تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۶
جالب است ۰
وزیر علوم گفت: نخستین کاری که در بدو ورود به وزارت علوم انجام دادم واگذاری پروژه شیوه‌نامه تألیف کتاب درسی در دانشگاه‌ها به مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی و آموزش عالی بود.
زلفی‌گل: اجرای پروژه شیوه‌نامه تألیف کتب درسی و تعیین ویژگی‌های کتب بومی در قالب طرح پژوهشی
به گزارش بیان ما؛ محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم در حاشیه جلسه تودیع و معارفه رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای کشور بخصوص شهدای عرصه سلامت و با تشکر از پرسنل وزارت بهداشت خطاب به مسوولان شرکت‌های دانش بنیان گفت: شما عزیزان با استفاده از فکر و جسارت خود به پیشرفت ایران اسلامی کمک می کنید، در وضعیت فعلی کشور که عمده‌ترین مشکل ما بیکاری است شما عزیزان نوع دیگری از جهاد را انجام می‌دهید، بیکاری بنیان نابسامانی است و شما عزیزان با استفاده از فکر و جسارت خود در راستای تولید دانش بنیان شرایطی را رقم می‌زنید که شغل ایجاد می‌کنید.
وی افزود: هر فردی در کشورما زمینه ایجاد شغلی را برای جوانان مهیا کند کار جهادی انجام می‌دهد، چه صاحب ایده باشد چه صاحب ثروت.
وزیر علوم گفت: توجه ویژه به شرکت‌های دانش بنیان در وضعیت کنونی کشور ما به این دلیل است که شما عزیزان، جهادگران عرصه اشتغال زایی هستید و با نوآوری و فناوری ضمن ارتقای جایگاه علمی کشور عمده ترین مشکل کشور را هم حل می کنید.
زلفی گل عنوان کرد: شما با اعتقاداتی که به خودتان و کشور دارید، با ایمان و اراده خود وارد کار می‌شوید و سعی می کنید با استفاده از دانش، ثروت خلق کنید و در این فرایند افرادی را به کار می‌گیرید، ایجاد اشتغال برای افراد تحصیلکرده هزینه بیشتری هم دارد و این کار شما جهاد است.
وی گفت: پارک های علم و فناوری شاید نتوانند امکانات مالی در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار دهند و امکان تخصیص اعتبار نداشته باشند اما فضا را در اختیار شرکت ها قرار می دهند و در زمینه اخذ مجوزها نیز کمک می کنند.
وی گفت: با وزارت مسکن و شهرسازی نیز مذاکره کرده ایم که مسائل مربوط به این حوزه در پارک های علم و فناوری نیز برطرف شود.
وزیر علوم اظهار داشت: اینکه انسان بتواند کمک کند تا فردی فکرش را به عمل تبدیل کرده و چند شغل برای جوانان ایجاد شود برای انسان راحتی وجدان به همراه داردو انسان احساس می کند که عمرش تلف نشده است؛ نعمت خدمت به خلق خدا یکی از نعمت های بسیار بزرگ است.
وی با تأکید بر توجه ویژه وزارت علوم به شرکت های دانش بنیان ادامه داد: محصولات دانش بنیان محصولاتی رقابت ناپذیر است و ما هم باید کمک کنیم تا شرکت های دانش بنیان توسعه یابند، در آیین نامه جدید شرکت های دانش بنیان به گونه ای تصمیم گیری می شود که شرکت ها در پارک ها به رشد و بلوغ برسند و سپس از پارک بروند و شرکت دیگری جایگزین شود.
وزیر علوم در پاسخ به سوالی درباره اینکه بخش قابل توجهی از محتوای کتب درسی ترجمه‌ای است، گفت: اولین کاری که در بدو ورود به وزارت علوم انجام دادم واگذاری پروژه شیوه نامه تألیف کتاب درسی در دانشگاه‌ها به مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی و آموزش عالی بود که از آنها خواستم در قالب یک طرح پژوهشی مطالعات ملی و فراملی انجام دهند تا مشخص شود کتاب تألیفی بومی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، البته این کتاب ویژگی‌هایی نیز باید داشته باشد هم بسته فرهنگی و هم بسته هویت سازی باید داشته باشد.
زلفی گل ادامه داد: در این کتاب دانشمندانی که در آن موضوع خاص از ایران، در ابعاد ملی و فراملی صاحب نظر هستند و همینطور اسطوره‌های بین المللی در آن کتاب گنجانده شوند، همچنین در این کتاب، مهارت و کارهای پژوهشی و تیمی آورده شود.
وزیر علوم همچنین در پاسخ به سوالی درباره سیاست آموزش عالی در دولت سیزدهم مبنی بر افزایش یا کاهش دانشجو گفت: دانشگاه‌ها در نظام جمهوری اسلامی استقلال دارند و خودشان به بلوغ رسیده اند، تعیین ظرفیت را خود دانشگاه‌ها مشخص می‌کنند البته برای ایجاد رشته‌های جدید و تأسیس دانشکده و گروههای جدید، وزارت علوم یک سری استاندارد دارد و آن را هر دانشگاهی رعایت کند می‌تواند رشته جدید یا جذب دانشجوی جدید داشته باشد.
وزیر علوم درباره تغییر پذیرش دانشجویان ارشد و دکترای و آیا اینکه برای کنکور، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی می‌شود یا مصوبات مجلس، گفت: ما یک سامانه‌ای را تحت عنوان نظام ایده‌ها و نیاز راه اندازی کردیم که تمام نیازهای صنایع خصوصی و دولتی در آن نمایه می‌شود و از سال آینده اساتیدی که در راستای آن نیازها بخواهند دانشجو پذیرش کنند ظرفیت ویژه ای به آنها داده شده و پذیرش خواهند داشت، در خصوص اینکه سازمان سنجش در پذیرش دانشجو بر اساس قانون مجلس یا شورا عمل می‌کند مصوبات شورا و قوانین مصوب مجلس سعی شده که هماهنگ باشند و تناقضی در آن نباشد بنابراین سازمان سنجش موظف است هر دو مصوبات را مد نظر قرار دهد و این مصوبات مکمل یکدیگر هستند، سازمان موظف است هر دو را مد نظر قرار دهد.
وی ادامه داد: دانشگاه‌های بزرگ ما به درجه‌ای از بلوغ رسیده اند که خود تصمیم بگیرند بنابراین ما برای ایجاد رشته‌های جدید و پذیرشهای دانشجو در رشته‌های مختلف استانداردهایی داریم. هر دانشگاهی این استانداردها را داشته باشد می‌تواند رشته‌های جدید و جذب دانشجو داشته و ما از آن ممانعت نمی‌کنیم.
زلفی گل گفت: استانداردهای آموزشی، نسبت دانشجو به استاد، نسبت استاد به دانشجو، سرانه رفاهی، ورزشی، خوابگاهی ملاک‌های ماست که اگر رعایت شود ما از جذب دانشجو ممانعت نمی‌کنیم.
وزیر علوم درباره افزایش قیمت‌ها و تأثیر آن بر کالاهای اساسی در دانشگاه‌ها نیز گفت: بحث افزایش قیمت‌ها در اثر جراحی اقتصادی ایجاد شده که البته تبعاتی نیز در دانشگاه‌ها خواهد داشت ولی ما با کمک دولت تصمیم گرفته ایم تعرفه غذا و خوابگاه افزایشی نداشته باشد.
  short_url/vdcfemdy0w6dxta.igiw.html
bayanema.ir/vdcfemdy0w6dxta.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین