کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به نقل از علی باقری:

مذاکرات وین به بن بست نرسیده است

1 خرداد 1401 ساعت 20:09

وحید جلال زاده گفت: ایران مذاکره برای مذاکره را نپذیرفته و به دنبال فرسایشی شدن روند مذاکرات نیست؛ بلکه به دنبال به نتیجه رسیدن مذاکرات وین است.


به گزارش بیان ما ؛ پیش از آغاز سال جاری وقفه‌ای در مذاکرات ایجاد شد و پس از گذشت هفت دور از مذاکرات لغو تحریم‌ها، دور هشتم گفت‌وگو‌ها ۶ دی و با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ از سر گرفته شد و ادامه داشت تا اینکه با اعلام جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا از ۲۰ اسفند به علت اختلاف نظر طرفین مذاکرات بر سر برخی مسائل باقی مانده تا اطلاع ثانوی متوقف شد.
 در ادامه مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا دو بار به ایران آمد و گفت‌وگوهای تلفنی را نیز با مسئولان کشورمان در جهت اتصال دوباره مذاکره‌کنندگان وین انجام داد.
یه گفته رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، مذاکره بین ایران و آمریکا به صورت چهره به چهره و حضوری نیست و در کنار مذاکرات طرف ایرانی با ۱+۴ به صورت (none paper) و غیررسمی در حال انجام است.
ایران و آمریکا در چند موضوع از جمله تبادل زندانیان، آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران و  موضوع تحریم سپاه پاسداران به مشکل برخورده اند.
وحید جلال زاده در این باره گفت که علی باقری در جلسه امروز توضیحاتی در خصوص اهداف سفر  مورا بیان کرد و گفت: فرستاده اتحادیه اروپا سعی بر این دارد طرف آمریکایی و ایرانی را به یکدیگر نزدیک کند اما بدون شک ما آنچه که باید انجام می‌شد را به مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا انتقال دادیم و امیدواریم مورا نیز به درستی نظرات ما را به طرف آمریکایی منتقل کند.
به گفته وحید جلال زاده، جمهوری اسلامی مذاکره برای مذاکره را نمی‌پذیرد و به دنبال فرسایشی شدن روند این مذاکرات نیست؛ بلکه به دنبال به نتیجه رسیدن مذاکرات وین است؛ نگاه معاون سیاسی وزارت امور خارجه  این است که مذاکرات ادامه دارد و سفرهای  مورا به تهران و نامه‌نگاری‌ها به منزله ادامه مذاکرات است و موضوع به بن‌بست رسیدن مذاکرات را وارد نمی‌دانست.
در تایید این موضوع نیز جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز ادامه تلاش‌ها برای ازسرگیری اجرای توافق برجام را مهم خواند و گفت: هر چه بیشتر منتظر بمانیم، نتیجه گیری مذاکرات دشوارتر می شود.


کد مطلب: 104187

آدرس مطلب :
https://www.bayanema.ir/news/104187/مذاکرات-وین-بن-بست-نرسیده

بيان ما
  https://www.bayanema.ir