تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۸
جالب است ۰
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: باید سیاست سرمایه‌گذاری و فاینانس متقابل در کشورهای همسایه دنبال شود چرا که این مهم به استحکام روابط سیاسی کشورها منجر می‌شود.
باید سیاست فاینانس متقابل در کشورهای همسایه دنبال شود
به گزارش بیان ما؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهور، در جلسه «کارگروه پیشرانان پیشرفت ایران» با حضور محمد مخبر، گزارشی از پیشرفت ۴۸ طرح مصوب با سرمایه‌گذاری ۱۷,۳ میلیارد دلاری در حوزه‌های صنعتی و معدنی ارائه شد.

محمد مخبر در این جلسه که عصر روز (سه‌شنبه) برگزار شد با اشاره به نقش و اهمیت شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی که به عنوان پیشرانان پیشرفت اقتصاد کشور فعالیت می‌کنند، تأکید کرد: این شرکت‌های پیشران با ارائه کمک‌های حمایتی، سرمایه‌گذاری و مشاوره‌ای به بخش خصوصی و مردم می‌توانند به ایجاد یک بخش خصوصی سالم، مسلط و کارآمد کمک کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: ‌شرکت‌های بزرگ صنعتی معدنی که در این کارگروه فعالیت می‌کنند باید علاوه بر فعالیت‌های توسعه‌ای و بنگاه‌داری خود در راستای الگوسازی برای شرکت‌های کوچکتر و همچنین بخش خصوصی نیز گام بردارند.

مخبر خطاب به مدیران عامل شرکت‌های صنعتی معدنی بزرگ کشور تأکید کرد: پیشرانان پیشرفت ایران همانند خیمه‌ای هستند که هر بخش از اقتصاد کشور و مردم در کنار آن‌ها فعالیت کنند و یا آموزش‌های لازم را ببیند، می‌توانند در آینده به عنوان یک حامی برای سایر بخش‌های کوچکتر از خود شوند که این رویکرد و نگاه می‌تواند به پیشرفت همه‌جانبه شرکت‌های بزرگ و بخش خصوصی منجر شود.

معاون اول رئیس‌جمهور بر ضرورت فعالیت‌های فراسرزمینی نیز تأکید کرد و گفت: بازار یک میلیارد نفری از همسایگان جمهوری اسلامی ایران می‌تواند فرصتی بسیار مناسب برای پیشرانی فراسرزمینی مهیا کند و سیاست خارجی دولت سیزدهم کاملاً آمادگی دارد همکاری‌ها و کمک‌های لازم را دراین زمینه در اختیار شرکت‌های صنعتی و معدنی بزرگ ایران قرار دهد.

وی با تأکید بر بهره‌گیری از ظرفیت اقتصادی کشورهای همسایه، افزود: باید سیاست سرمایه‌گذاری و فاینانس متقابل در کشورهای همسایه دنبال شود چرا که این مهم به استحکام روابط سیاسی کشورها و همچنین اقتصاد پایدار شرکت‌های بزرگ منطقه‌ای منجر می‌شود.

مخبر با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم در خصوص حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز گفت: جوانان تحصیلکرده ایرانی فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی توانسته‌اند با تولید محصولات با تکنولوژی و کیفیت بالا و همچنین قیمت تمام شده پایین کمک بزرگی به اقتصاد کشور به ویژه در دوران تحریم نمایند که باید از این سرمایه انسانی و علمی نیز به خوبی استفاده شود.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: شرکت‌های بزرگ عضو این کارگروه علاوه بر کمک‌های حمایتی و سرمایه‌گذاری به بخش‌های خصوصی پایین‌دستی و کسب و کارهای نوین، باید با همکاری یکدیگر و سایر شرکت‌های بزرگ و تشکیل یک کنسرسیوم، به حل مشکلات بزرگ زیرساختی کشور نظیر تأمین آب، توسعه حمل و نقل و ... نیز کمک کنند.

مخبر با اشاره به احیای کارخانه فولاد اردکان توسط یکی از شرکت‌ها پس از ۱۴ سال تعطیلی بر ضرورت احیای واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل با کمک پیشرانان پیشرفت ایران و با محوریت کمک های‌سرمایه‌گذاری و مشاوره‌ای تأکید کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین از این کارگروه خواست تا مشکلات و موانع شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی کشور را هر چه سریعتر شناسایی و احصا نماید تا در صورت نیاز در دولت بررسی و برای رفع آن‌ها اقدام شود.

مخبر تأکید کرد: شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی باید به ملاحظات محیط زیستی و همچنین مسئولیت اجتماعی و رفع محرومیت از مناطقی که در آن فعالیت می‌کنند، توجه کافی داشته باشند.

در این جلسه که با حضور اعضای اصلی کارگروه پیشرانان پیشرفت ایران برگزار شد، دبیر کارگروه گزارشی از فعالیت پنج ماهه کارگروه با محوریت شرکت‌های پیشران بازار سرمایه ارائه و تأکید کرد که تاکنون عملیات اجرایی طرح‌های پیشرانان پیشرفت ایران با ۴۸ طرح در ۱۳ استان و ۲۷ شهرستان با سرمایه‌گذاری ۱۷,۳ میلیارد دلار در حوزه‌های معدنی، زنجیره فولاد، مس، پتروپالایشی، برق و زیرساختی آغاز شده است.

زنجیره فولاد با ۱۳,۸ میلیون تن، سنگ آهن، کنسانتره و گندله با ۲۵.۵ میلیون تن، مس ۸۰۰ هزار تن، پتروپالایشی ۱۴.۳ میلیون تن و تولید ۳.۱ هزار مگاواتی برق از جمله دستاوردها و محصولات این ۴۸ پروژه است که به اشتغالزایی ۸۵ هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم می‌انجامد.

همچنین در ادامه این جلسه در خصوص فعالیت‌های فراسرزمینی، گزارشی ازآمار و ارقام کشورهای حوزه اقتصاد ایران و همچنین تجارت ایران با شرکای اصلی تجاری ارائه و عنوان شد که برای توسعه کسب و کارهای فراسرزمینی با کشورهایی که در حوزه اقتصاد جمهوری اسلامی ایران هستند، باید یک کریدور تجاری بین شرکت‌های داخلی و خارجی در بحث فراسرزمینی طراحی شود.

در این جلسه اعضای اصلی کارگروه نیز پیشنهادات و راهکارهای خود را در زمینه احیای واحدهای غیرفعال، احیای منابع معطل مانده، نظارت و مانع‌زدایی و همچنین اعطای تسهیلات بانکی مطرح کردند.

در پایان این جلسه نیز گزارش عملکرد و ساختار نظارت بر طرح‌ها و همچنین عملکرد سه ماهه شرکت‌های عضو کارگروه ارائه شد. short_url/vdcfvydymw6dxea.igiw.html
bayanema.ir/vdcfvydymw6dxea.igiw.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین