تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۲
جالب است ۰
وزیر صمت گفت: در سه ماه گذشته قیمت هر تن گندم از ۲۸۰ دلار به ۴۰۰ دلار رسیده است.
قیمت جهانی گندم در سه ماه اخیر۱۲۰ دلار افزایش داشته است
به گزارش بیان ما؛ سید رضا فاطمی امین وزیر صمت امروز (سه شنبه 20 اردیبهشت) پس از حضور در نشست کمیسیون اقتصادی در گفت‌وگوی تلویزیونی و در تشریح جزئیات این جلسه  اظهار داشت: مردمی‌سازی و عادلانه شدن توزیع یارانه‌ها در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 
وی با بیان اینکه قیمت گندم سه ماه گذشته هر تن 280 دلار بود اما این روزها به 400 دلار رسیده است افزود: افزایش قیمت گندم موجب شده که شاهد قاچاق گسترده در حوزه آرد و گندم باشیم؛ دولت برای مدیریت این موضوع از چند ماه قبل بحث استفاده کالابرگ را در حوزه نان در نظر گرفته است اما منظور از کالابرگ، کارت نان نبوده و این موضوع به معنای ارائه کارت دیگری به مردم نیست.
وزیر صمت درباره جزئیات استفاده از کالابرگ تصریح کرد: اگر قیمت نان 7 هزار تومان باشد اما بهای آن به صورت یارانه‌ای دو هزار تومان باشد، دو هزار تومان از حساب فرد کسر می‌شود و 5 هزار تومان باقی مانده از حساب یارانه افراد برداشت می‌شود بنابراین قیمت نان برای خریداران هیچ تغییری نمی‌کند.
فاطمی امین گفت: به جای پرداخت یارانه به نانوا، کارخانه آرد و واردکننده گندم، یارانه مستقیم به مصرف‌کننده پرداخت می‌شود. این روش موجب کاهش انحراف در مصارف و قاچاق می‌شود. این طرح به صورت پایلوت در استان زنجان در حال اجرا شدن است و در صورتی که از اجرای آن مطمین شدیم در سراسر کشور عملیاتی می‌شود اما در مجموع قیمت نان افزایش نخواهد داشت و با روش مذکور یارانه‌ها هدفمند و بهینه توزیع می‌شود. 
  short_url/vdcbgfb8zrhbgfp.uiur.html
bayanema.ir/vdcbgfb8zrhbgfp.uiur.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما