تاریخ انتشار : ۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۷
جالب است ۰
قالیباف در دیدار با رئیس مجلس عراق:

راه‌های زمینی در ایام اربعین حسینی (ع) بازگشایی شوند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مهمترین خواسته ملت ایران بحث زیارت به خصوص باز شدن راه‌های زمینی در ایام اربعین است که از مجلس و دولت عراق این درخواست را داریم.
راه‌های زمینی در ایام اربعین حسینی (ع) بازگشایی شوند
به گزارش بیان ما؛ محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق که صبح امروز (چهارشنبه) در صدر یک هیئت بلند پایه پارلمانی وارد تهران شده است، دقایقی پیش در محل مجلس شورای اسلامی از سوی محمدباقر قالیباف مورد استقبال قرار گرفت. سپس دیدار دوجانبه روسای مجلس ایران و عراق برگزار شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار با اشاره به روابط خوب دو کشور، توسعه روابط میان بغداد و تهران در تمامی زمینه‌ها را خواستار شد.
قالیباف تصریح کرد: از اینکه در روزهای اول تشکیل پارلمان و انتخاب رئیس پارلمان عراق میزبان رئیس و تعدادی از نمایندگان هستیم، خوشحالیم.
وی بیان کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در مجلس یازدهم و دولت سیزدهم توسعه روابط با کشورها، با اولویت با کشورهای همسایه و منطقه است. به خصوص خواستار ارتباط عمیق اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و به ویژه همکاری در حوزه محیط زیست هستیم که از فرصت سفر و مذاکرات بین بنده و رئیس پارلمان عراق استفاده شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مهمترین خواسته ملت ایران بحث زیارت به خصوص باز شدن راه‌های زمینی در ایام اربعین است که از مجلس و دولت عراق این درخواست را داریم.
قالیباف بیان کرد: آرزو داریم همیشه ایران قوی و عراق قوی کنار هم باشند و همه دست به دست هم دهیم چرا که ایران و عراق نقش مهمی در مسائل منطقه‌ای، سیاسی، امنیتی، اقتصادی و استحکام کشورهای اسلامی دارند. روابط دو جانبه و قوی ایران و عراق در سطح منطقه و جهان موثر است و باید در سطح پارلمانی دو کشور، سطح قاره آسیا و سطح پارلمان‌های جهانی گام برداریم.
محمد الحلبوسی: نباید اجازه دهیم که ملت‌ها مورد تحریم و ارعاب قرار گیرند
محمد الحلبوسی رئیس مجلس نمایندگان عراق در این نشست خبری مطرح کرد: در ابتدا تشکر می‌کنم از استقبال گرم و دعوتی که برای سفر به ایران انجام داده‌اید، تأکید می‌کنم روابط دو کشور همسایه، دوست و برادر پایدار بوده و خواهد بود.
وی تأکید کرد: امیدوارم با تقویت روابط بتوانیم موانع پیشِ روی توسعه و همکاری دولت‌ها را از پیشِ رو برداریم و توسعه روابط به نفع ملت دو کشور تمام شود. ثبات در ایران تأثیر مثبتی در عراق و منطقه دارد همان طور که ثبات در عراق بر ایران و منطقه تأثیرگذار است.
رئیس مجلس نمایندگان عراق بیان کرد: در عراق تلاش می‌کنیم مشکلات منطقه‌ای با دیپلماسی نیابتی حل شود و زمینه حل مشکلات بین همسایگان را نشست و مذاکره و تفاهم می‌دانیم، بخش زیادی از مشکلات نیازمند گفت‌وگو و رایزنی است، ملت‌ها دنبال روابط بهتر هستند و بهبود زندگی، آینده و شرایط اقتصادی را طلب می‌کنند و می‌خواهند مانع بازگشت سایه جنگ شوند.
الحلبوسی با تأکید بر اینکه احترام به حاکمیت کشورها، حسن همجواری و پاسداشت حقوق شهروندان باید اصول روابط بین کشورها باشد و تلاش کنیم روابط بین کشورهای منطقه بهتر و توسعه یابد. در این زمینه لازم است بستر روابط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و پارلمانی کشورها فراهم شود.
وی اظهار داشت: باید در جوامع بین‌المللی جهانی، کشورهای منطقه مواضع مشترکی داشته باشد چرا که چالش‌های مشترکی نیز داریم و باید به منطقه آرامش و ثبات برگردد زیرا خداوند نعمت‌های مادی و معنوی بسیاری به منطقه ما عطا کرده است و باید رفتار ما متناسب با این ظرفیت‌ها باشد و تلاش کنیم به فتنه‌گران اجازه اقدام در منطقه را ندهیم.
رئیس مجلس نمایندگان عراق با اشاره به شرایط سخت اقتصادی سال‌های گذشته در کشورها بیان کرد: شاهد مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا بودیم و سال‌های خوبی نبود، باید پرونده این سال‌ها بسته شود و به نقض حاکمیت ملت‌ها پایان داده شود و موانعی که باعث عدم توسعه روابط ملت‌ها است برداشته شود. نباید اجازه دهیم که ملت‌ها مورد تحریم و ارعاب قرار گیرند و نباید اجازه دهیم گروه‌های مسلح علیه کشورها دست به اقدام بزنند.
محمد الحلبوسی در پایان بیان کرد: باید موانع روابط اقتصادی و اجتماعی پارلمانی برداشته شود و هر آنچه لازم است از وضع قوانین تا اتخاذ تصمیم پارلمانی برای بهبود روابط انجام گیرد.
 
  short_url/vdcauun6m49nwe1.k5k4.html
bayanema.ir/vdcauun6m49nwe1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما