تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۵۲
جالب است ۱
کارخانه پاکریس مهدیشهر در استان سمنان یکی از قدیمی‌ترین و فعال‌ترین واحدهای تولیدی این استان بود که متأسفانه به دلایل مختلف تعطیل شد.
کارخانه پاکریس مهدیشهر
به گزارش بیان ما ؛ هادی یوسفیان کارشناس مهندسی معماری کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی در خصوص مشکلات اقتصادی و تعطیلی واحدهای تولیدی نوشت:
مشکلات ما هم حقیقتاً ناشی از این است که خودمان کم‌توجّهی کردیم: ظَهَرَ الفَسادُ فِی البَرِّ وَ البَحرِ بِما کَسَبَت اَیدِی النّاس؛(۱) خود ما یک جاهایی بی‌توجّهی کردیم، کم‌توجّهی کردیم. مثلاً فرض کنید به تولید اهمّیّت ندادیم، به سرمایه‌گذاری اهمّیّت ندادیم، ناگهان مواجه شدیم با شکست کارخانه‌جات مِن باب مثال، یا فرض کنید که مشکلات تولید در کشور. خب وقتی انسان کار نکند، نتیجه‌ی کار نکردن مشهود است.
آنجاهایی که خود ما مسئولین بی‌توجّهی کردیم، کم‌توجّهی کردیم -در طول سالهای مختلف البتّه- نتایجش این خواهد بود. اگر چنانچه این تفکّر و روحیه‌ی خوداتّکائی و اعتمادبه‌نفْس ملّی -که امروز خوشبختانه عمومیّت پیدا کرده و بخصوص در بین قشر جوان تحصیل‌کرده‌ی با عزم و اراده رشد پیدا کرده- و این اعتماد به نیروی داخلی در اقتصاد به همین شکل پیش برود و امیدهای واهی‌ای که گاهی انسان مشاهده میکند به بیرون از مرزها وجود دارد و اقتصاد کشور را شرطی میکند نسبت به تصمیم‌گیری بیگانگان، اگر چنانچه وجود نداشته باشد یا ضعیف بشود و اعتماد ملّی افزایش پیدا کند، به نظر بنده همه‌ی این مشکلاتی که امروز در اقتصاد وجود دارد قابل رفع و برطرف کردن است. بایستی از این بنیه‌ی قوی کشور استفاده کرد.
و حالا [اگر] همین مطالبی را که در بیانات آقای دکتر قالیباف بود و امثال اینها را ان‌شاء‌الله با شدّت و جدّیّت و در حدّ امکانات و مسئولیّتهای مجلس و مجاری قانونی مجلس دنبال کنید، ان‌شاء‌الله مشکلات برطرف خواهد شد؛ خاطر بنده جمع است که همه‌ی این مشکلات قابل برطرف شدن است.

بیانات مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
کارخانه تعطیل شده پاکریس مهدیشهر ، سرمایه ای رها شده در شهرستان مهدیشهر که از کم توجهی خودمان همچنان بلاتکلیف است.
کارخانه ریسندگی و بافندگی پاکریس مهدیشهر در زمینی به وسعت بیش از 35 هکتار که در سالهای نه چندان دور منبع درآمد سه هزار نفر بود که در این کارخانه به صورت مستقیم اشتغال داشتند.این واحد تولیدی یکی از قدیمی‌ترین و فعال‌ترین واحدهای تولیدی استان سمنان بود  ولی به تدریج تعدیل نیرو شده و نهایتا در دهه 80 پس از سالها فعالیت یکباره به طور کامل تعطیل شد.
سرمایه ارزشمندی که با کمی توجه میشد به بهترین شکل آن را مدیریت کرد و با توجه به زیرساخت ها و استعدادهای موجود در شهر و شهرستان به خوبی آن را پرورش داد.
سال 1401 از سوی رهبر معظم انقلاب (سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین) نام گذاری گردید و لازمه تحقق این مهم چیزی جز همت مدیران و تلاش نخبگان و نیروی توامند کار نیست.
استعداد های موجود شهر و شهرستان مهدیشهر در این حوزه با پشینه عشایر ایل سنگسری همزاد با هنر و حرفه ریسندگی است چراکه زنان ایل سنگسری با تکیه بر دانش و آموخته های اجدادیشان سیر مراحل تولید نخ از پشم مرغوب گوسفندان را به نیکی انجام میدهند و بسیاری از صنایع دستی موجود و خصوصا فرش خودرنگ (برگرفته از رنگ طبیعی پشم گوسفندان) حاصل این هنراست . (متاسفانه با کم توجهی و بی توجهی مسولان و همچنین مردم مهدیشهردر آینده ای نه چندان دور شاهد فراموشی این هنر منحصر به فرد نیز خواهیم بود) سابقه و فعاليت هاي جنبي عشاير سنگسر در حوزه ریسندگی و بافندگی  به شرح ذیل است:
  1.  پشم زني
هر سال اواسط بهار پشم ميش ها و قوچ ها را مي چينند. ابزار كار آنها قيچي آهني چره (Chra) است كه از دو تكه تشكيل شده است و به كمك چوب باريكي به نام خرك (Xarag) كه طرفين آن تراشيده شده به يكديگر وصل مي شود. پشم چيني به اين صورت است كه دام را روي زمين مي خوابانند و دست و پايش را مي بندند و چره را به يك دست گرفته و با كمك دست ديگر آن را باز ئ بسته كرده و پشم را مي چينند.
گوسفندان را هر سال (چره) مي كنند. ابتدا گوسفندان را در نزديك ترين رودخانه مي شويند سپس پشم آنها را مي چينند.
پشم بره ها را ديرتر (اواسط تابستان) مي چينند، زيرا معتقدند كه پوست بره ها نازك تر است و آفتاب پشت بره ها را مي سوزاند. به موي بز كمتر توجه مي شود و عقيده دارند كه طبيعت بز سرد است و مويش هم ديرتر در مي آيد. به خصوص كه بزهاي سفيد كه به سرما حساسيت بيشتري دارند و اگر موي آنها را بچينند ممكن است در اثر سرماهاي نابهنگام تلف شوند.
  1. ريسندگي
كار تبديل پشم به نخ توسط كرمون (Kermun) چل cel (دوك) انجام مي شود. چل عبارت از يك ميله چوبي نسبتاً ضخيم از شير خشت است كه در انتها داراي يك قطعه چوب مدور سوراخ شده به نام كندوك (Kanduk) است كه ميله اي چوبي ميان آن مي گذرد.
عمل ريسندگي مو، فقط توسط كرمون انجام مي شود. كرمون از دو پره تشكيل شده به شكل علامت به علاوه (+) است. هر دو پرده داراي سوراخ هستند و يك ميله چوبي باريكي از ميان آنها مي گذرد. اين دو قطعه از چوب سنگيني مانند گز و شير خشت ساخته مي شوند تا موقعي كه دوك به دور خود مي چرخد نقش چرخ لنگر را ايفا كند.
بعد از چيدن مو يا پشم، زوائد چسبنده به آن با دست جدا مي شوند. و توسط شانه مخصوصي از هم باز مي شود. روي اين شانه چوبي دو رديف دندان فلزي موازي با هم بر تخته كوبيده شده است. براي باز كردن پشم ها از هم، پشم را به كمك چوب هاي باريكي به نام شمشك آنقدر مي زنند تا از هم باز شود.
به هنگاك نخ ريسي، فر ريسنده، پشم شانه شده را كه قبلاً دسته شده (تابيده شده) است به دور مچ چپ خود مي پيچد، تارها را با نوك انگشتان خود مي كشد و با حركت دوراني دوك كه به انتهاي نخ آويزان است پشم را به نخ تبديل مي كند. موقعي كه نخ متصل به دوك آنقدر بلند مي شود كه بيم تماس دوك با زمين مي رود ريسنده نخ ها آن را به طور مورب به دور چوب دوك مي پيچد.
  1. رنگرزي
در سنگسر از ديرباز بافتن انواع پارچه هاي پشمي، نخي، ابريشمي و همچنين مويينه و گليم هاي راه راه در (كارگر) يعني كارگاه هاي خانگي مرسوم بود و زنان سنگسري از (دارا) و (ندار) همگي با بافندگان آشنا بودند و نقش ها و طرح هاي گوناگون و ظريف بر اساس سنت هاي ديرين ابداع مي كردند. هر كدبانويي اين هنر را به دختر يا دختران خود مي آموخت.
رنگ آميزي (تون) (يوي) يعني تار و پود آنچه را كه بايد بافته شود و آنچه را كه بافته شده بود به رنگ هاي گوناگون نيز با بكار گرفتن ريشه، پوست، برگ، شكوفه يا ميوه درختان و حشره اي رنگ زا و موادي چون زاج از سفيد و سياه و جوهر ليمو و نمك به روش باستاني خود را انجام مي دادند رنگي كه همواره بر جاي بود و تابش آفتاب و شستشوي در آب هرگز نمي توانست آن را زايل نمايد.
همه موارد فوق می توانند عاملی باشد بر ضرورت احیاء مجدد کارخانه پاکریس مهدیشهر در خطوط تولید مجزای سنتی و صنعتی.
عدم مدیریت صحیح در استفاده از زیرساخت های موجود در مهدیشهر عاملی گردیده است که مهدیشهربه گواهی آمارهای سرشماری، شهری مهاجر فرست گردد.
همچنین چرخه حیات صنایع سنتی به شکل مدرن می تواند عاملی باشد برای رشد و توسعه شهری و عشایری ایل سنگسر و همچنین زمینه ای باشد برای جلوگیری از مهاجرت و کاهش معضلات وناهنجاری‌های‌ اجتماعی و ... .
بنیاد مستضعفان که یک ماه پس از انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی (ره) با هدف تجمیع اموال و دارایی‌های مصادره شده و با شعار تخصیص این دارایی‌ها به نیازمندان، تأسیس شده است ضرورت دارد جهت توانمندسازی مالی مبتنی بر تولید قشر مستضعف جامعه نسبت به فعال سازی این واحد های تولیدی که حقیقتا این کارخانه مایملک مردم مهدیشهر است اقدام کند.
همچنین با توجه به وسعت مجموعه پاکریس پیشنهاد می گردد خط تولید در حوزه ریسندگی و صنایع وابسته به صورت متمرکز ایجاد گردد ا ان شاالله شاهد عمران و آبادانی بیش از پیش مهدیشهر باشیم.
 
  short_url/vdcjhtevxuqeyiz.fsfu.html
bayanema.ir/vdcjhtevxuqeyiz.fsfu.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما