تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۸
جالب است ۰
بورس در هفته سوم اردیبهشت با رشدی که داشت، توانست به قله 8 ماه گذشته خود برسد.
ورود بورس به قله 8 ماه قبل/ نقش حذف ارز ترجیحی بر رشد شاخص‌های بازار سهام
به گزارش بیان ما؛ بازار سرمایه برای سومین هفته پیاپی روند صعودی خود را حفظ کرده است. این مساله که با ورود پول حقیقی همراه بوده، می تواند تائید کننده شکل گیری روندی برخلاف آنچه در سال 99 و 1400 رخ داده است، باشد.
شاخص کل بورس طی معاملات هفته گذشته به بالاترین رقم در 8 ماه اخیر خود صعود کرد. البته شکسته شدن مقاومت یک میلیون و 560 هزار واحدی در معاملات روز چهارشنبه نیز کمک قابل توجهی به معاملات روزهای آینده خواهد کرد.
حذف ارز ترجیحی از اقتصاد ایران مهمترین خبر هفته گذشته بوده است که باعث رشد نمادهای گروه زراعت و کشاورزی شده است. در صورتی که همین روند ادامه دار باشد، می توان گفت جراحی اقتصاد کشور می‌تواند خبر خوبی برای شرکت‌های بورسی باشد و قیمت‌گذاری دستوری که در سال‌های گذشته بلای جان بورس شده بود، به صورت آهسته از سیاست‌گذاری اقتصادی کشور خارج شده و می توان امیدوار به روزهای آینده بود.
به نظر می ‌رسد یکی از مزیت‌ های حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، کوتاهی دست دلالان از کالاهایی است که این ارز به آنها اختصاص داده می ‌شد. مهم ترین تبعات این اتفاق، پایین نگه داشتن و مصنوعی بودن قیمت محصولات بود که منجر به افزایش قاچاق در برخی از اقلام، افزایش مصرف و کاهش عرضه در بازار این کالاها شد.
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به‌ طور حتم منجر به شفافیت و تک نرخی شدن، حرکت دولت به سمت اقتصاد آزاد و دوری از اقتصاد دستوری خواهد شد که این امر کمک زیادی را به روند معاملات بازار سرمایه دارد و نخستین گام مثبت در مسیر این بازار خواهد بود.
* رشد 2.3 درصدی شاخص کل بورس
روند صعودی شاخص کل بورس در هفته سوم اردیبهشت ماه ادامه داشت. در اولین روز کاری هفته شاخص رشد 14 هزار و 130 واحدی را پشت سر گذاشت و روز یکشنبه 9 هزار و 194 واحد صعود کرد.
روز دوشنبه شاخص 12 هزار و 942 واحد پائین آمد. روز سه ‌شنبه نیز شاخص افت 569 واحدی داشت؛ اما در آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس تهران 24 هزار و 969 واحد افزایش یافت.

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 34 هزار و 782 واحد بالا‌‌تر آمد و در سطح یک میلیون و 564 هزار و 499 واحد ایستاد. بازدهی هفته شاخص بورس مثبت 2.3 درصد بوده است.

* رشد 3.7 درصد شاخص کل هموزن در یک هفته
شاخص کل هموزن بورس به استثنای روز دو‌شنبه، در باقی روزهای هفته اخیر صعود کرد. شاخص کل هموزن در روز شنبه سه هزار و 845 واحد رشد کرد و در روز یکشنبه دو هزار و 693 واحد افزایش یافت. اما روز دوشنبه دو هزار و219 واحد کاهش را تجربه کرد و در روز سه شنبه دو هزار و 77 واحد رشد کرد و در آخرین روز کاری هفته نیز رشد 9 هزار و 540 واحدی داشت.

شاخص کل هموزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 15 هزار و 936 واحد افزایش و در سطح 438 هزار و 409 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص در طول هفته سوم اردیبهشت مثبت 3.77 درصد بوده است.

* افت 52 درصدی ارزش کل معاملات بازار سرمایه
در هفته سوم اردیبهشت ماه میانگین ارزش معاملات کل هفته 42 هزار و 746 میلیارد تومان بوده است که نسبت به رقم 70 هزار و 681 میلیاردی هفته پیشین، افت 35 درصدی داشته است.

البته در هفته گذشته ارزش معاملات خرد رشد 8 درصدی داشته است. در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس 6 هزار و 139 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 5 هزار و 653 میلیاردی هفته پیشین، افزایش را نشان می دهد.

حال باید دید شاخص کل بورس در هفته آینده به چه سمتی حرکت خواهد کرد و آیا روند سه هفته گذشته در هفته پایانی اردیبهشت ماه نیز تکرار خواهد شد یا خیر؟
  short_url/vdcirpazut1auw2.cbct.html
bayanema.ir/vdcirpazut1auw2.cbct.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما