تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۶
جالب است ۰
یک دادگاه ترکیه‌ای رسما حکم توقف محاکمه غیابی عاملان قتل ستون‌نویس روزنامه «واشنگتن‌پست» و ارجاع پرونده به دستگاه قضایی عربستان را صادر کرد.
دادگاه ترکیه‌ای رسما حکم انتقال پرونده خاشقچی به عربستان را صادر کرد
به گزارش بیان ما؛  پس از اظهارات رئیس‌جمهور ترکیه درباره بهبود روابط با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس،‌ رسانه‌ها، امروز (پنجشنبه)، خبر دادند که یک دادگاه ترکیه‌ای حکم توقف محاکمه غیابی عاملان قتل «جمال خاشقچی» ستون‌نویس روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» و همچنین واگذاری آن به دادگاه‌های عربستان را صادر کرده است.
خبرگزاری فرانسه در این خصوص نوشت که دستگاه قضایی ترکیه واگذاری پرونده قتل خاشقچی به عربستان سعودی را تأیید کرده است. همزمان رسانه‌های ترکیه‌ای نیز گزارش دادند که وزارت دادگستری این کشور موافقت خود را با ارجاع پرونده به عربستان اعلام کرده است.
این حکم پس از آن صادر شده است که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه چندی قبل درباره احتمال سفر به عربستان سعودی اظهاراتی را مطرح کرد و به دنبال آن، یک دادستان ترکیه‌ای از دادگاهی در این کشور خواست تا محاکمه غیابی مظنونان سعودی قتل جمال خاشقچی را متوقف کند.
جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی در اکتبر سال ۲۰۱۸ در کنسولگری ریاض در استانبول به طرز فجیعی قتل رسید. مقام‌های آنکارا در واکنش به این قتل، دادگاهی غیابی برای محاکمه عاملان ترتیب دادند و این موضوع به همراه برخی دیگر از مسائل، روابط ترکیه و عربستان سعودی را به شدت تیره کرد. دولت آمریکا در گزارشی که درباره این قتل منتشر کرد، اعلام کرد این قتل با دستور مستقیم محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی انجام شد.
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه که کشورش در شرایط نابسامان اقتصادی به سر می‌برد، اخیرا تلاش‌هایی را برای همگرایی با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس آغاز کرده و همچنین ابراز تمایل کرده که روابط ترکیه با عربستان سعودی تقویت شود.
«سعد عبدالله الحامد» نویسنده و تحلیلگر مسائل سیاسی سعودی درباره موضع جدید اردوغان گفته بود: «تغییر بزرگی در سیاست خارجی ترکیه به وجود آمده است؛ به نحوی که [اردوغان] در تلاش است به خاطر اوضاع نابسامان اقتصادی که در وضعیت داخلی این کشور تأثیر گذاشته است، تغییر وضعیت دهد».
در همین ارتباط «یحیی التلیدی» تحلیلگر سعودی مسائل سیاسی هم اظهار داشت: «نشانه‌های بسیاری وجود دارد که نشانگر امکان حل و فصل روابط عربستان و ترکیه است، ولی ‌ترکیه باید در تعامل با پرونده‌ها و منافع ریاض حسن نیت خود را نشان دهد».
رئیس‌جمهور ترکیه اخیرا نیز  به امارات سفر کرد. این نخستین سفر وی از ده سال پیش تاکنون به ابوظبی بود. اردوغان همچنین گفت که روابط ترکیه با کشورهای حاشیه خلیج فارس، وارد «مرحله تازه» شده است.
  short_url/vdci5uazut1auq2.cbct.html
bayanema.ir/vdci5uazut1auq2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین