تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۴
جالب است ۰
وزارت رفاه اجتماعی اعلام کرد که برآورد هزینه مسکن خانوار مستاجر شهرنشین روی خط فقر در سال ۱۴۰۱، به طور متوسط نزدیک به ۲ میلیون و ۴۵۴ هزار تومان است.
خط فقر مسکن نزدیک به ۳ میلیون شد
به گزارش بیان ما ؛ فقر مسکن در ایران در مناطق شهری و روستایی معنای مختلفی دارد در مناطق شهری فقر مسکن به صورت اسکان غیر رسمی جلوه می‌کند و در مناطق روستایی ناشی از بی دوامی سازه و مصالح ساختمانی است.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیروز اعلام کرد که برآورد هزینه مسکن خانوار مستاجر شهرنشین روی خط فقر در سال ۱۴۰۱، به طور متوسط نزدیک به ۲ میلیون و ۴۵۴ هزار تومان است.
بر اساس آمار بالاترین نرخ اجاره ماهانه برای خانوار‌های در مرز خط فقر مربوط به تهران است با سه میلیون و ۸۲۲ هزار تومان و پایین‌ترین نرخ مربوط به خراسان جنوبی و در حدود ۸۳۷ هزار تومان است.
////
نرخ  ۴۹ درصدی عدم دسترسی به مسکن مقرون به صرفه
بد مسکنی و عدم دسترسی به مسکن مقرون به صرفه دو شاخص تعریف مسکن هستند؛ بد مسکنی یعنی درصد افرادی که حداقل در یکی از ابعاد مسکن دسترسی به آب، دسترسی به سرویس بهداشتی، مکان زندگی کافی، مسکن بادوام و امنیت تصدی دچار محرومیت هستند.
نرخ عدم دسترسی به مسکن مقرون به صرفه در مناطق شهری ۴۹ درصد (۹.۵ میلیون خانوار) و نرخ بدمسکنی در مناطق روستایی ۴۰ درصد (۲.۴ میلیون خانوار) است.
در سال ۱۳۹۰ حدود ۳۳ درصد و در سال ۱۳۹۹ حدود ۴۱ درصد خانوار‌های کشور دارای سهم مسکن بیش از ۳۰ درصد در هزینه زندگیشان بوده‌اند.
////
وضعیت مسکن حاد است
مدیرکل دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وضعیت مسکن و فقر مسکن حاد شده است و خانواده‌ها حتی از هزینه غذا و کالای اساسی می‌زنند تا بهای مسکن را تامین کنند.
به گفته موسوی نیک، در برخی استان‌ها وضعیت حادتر است و بالغ بر ۸۰ درصد خانوار مستاجر در تهران سهم هزینه مسکن‌شان از سبد هزینه خانوار، بیش از ۳۰ درصد است.
////
هرمزگان در صدر بد مسکنی
 نرخ متوسط کشوری بدمسکنی (خانوار دارای حداقل یک محرومیت مسکن) در کشور در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۹ درصد است که در این میان بالاترین نرخ بدمسکنی مربوط به استان هرمزگان با ۶۴.۷۵ درصد و پایین‌ترین نرخ بدمسکنی مربوط به استان ایلام با ۴.۳۰ درصد است.
 نرخ متوسط کشوری خانوارهای فاقد مسکن مقرون به صرفه در سال ۱۳۹۹ حدود ۴۱ درصد بود که تهران با ۸۱ درصد بالاترین نرخ و خراسان جنوبی با ۹ درصد پایین‌ترین آمار را داشته است.
 نرخ خانوار فاقد مسکن مقرون به صرفه (مستاجران) در سال ۱۳۹۹ نیز ۵۷ درصد بود که بالاترین نرخ مربوط به تهران با ۷۹.۹ درصد و پایین‌ترین نرخ مربوط به خراسان جنوبی با ۸.۳ درصد بود.
////
سیستان و بلوچستان و کرمان محروم‌ترین استان‌های کشور در بخش مسکن
یک کارشناس آماری حوزه مسکن گفت: محروم‌ترین استان‌های کشور در بخش مسکن، سیستان و بلوچستان و کرمان هستند که در پنج شاخص از شش شاخص مورد بررسی در بخش مسکن در وضعیت بدتری از میانگین کشوری قرار دارند.
به گفته شهاب، طرح پیشنهادی کمک هزینه اجاره را داده‌ایم و سناریوی اول حمایت از سه دهک اول درآمدی است که گروه پیشنهادی برای حمایت، خانوار مستاجر شهرنشین فاقد درآمد ثابت دارای حداقل سه فرزند زیر ۲۵ سال در سه دهک اول، خانوار مستاجر شهرنشین فاقد درآمد ثابت و دارای فرزند زیر ۱۸ سال در سه دهک اول، خانوار مستاجر شهرنشین زن سرپرست دارای فرزند زیر ۱۸ سال با بعد بیش از ۲ نفر در سه دهک اول درآمدی و بازنشستگان مستاجر شهرنشین در سه دهک اول است. short_url/vdceox8zwjh87wi.b9bj.html
bayanema.ir/vdceox8zwjh87wi.b9bj.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین