تاریخ انتشار : ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۳
جالب است ۰
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت که فرآیند ابلاغ مصوبه واردات خودرو به زودی انجام می شود.
مصوبه واردات مشروط خودرو به زودی ابلاغ می‌شود
به گزارش بیان ما ؛ آقای سید نظام الدین موسوی گفت: این مصوبه با قانونی کردن واردات خودرو، تمهیدات لازم برای ارتقای تولید داخلی را هم پیش بینی کرده است.
مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز با مصوبه مجلس در مورد واردات مشروط خودرو موافقت کرد.
بر اساس این مصوبه که پیشتر مغایر با بندهای از سیاست های کلی نظام در مورد تولید ملی و خروج ارز از کشور اعلام شده بود، دولت می تواند با رعایت اولویت واردات خودرو‌های برقی، ترکیبی، کم مصرف، ایمن و مورد استفاده عموم مردم، خودرو وارد کشور کند.
به علاوه دولت باید از صلاحیت فنی و حرفه‌ای واردکنندگان و تأمین خدمات پس از فروش و انتقال فناوری از سوی آنها اطمینان حاصل کند.
مسئولان می گویند واردات خودرو بر کیفیت خودروهای داخلی و قیمت آنها در بازار اثر می گذارد.
مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب کرده سقف واردات خودرو باید با "ملاحظه تنظیم بازار و حمایت از تولید با کیفیت داخلی" باشد.
این مجمع همچنین "رعایت منابع ارزی کشور و اولویت مصرف ارز برای تأمین کالا‌های اساسی و ضروری" را برای دولت الزامی کرده است.
واردات مشروط که حالا در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده، بخشی از طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس بود که چند ماه بررسی آن در نهادهای نظارتی زمان برد.
آخرین بار، مجلس با وجود اعلام ایراد از سمت هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام، بر نظرشان در مورد واردات مشروط اصرار کرد تا به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود.
بر اساس قانون، پس از انجام مراحل اداری، مجلس مصوبه واردات مشروط خودرو را به دولت ابلاغ می کند و رئیس جمهور، ۵ روز فرصت ابلاغ آن را به دستگاه های اجرایی دارد.
با این حال دولت باید آیین نامه واردات مشروط را تدوین کند تا اجرایی شود. short_url/vdci5paz3t1au52.cbct.html
bayanema.ir/vdci5paz3t1au52.cbct.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین