تاریخ انتشار : ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۸
جالب است ۰
وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: با زیرساختی که دولت طراحی کرده، تا پایان سال جاری قیمت نان سنتی برای مردم هیچ‌گونه افزایشی نخواهد داشت.
خبر مهم وزیر اقتصاد درباره قیمت نان
به گزارش بیان ما؛  احسان خاندوزی اظهار کرد: روزانه بیش از هزار میلیارد تومان یارانه کالاهای اساسی به جیب مردم ایران نمی‌رود، بلکه به جیب واردکنندگان می‌رود و بخش زیادی از محصولات به شکل قاچاق از کشور خارج می‌شود.
وی با بیان اینکه "در دو هفته ابتدایی امسال ۲۵۰ درصد افزایش مصرف آرد داشتیم که نشان‌دهنده رانت و قاچاق آرد از کشور است"، گفت: بخش زیادی از یارانه کالاهای اساسی به جیب همسایگان می‌رود و در سال گذشته ۳۳ درصد ارزش وزنی واردات کالاهای اساسی داشتیم که نشان‌دهنده قاچاق آن به خارج است چون مصرف مردم این‌قدر افزایش نیافته است. بیش از ۸۰ درصد مصرف گندم در کشور برای پخت نان سنتی است و مابقی برای صنف و صنعت، شیرینی، ماکارونی و نان‌های غیر سنتی استفاده می‌شود. 
وزیر اقتصاد ادامه داد: با جنگ اوکراین وضعیت تجارت کالاهای اساسی هم بغرنج شد و قیمت گندم و روغن به شدت افزایش یافت و موجب شد قیمت کالاهای اساسی در ایران به یک‌دهم قیمت در کشورهای همسایه کاهش یابد که موجب قاچاق به خارج می‌شد.
 
وی تاکید کرد: با زیرساختی که دولت طراحی کرده، تا پایان سال جاری قیمت نان سنتی برای مردم هیچ‌گونه افزایشی نخواهد داشت. با وجود اینکه قیمت آرد اصلاح خواهد شد تا جلوی قاچاق گرفته شود، اما تأکید می‌کنم که با زیرساخت بانکیِ دیده‌شده، قیمت پرداختی نان برای مردم افزایش نخواهد یافت.
خاندوزی در ادامه گفت: رانت و فسادی که در یارانه کالاهای اساسی در شیوه قبلی وجود داشت، موجب افزایش تقاضای افزایش تقاضای مازاد ارز می‌شد و افراد در صف می‌ایستادند تا بتوانند ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کنند و به مصارف دیگر برسانند. 
 
خاندوزی با تأکید بر ضرورت کنترل قیمت ارز در کشور و بیان اینکه "توزیع یارانه به شیوه پیشین، به شدت ضد تولید و اشتغال بود"، افزود: قبلاً شرایط به‌گونه‌ای بود که اصلاً برای تولیدکننده صرف نمی‌کرد وارد عرصه شود؛ به ویژه بعد از ناآرامی‌های اخیر در اوراسیا که موجب افزایش قیمت‌های جهانی گندم تا ۶۰ درصد و روغن تا ۸۰ درصد و متعاقب آن، اعمال سخت‌گیری‌ها توسط دولت‌ها در این ارتباط بوده است.
وی افزود: این اتفاقات موجب افزایش فاصله قیمتی این کالاها در ایران با کشورهای همسایه، بعضاً تا ۱۰ برابر و در نتیجه سرریز شدن این اقلام بصورت قاچاق از ایران به خارج از کشور و از جیب مردم شده است. 
وزیر اقتصاد در ادامه گفت: دولت در سال ۱۴۰۰ بر اساس قانون بودجه موظف بود از مهر ماه، قیمت کالای اساسی را بر اساس نرخ ارز ets و حدوداً ۲۴ هزار تومان محاسبه کند، اما ما این کار را انجام ندادیم؛ چراکه معتقد بودیم اول باید در این ارتباط، زمینه‌سازی شود و بصورت تدریجی، با کمترین فشار بر سفره مردم، این اقدام صورت گیرد.
خاندوزی اظهار کرد: باید توجه داشته باشید، دولت در شرایطی اجرای این تکلیف بودجه‌ای را به تأخیر انداخت که بسیار تحت فشار کسری بودجه قرار داشت اما سرسختانه، سفره مردم را به تأمین بودجه خودش ترجیح داد.
سخنگوی اقتصادی دولت افزود: در قانون بودجه ۱۴۰۱ هم مجدداً این تکلیف برای دولت تکرار شده است. در جلسه ستاد اقتصادی دولت در ابتدای سال جدید و بعد از ابلاغ قانون بودجه، تصمیم بر این شد که در ایام تعطیلات نوروز و ماه مبارک رمضان که باید به شکل ویژه‌تری سفره مردم مدنظر قرار می‌گرفت، افزایش یا تغییر شکل پرداخت یارانه کالاهای اساسی انجام نشود.
خاندوزی تاکید کرد: راهبرد دولت در حال حاضر این است که با همان راهبرد «زمینه‌سازی» و افزایش تدریجی، کار را ادامه دهد و من این اطمینان را به مردم می‌دهم که با لحاظ همه جوانب، این اتفاق خواهد افتاد.
وی افزود: بنابراین اولین گام از «اجرای تدریجی» تغییر نحوه پرداخت یارانه آرد، در مورد گندم و آرد مورد استفاده برای صنعت از جمله، شیرینی‌جات، ماکارونی و ... برداشته شده است.
وزیر اقتصاد در ادامه صحبت‌های خود در یک برنامه تلویزیونی ادامه داد: در مورد نان سنتی با استفاده از زیرساختی که تمام چند ماه گذشته با همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت جهادکشاورزی، بانک مرکزی، وزارت رفاه در دولت، فراهم شده است، اقدام خواهد شد و ما با استفاده از آن زیرساخت، مشکلات ناشی از قاچاق آرد به کشورهای همسایه را برای حوزه نان مردم، پوشش خواهیم داد. 
خاندوزی در پایان با بیان اینکه "این زیرساخت جدید، در حال آزمایش نهایی مراحل فنی خود است"، گفت: با استفاده از این زیرساخت، قاچاق آرد از کشور را تحت کنترل قرار خواهیم داد.
  short_url/vdcjo8evtuqeyoz.fsfu.html
bayanema.ir/vdcjo8evtuqeyoz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین