تاریخ انتشار : ۲۰ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۷
جالب است ۰
رئیس بخش تولید واکسن‌های ویروسی مصرف پزشکی مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: سرخک در سطح کشور شیوع پیدا نکرده و موارد موجود مربوط به مهاجران است.
ویروس سرخک در ایران شیوع پیدا نکرده است
به گزارش بیان ما؛  اشرف محمدی بعدازظهر شنبه در نشست خبری با موضوع واکسن سرخک در مؤسسه تحقیقات و سرم سازی رازی کرج برگزار شد، اظهار کرد: طی دهه‌های اخیر اقدامات گسترده‌ای در جهان برای حذف بیماری سرخک صورت گرفته به شکلی که تا سال ۲۰۱۸ حدود ۷۳ درصد از موارد مرگ و میر ناشی از ابتلاء به این ویروس کاهش داشته است.
وی با بیان اینکه اما متأسفانه از سال ۲۰۱۸ تا کنون به دلایل مختلفی مرگ و میر کودکان ناشی از ابتلاء به بیماری سرخک در جهان گزارش شده است، تصریح کرد: براین اساس طی این مدت، حدود ۱۴۰ هزار مرگ و میر در سراسر جهان به واسطه ابتلاء به این ویروس گزارش شده است.
رئیس بخش تولید واکسن‌های ویروسی مصرف پزشکی مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی بیان کرد: عمده موارد ابتلاء به این ویروس مربوط به کشورهایی است که به لحاظ وضعیت اقتصادی و سطح بهداشت در سطح پایین قرار دارند.
وی در خصوص تاریخچه تولید واکسن سرخک در ایران خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۶۰ تولید این واکسن در ایران آغاز وطی آن مدت سالانه ۱۰ هزار نفر مرگ و میر ناشی از ابتلاء به سرخک گزارش شده است.
محمدی گفت: در نهایت با واکسیناسیون موفقیت آمیز سرم سازی رازی بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ تنها ۳۵ مورد مبتلای قطعی به بیماری سرخک در سطح کشور گزارش شد.
وی اظهار کرد: متأسفانه پیامد بیماری کووید _۱۹ و پاندمی هایی که در سراسر جهان اتفاق می‌افتد و همچنین وضعیت اقتصادی و سیاسی در کشورهای همسایه و واکسن هراسی در کشور پاکستان و تغییر سیاست در افغانستان باعث می‌شود دو کشور همسایه ما یعنی پاکستان در سال ۲۰۲۰ حدود ۲ هزار و ۴۰۰ ابتلای قطعی به ویروس سرخک را تأیید و به همین میزان نیز در کشور افغانستان نیز گزارش می‌شود.
محمدی بیان کرد: از سال ۲۰۱۸ به بعد در هندوستان که از بزرگترین تولیدکنندگان واکسن MMR است ۵ هزار و ۵۰۰ مورد قطعی ابتلاء به این بیماری تأیید می‌شود.
وی تصریح کرد: باتوجه به وجود مرزهای باز بین همسایه‌ها و نقاط صعب العبور پاکستان به عنوان همسایه ایران، قطعاً واکسیناسیون در آن نقاط انجام نمی‌شود و این عامل باعث می‌شود مهاجرانی که وارد کشور می‌شوند با موارد مثبت بیماری وارد کشور ما می‌شوند.
رئیس بخش تولید واکسن‌های ویروسی مصرف پزشکی مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی خاطرنشان کرد: این بیماری برای نوزادان زیر ۲ سال و ۱۸ ماه که واکسن خودشان را متعاقب برنامه دریافت نکرده باشند، ایجاد نگرانی کند و در سطح خانواده‌ها شیوع پیدا می‌کند.
وی گفت: در حال حاضر حدود یک و نیم دز واکسن MMR (سرخک، سرخچه و اوریون) در سردخانه‌ها موجود و نگرانی از بابت تأمین و تهیه واکسن در کشور وجود ندارد.
محمدی اظهار کرد: اگر نوزادی بیماری را گرفته باشد و یا واکسن را به موقع تزریق کرده باشد، از نظر علمی امکان ندارد به ویروس سرخک مبتلا شود، مگر اینکه فرد یک اختلالی به شکل مادرزادی در سیستم ایمنی دارد که می‌تواند فرد را مجدد درگیر بیماری کند.
وی با بیان اینکه سرخک در سطح کشور شیوع پیدا نکرده است، تصریح کرد: مواردی که معاونت وزارت بهداشت گزارش می‌دهد مربوط به جمعیت مهاجری است که در وقایع اخیر وارد کشور شدند و احتمالاً واکسن را دریافت نکردند.
رئیس بخش تولید واکسن‌های ویروسی مصرف پزشکی مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی خاطرنشان کرد: بیماری‌های ویروسی درمانی ندارند اما این امکان وجود دارد با برخی داروهای ویروسی سیستم ایمنی فرد را بالا برو تا با بیماری مقابله کند.
وی گفت: مردم نگران نباشند، مؤسسه تحقیقات و سرم سازی رازی مانند نیم قرن گذشته در کنار مردم هستند و واکسن مورد نیاز برحسب موالید که در سال محاسبه می‌شود، آماده است.
محمدی اظهار کرد: با توجه به اینکه آنتی بادی ویروس سرخک در بدن بیش از ۹۵ درصد از جمعیت ایران وجود دارد، جای نگرانی در خصوص ایجاد پاندمی این ویروس در کشور نیست.
وی بیان کرد: بر این اساس تزریق واکسن MMR ( سرخک، سرخجه و اوریون) تا ۹۰ درصد ایمنی در بدن ایجاد می‌کند و کسانی که این واکسن را دریافت کرده‌اند نباید به هیچ وجه نگران باشند.
رئیس بخش تولید واکسن‌های ویروسی مصرف پزشکی مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی متذکر شد: والدین هر چه سریع‌تر نسبت به تزریق واکسن مورد نیاز نوزادان ۱۲ تا ۱۸ ماه اقدام نمایند.
  short_url/vdcjayevmuqeyoz.fsfu.html
bayanema.ir/vdcjayevmuqeyoz.fsfu.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین