترفند با عنوان سامانه «ثنا»، عده‌ای از مجرمین سایبری با طراحی و ارسال پیامک حاوی یک لینک آلوده به بدافزار فیشینگ، کاربران را ترغیب به ورود به سامانه جعلی و مشاهده‌ ابلاغیه خود در ازای واریز وجوه اندک می‌کنند که در نهایت به کلاهبرداری از شهروندان منجر می‌شود.

وی ادامه داد: کارشناسان پلیس فتا پایتخت بلافاصله اقدامات تخصصی خود را آغاز کردند و با تلاش شبانه روزی و بهره گیری از روش‌های فنی و علمی موفق شدند ردپای مجرمین را شناسایی کرده و به هویت اعضای این باند که ۳ نفر بودند دست پیدا کنند، همچنین در تحقیقات انجام شده مشخص گردید اعضای این باند علاوه بر برداشت غیر مجاز اینترنتی از حساب شهروندان با درج آگهی‌های جعلی استخدام در حوزه رمز ارز در سایت‌های اینترنتی و دریافت مدارک هویتی شهروندان و حساب‌های کاربری آنها در صرافی‌های اینترنتی مختلف و فروشگاه‌های آنلاین، اقدام به سو استفاده از این موارد می‌کردند.

رئیس پلیس فتا پایتخت افزود: در نهایت پرونده وارد مرحله عملیاتی شده و این مجرمین پس از تشریفات قضائی در یکی از مناطق جنوبی تهران در مخفیگاه خود دستگیر و به همراه تجهیزات الکترونیک به پلیس فتا منتقل شد.

سرهنگ گودرزی با اشاره به اینکه این متأسفانه ارسال پیامک‌های حاوی لینک و یا بدافزار فیشینگ خصوصاً ارسال پیامک سامانه ثنا و سهام عدالت، رجیستری تلفن همراه از جمله ترفندهای شایع مورد استفاده متهمین است، افزود: متهمین پس از انتقال به پلیس فتا همه چیز را انکار می‌کرد، اما با مشاهده مستندات و ادله دیجیتال جمع آوری شده توسط پلیس ضمن پذیرش بزه انتسابی پرده از چگونگی اقدامات مجرمانه خود برداشت و به برداشت مبالغی از حساب تعداد بیش از ۶۰ نفر از شهروندان با ارزش ریالی حدوداً یک میلیارد تومانی و سو استفاده از مدارک هویتی بیش از ۱۰۰ نفر اعتراف کردند.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با تاکید بر اینکه مهمترین عامل پیشگیری از این نوع کلاهبرداری، افزایش آگاهی در این خصوص است به شهروندان توصیه کرد: به هیچ عنوان مدارک شخصی و هویتی خود و یا رمز ورود به حساب‌های کاربری مختلف خود را در فضای مجازی به افراد غیر واگذار ننمایید و به پیامک‌های ناشناس که دارای لینک هستند توجه نکنید و دقت داشته باشید که هیچ سازمان رسمی و دولتی از جمله قوه قضائیه با شماره‌های شخصی برای شما پیامک ارسال نمی‌کند، شهروندان همچنین می‌توانند هرگونه موضوع مشکوک و مشابه را از طریق تماس با شماره ۱۱۰ و یا سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir گزارش کنند. short_url/vdchxvnzv23nv-d.tft2.html
bayanema.ir/vdchxvnzv23nv-d.tft2.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین