تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۲
جالب است ۰
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: امروز به عنوان یک قطب در تولید کیت غربالگری نوزادان در جهان مطرح و جزو پنج کشور اول قلمداد می‌شویم.
جزو پنج کشور اول در تولید کیت غربالگری نوزادان هستیم
به گزارش بیان ما ؛ محمد اسلامی گفت: کل این فرآیند یک سال طول کشیده و سرمایه‌گذاری‌هایی انجام شده که مردم ما بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند و در بدو تولد نوزادانی که دچار بیماری‌های متابولیک هستند از طریق این کیت تشخیصی سریع و زودهنگام، تشخیص داده شوند.
او گفت: این کار بومی‌سازی نیست و کار تحقیقات نتیجه‌گرا است و از مشتق آن ما امروز به کیت غربالگری نوزادان دست پیدا کردیم که یکی از نیاز‌های کشور است و تاکنون دو سه کشور محدود در دنیا که این محصول را دارند، به صورت کوپنی و کاملاً محدود آن را به کشور ما واگذار می‌کردند.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: با مجوزی که از سازمان غذا و دارو گرفتیم این کیت الان قابل عرضه است، همچنین میزان تولید، بسیار بیشتر از میزان مصرفی است که در کشور متصور است و ما برای این کیت، برنامه‌های صادراتی هم در نظر داریم.
اسلامی گفت: با همت جوانان دانشمند، سازمان انرژی اتمی و با مشارکت مرکز توسعه فناوری در دانشگاه آزاد در استان مرکزی، ما در امتداد تولید آب سنگین در فرآیند مهندسی مولکولی، به ایزوتوپ اکسیژن ۱۸ دست پیدا کردیم.
او گفت: غربی‌ها در حق آب سنگین دشمنی بسیار زیادی کردند و فشار‌های سنگینی آوردند که ایران این ظرفیت را نداشته باشد، هدفشان این بود که این ظرفیت گرفته و برچیده شود در حالی که در بعضی از کشور‌های اروپای شرقی هم غربی‌ها این کار را انجام دادند.
اسلامی گفت: ولی مردم ما بدانند که با تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی فناوری هسته‌ای هر روز خودش را بیشتر و بیشتر در عمق و در سطح گسترش می‌دهد به گونه‌ای که بتواند به صورت فراگیر تأثیرات خودش را در معیشت، زندگی و در سلامت جامعه نمایان و پدیدار کند و مردم بتوانند از ظرفیت آن بیش از گذشته استفاده کنند. short_url/vdcjitevvuqey8z.fsfu.html
bayanema.ir/vdcjitevvuqey8z.fsfu.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین