تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۸
جالب است ۰
سید احمد نبوی نویسنده کتاب برنامه تحول در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نکاتی را در رابطه با دستمزد کارگران و حقوق بازنشستگان عنوان کرد.
خانه خرابِ کارگر با پارلمان کارگری آباد می‌شود؟
به گزارش بیان ما ؛ سید احمد نبوی نویسنده کتاب برنامه تحول در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نوشت : برای این که مطالب این متن کاملا روشن و واضح شود، باید با وظیفه و معنی چند واژه معروف آشنا شویم؛

۱ -- سازمان تامین اجتماعی:
برخلاف تصور برخی از افراد، سازمان تامین اجتماعی یک سازمان دولتی نیست، بلکه این سازمان عمومی و غیردولتی بوده که بخش زیادی از منابع مالی آن از حق بیمه‌ها تامین می‌شود. این سازمان متکی به منابع دولتی نیست. در حقیقت، هر یک از کارفرماها و کارگران هر ماه باید مبلغ مشخصی را به عنوان حق بیمه به این سازمان پرداخت کنند. بیمه‌گزاران با این پرداختی، هم خود را بیمه کرده هم منابع مالی این سازمان را تامین می‌کنند.

۲-- شورای عالی کار:
 شورای عالی کار بر اساس قانون کار شامل نمایندگان کارگران، نمایندگان کارفرمایان و وزیر کار و امور اجتماعی بعنوان نماینده دولت می‌باشد که وظیفه اصلی آن تعیین سیاست های کلی و اتخاذ تدابیر و دستور العمل های مربوط به حقوق کار است. شورای عالی کار طبق قانون کار که مقررات ویژه ای در راستای نظم بخشیدن به روابط کار در جامعه و حمایت از حقوق کارگران تعیین کرده است، تشکیل شد.

۳-- کانون عالی هماهنگی شوراهای اسلامی کار:
وظایف این کانون عبارت است از ایجاد ارتباط و هماهنگی بین کانون‌های هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان‌ها، همکاری با دستگاه‌های اجرایی و مراجع ذیربط به منظور حسن اجرای قوانین و مقررات کانون‌ها، بررسی و جمع‌بندی نظرات کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استانها در خصوص مسایل و امور کار و کارگری و ارائه پیشنهادات و نظرات به وزارت‌کار و امور اجتماعی یا دستگاه‌های ذی‌ربط، انتخاب نمایندگان قانونی کارگران در مراجع و مجامع قانونی داخلی و بین‌المللی با توجه به قوانین و مقررات مربوط و کوشش در جهت استیفای حقوق صنفی و خواسته‌های مشروع و قانونی کارگران سراسر کشور.

۴-- خانه کارگر:
یک پدیده شتر گاو پلنگ سیاسی، صنفی است که چند دهه پیش برای دفاع از منافع صنفی کارگران شکل گرفت ولی اکنون بعلت انحصار طلبی و نفوذ در کانون عالی هماهنگی شوراهای اسلامی کار و بالتبع در شورای عالی کار بیشتر بر حفظ منافع سران مداقه نموده است.
لذا خانه کارگر، کارکرد اصلی خود برای دفاع از منافع کارگر و نقش بارز در منافع ملی را از دست داده و به مانعی در صیانت از حقوق صنفی کارگران تبدیل شده است.

این چرخه  هر ساله بازی تعیین حداقل دستمزد را در اختیار دارد و امسال نیز احکام افزایش حقوق بازنشستگان توسط همین چرخه معیوب به گروگان گرفته شده است و اکنون که در میانه اردیبهشت هستیم نه تنها احکام افزایش حقوق صادر نگردیده بلکه تکلیف ویرگول خاص در متن شورای عالی کار هنوز روشن نشده است.
جوابیه کمیسیون تطبیق مجلس شورای اسلامی به سازمان روشن است. مصوبه شورای عالی کار هم اظهر من الشمس است، پس تنها موضوع، بازی سیاسی کانون عالی و خانه کارگر که همه به فکر تصاحب جایگاه و ثروت تمام نشدنی حق بیمه کارگران و حقوق بازنشستگان می‌باشد.

 ریاست محترم‌ سازمان تامین اجتماعی! لطفا ۴ میلیون نفر بازنشسته و مستمری بگیر و از کار افتاده را لنگ نگذارید.

و اما نکته مهم و پایانی این مطلب را تقدیم ریاست محترم جمهوری اسلامی می‌نمایم، اینجانب باتفاق کارشناسانی متخصص و حرفه‌ای در حوزه مربوطه، کتابی با عنوان "برنامه تحول در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی" را در ۱۰۰۷ صفحه که حاوی برنامه‌های بی نظیری در خصوص تحول در آن وزارتخانه می‌باشد  را طی چند ماه مطالعه و مداقه به رشته تحریر درآوردیم، در بخش انتهایی کتاب به ایده ای نوین با نام "پارلمان کارگری" اشاره نموده و پیشنهاد داده‌ایم که برای خروج از چنبره خانه کارگر و آزادی کارگران از اسارت این پدیده، نمایندگان واقعی کارگران از سراسر کشور در پارلمان کارگری گرد هم آیند و بر سرنوشت خود نظارتی عالیه داشته باشند که راهکار عملی آن در بخش پایانی این کتاب ارائه شده است.
  short_url/vdchwxnzm23nvid.tft2.html
bayanema.ir/vdchwxnzm23nvid.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین